Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Εγώ έχω υπόθεση όπου δεν θα ήθελα να προτείνω στον πελάτη μου να μεταβούμε στο Ν.4178 επειδή θα πάμε στην κατηγορία 5. Από μία πρώτη ματιά, νομίζω ότι θα περιπλέξουμε την κατάσταση έτσι, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι έχω άλλη δυνατότητα, δλδ να παραμείνει η δήλωση Ν.4014 και να είναι καλυμμένος νομικά ο πελάτης. 

 

 

Μια χαρά είναι καλυμένος.

Απλά όταν βγει η ηλεκτρονική τατύτοτητα και εφόσον η δήλωσή σου είναι σωστή και έχεις τα σωστά δικαιολογητικά και μέτρα, τότε θα βγουν διευκρινήσεις το πως θα κατααστεί μέρος της ηλ. ταυτότητας.

Ως τότε είναι μια χαρά σωστός.

 

 

Εμένα όλα είναι οριστικά μαζί με τα σχέδια και δεν κουνάω τίποτα.

Μόνο 5 έχω με δόσεις, τα οποία τους συμφέρει να πάνε με την έκπτωση και περισσότερες δόσεις.

Εκεί ναι αλλά δε βιάζομαι. Έχω μέχρι τις 06/02/2015

Εμένα δεν είναι οριστική. Πληρώνει ακόμα δόσεις. Έχω απλά βάλει όλα τα αρχεία. 

Edited by spagkratis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμιά πληροφορία για το πρόστιμο έχει κανείς. Πότε αλλάζει, πότε όχι, ποιος καίγεται ποιος σώζεται κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δηλώσεις χωρίς ανεβασμένα σχέδια, αλλά με πληρωμένα πρόστιμα. Τώρα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα ανέβασα εγκαίρως! Τα δικαιολογητικά τώρα πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή; 

Τα σχέδια με καινούριο πινακάκι, και όλα τα δικαιολογητικά με αναφορά στον Ν. 4178  εε;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πληροφορία για το πρόστιμο έχει κανείς. Πότε αλλάζει, πότε όχι, ποιος καίγεται ποιος σώζεται κτλ.

Από μία πρώτη ανάγνωση, το πρόστιμο αλλάζει όταν αλλάξεις τα τετραγωνικά των χώρων. Κατά τα λοιπά, περιμένουμε να μας πει κάποιος που έχει ολοκληρώσει κάποια μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Τα συνολικά τετραγωνικά όταν αλλάζουν, ανά φύλλο καταγραφής, τι γίνεται όταν πάμε από ΒΧ σε ΚΧ, τι γίνεται εάν προσθέσουμε φύλλο καταγραφής και βάλουμε επιπλέον παραβάσεις. Αυτά νομίζω είναι τα ερωτήματα, που μπορούν να σώσουν ή να κάψουν πολύ κόσμο και πρώτα και κύρια μηχανικούς. Οψόμεθα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δηλώσεις χωρίς ανεβασμένα σχέδια, αλλά με πληρωμένα πρόστιμα. Τώρα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τα ανέβασα εγκαίρως! Τα δικαιολογητικά τώρα πρέπει να γίνουν όλα από την αρχή; 

Τα σχέδια με καινούριο πινακάκι, και όλα τα δικαιολογητικά με αναφορά στον Ν. 4178  εε;;;; 

 

Αφού δεν τα είχες ανεβάσει, δυστυχώς πρέπει να τα αλλάξεις.

 

Αν τα είχες ανεβάσει, τα σχέδια θα είχαν πάνω Α/Α του 4014 και θα παρέπεμπε σε αυτά το Α/Α του 4178.

 

Λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις θα χρειαστεί ακύρωση και νέα σχέδια, αφού θα αλλάξουν τοπογραφικό με τις προδιαγραφές του 4178, διάγραμμα κάλυψης με πινακάκια καινούργια, κατόψεις αφού και εκεί υπολογίζεται η αυθαιρεσία, σχόλια κτλ. Τα υπόλοιπα που λέει ο Αλεξιάδης και ο Καλαφάτης είναι μπαρούφες, που υποδηλώνουν πλήρη άγνοια.  Το α/α της δήλωσης είναι πραγματικά το τελευταίο.

 

Οι αθεόφοβοι ξεκίνησαν την διαδικασία της μεταφοράς χωρίς να κάνουν την παραμικρή νύξη σε αυτά που ανάφερα παραπάνω #105. Έχει αφεθεί το πράγμα στους πρώτους γενναίους. Αυτό τα λέει όλα.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Η καρτέλα "Αρχεία" στον 4178 (ώστε να ανεβάσουμε τα αρχεία των δηλώσεων 4014) θα είναι διαθέσιμη όταν η κατάσταση από "Αρχική υποβολή" γίνει "Υπαγωγή" ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εκτός από μια που βιάζεται ο ιδιοκτήτης να πάει σε περισσότερες δόσεις (και αναγκαστικά πρέπει να περάσω στο 4178), τις υπόλοιπες (που την πάτησα επειδή αυθαίρετα κλείδωσαν το σύστημα)  το 2015 και τις ολοκληρωμένες ΠΟΤΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις θα χρειαστεί ακύρωση και νέα σχέδια, αφού θα αλλάξουν τοπογραφικό με τις προδιαγραφές του 4178, διάγραμμα κάλυψης με πινακάκια καινούργια, κατόψεις αφού και εκεί υπολογίζεται η αυθαιρεσία, σχόλια κτλ.

 

Καλά δε το συζητώ ότι τα σχέδια που θα υπάρξουν θα αναγράφουν πάνω Ν.4014/2011 και θα αφορούν δήλωση Ν.4178/2013 και θα έχει υπολογισμό στα πινακάκια διαφορετικό.

 

Αλλά ας το βρουν μόνοι τους. Αυτοί θεσπίσαν ότι απλά συμπληρώνονται στοιχεία και ας κανουν μόνοι τους τη διαστάυρωση των ΦΚ του 4178 και του υπολογισμού στα σχέδια του 4014.

 

Φυσικά, εχεις δίκιο, ότι κάποια στιγμή θα το υποχρεώσουν κι αυτό, αλλά τότε πρέπει να απολογηθούν στον κόσμο για το περαιτέρω κόστος της εργασίας από πλευράς Μηχανικού.

 

Ας μιλήσουν τότε και για νέες συμφωνίες μηχανικών και πελατών, να ακουστεί και τα βρίσκουμε μετά με τους πελάτες. ΑΝ το κάνουν αυτό.

Δε σε υποχρεώνει κανείς να τα αλλάξεις και για αυτό στέκομαι στον α/α του 4014 και θέλω να βρίσκεται και στην δήλωση του 4178 εμφανής.

Ας κανουν το συσχετισμό, μιας και θα υπάρχουν και "αρχείο" των δηλώσεων του 4014, όπως λένε,

 

 

υγ. Τοπογραφικό με 4178 γιατί;

Αφού όπου χρειαζόταν καινούριο στον 4014, γινότανε εξαρτημένο κατά ΕΓΣΑ

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.