Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Συνάδελοι καλημέρα. Ακίνητο που αποτελείται από δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες, δηλώθηκε στον 4014 με μια δήλωση( ο επικαρπωτής ειναι ο ίδιος και στις δύο ιδιοκτησίες). Η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή και έχουν ανέβει όλα τα σχέδια. Τωρα μου ζητούνται 2 βεβαιώσεις, μια για την κάθε ιδιοκτησία. Πρέπει να μεταφέρω τη δήλωση στον 4178; Αν ναι, πως θα εκδόσω 2 βεβαιώσεις; Μπορώ να μην κάνω μεταφορά, και να εκδόσω τις βεβαιώσεις απευθείας από τον 4178; Έχω μπερδευτεί....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε μεταφορά δήλωσης από 4014 σε 4178:

1) Αναπροσαρμόζω τους συντελεστές σε κάθε ΦΚ με βάση αυτά του 4178;

2) Το κάνω αυτό όταν είναι σε αρχική υποβολή ή αφού πληρώσω ανταποδοτικό και προχωρήσω σε υποβολή; Ή δεν έχει σημασία;

3) Το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται με βάση τους νέους συντελεστές αλλά εφόσον δεν άλλαξαν τα τετραγωνικά δεν χρειάζεται να το πληρώσω; (Αυτό πως διασφαλίζεται; Εννοώ το σύστημα "καταλαβαίνει" ότι η διαφορά δεν πρέπει να πληρωθεί ή πρέπει να κάνω κάτι ;)

 Μέχρι εδώ σωστά;

 

Και τέλος 

4) Αν αλλάξω τις Λοιπές Παραβάσεις αλλά μειωθούν, προκύπτει νέο πρόστιμο; Και αν ναι επαναϋπολογίζεται για όλα τα ΦΚ; Στην περίπτωση που δεν αλλάξω τις λοιπές παραβάσεις και τις αφήσω όπως ήταν στο 4014 για να μην αλλάξει το πρόστιμο θα ήταν λάθος; 

1) Ναι

2) Καλύτερα στην αρχή για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα προκύψει στην πορεία εξτρά πρόστιμο

3) Αν στο "υπόλοιπο προς πληρωμή" δεν υπάρχει ποσό τότε δεν υπάρχει και οφειλή. Αν υπάρχει ποσό πρέπει να πληρωθεί.

 

Για το 4 δεν ξέρω.

 

 

Αν μεταφερθεί όμως, πως θα βγάλω δύο βεβαιώσεις;;;

Θα μεταφέρεις τη δήλωση για να είσαι εντάξει με το νόμο και μετά θα κάνεις και 2 νέες ξεχωριστές δηλώσεις για βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!
Μετεφερα δηλωσεις στον νεο νομο οι οποιες εχουν αποπληρωθει πληρως, κατα τη διαμονη τους στον 4014, και μου τις εμφανιζει "σε επεξεργασια", χωρις καμια πληροφορια στα οικονομικα στοιχεια και αρα χωρις να δειχνει οτι εχουν εξοφληθει (παραβολο και προστιμο) και αφου μου ειχε χασει τις μισες πληροφοριες απο τη διευθυνση του ακινητου (περιφερεια, π.ε. και δημο) τα βρηκα παλι αλλα στο παραθυρο του γεωγραφικου εντοπισμου δεν εμφανιζεται χαρτης ωστε να το εντοπισω ξανα! Φυσικα λογω αυτου δε μπορω να το υποβαλω.

Γνωριζει καποιος κατι;;

 

------------------------------

 

Ανακαλυψα οτι σε αυτη τη μια δηλωση παρουσιαστηκε 2ο αντιγραφο της οπου υπαρχουν ολα τα οικονομικα στοιχεια. Το προβλημα του χαρτη λυθηκε με το θεμα ασφαλειας. Φυσικα εντοπισμος ξανα απο την αρχη.

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι σε πήγε σε "επεξεργασία"?? (όχι αρχ. υποβολή??) αν ισχύει αυτό, πρέπει να επικοινωνήσεις με ΤΕΕ  γιατί μάλλον έφαγε κόλλημα (εγώ θα έδινα και 1 ημερα παραθυρο μήπως φύγει το κόλλημα βεβαια). Για το χάρτη το έλυσες ήδη απ ότι κατάλαβα.

 

Συνάδελφοι, έχει δοκιμάσει κανείς το εξής :

αν αλλάξουν τα επιμερους ΦΚ πχ από 4 γίνουν 8 (αρα και τα επιμερους μετρα ), αλλά ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΝΟΛΑ ΚΧ και ΒΧ μείνουν ίδια, το πρόστιμο μενει ίδιο ή άλλαζει??

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.