Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Έγινε υπαγωγή αυθαιρέτου προ '83 στις ρυθμίσεις του Ν.4014. Περαιώθηκε η δήλωση και κατόπιν έγινε σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Τώρα η μητέρα θέλει να κάνει γονική παροχή στην κόρη. Μπορώ να εκδώσω βεβαίωση μέσω του 4178  βάσει του άρθρ.1 παρ.ζ ? Ή είναι υποχρεωτικό να γίνει μεταφορά της δήλωσης? Μήπως από τη στιγμή που μετά τη ρύθμιση, έχει ήδη γίνει σύσταση και μεταβίβαση ποσοστών, μπορούμε να το αποφύγουμε? Αν είναι άκυρη η δήλωση του 4014 τότε είναι άκυρη και σύσταση κλπ?

 

Ναι πρέπει να γίνει μεταφορά στον 4178.

Όχι η σύσταση δεν είναι άκυρη.

Γονική παροχή δεν μπορεί να γίνει τώρα αν δεν μεταφερθεί πρωτίστως η δήλωση.

 

 

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση που ενώ αρχικά στον 4014 είχε δηλωθει ΥΔΚΧ 45 τ.μ. (και μόνο), μετά τη μεταφορά στο νέο νόμο ο ιδιοκτήτης αποφάσισε να δηλώσει και κάποιες μικρές παραβάσεις κατηγορίας 3 (μπαρμπεκιου, διαμορφωσεις Π/Χ κάτω του 1 μ. κλπ).

Προσθέτω ΦΚ, βάζω κατηγορία 3 και δεν μου προσθέτει κανένα ποσο στο αρχικώς υπολογισμένο με τον 4014 πρόστιμο..

 

Τι δεν καταλαβάινω??? Του τα κάνει δώρο???

 

Είναι η δήλωση 4178 σε κατάσταση "υπαγωγή";;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω 3 ερωτήσεις:

 

1) Η απόφαση Αριθμ.2254/5-9-2013 παρ.10 άρθρο 4 λέει: «Ως ημερομηνία υπαγωγής κατά την παρ.1 του άρθρου 21. του Ν. 4178/2013 των υπαρχουσών δηλώσεων του Ν. 4014/2011 λογίζεται η ημερομηνία ολοκλήρωσης της σχετικής ηλεκτρονικής αίτησης. Ειδικότερα, τα στοιχεία των δηλώσεων κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο μεταφέρονται υποχρεωτικά στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 μέσα στο πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του Ν. 4178/2013.»

 

Επίσης η εγκύκλιος 4 στο Α.4. λέει: «η προθεσμία μεταφοράς στις διατάξεις του ν.4178/13 των δηλώσεων του ν.4014/11 με ληξιπρόθεσμες οφειλές ή σε αρχική υποβολή, δηλ. αυτών για τις οποίες είχαν εφαρμογή τα εδάφια (γ) και (δ) της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν.4014/11, λήγει 6-2-2014»

 

Είναι σίγουρο ότι για αυτές τις περιπτώσεις πρέπει η δήλωση να πάει σε υπαγωγή και να πληρωθούν οι πρώτες έξι δόσεις μέχρι 6-2-2014? Προκύπτει αυτό από κάπου αλλού που δεν το έχω προσέξει? Δεν θα αρκούσε να γίνει η μεταφορά της δήλωσης από τον 4014, να πάρει δηλαδή ΑΑ Δήλωσης στον 4178 και να μείνει η δήλωση σε αρχική υποβολή ούτως ώστε η εξόφληση του ανταποδοτικού τέλους και οι πληρωμές των δόσεων να πάνε στο δεύτερο εξάμηνο (με 84 πλέον δόσεις) ή ενδεχομένως και στο τρίτο?

 

 

Στην εύλογη ερώτηση του συναδέλφου τι απόψεις επικρατούν;

 

Δική μου άποψη ,από τη στιγμή που κάνεις την μεταφορά και στα οικονομικά στοιχεία αναφέρει "λήξη πληρωμής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ 06/02/2015" ,αρκεί και μόνο η μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι πρέπει να γίνει μεταφορά στον 4178.

Όχι η σύσταση δεν είναι άκυρη.

Γονική παροχή δεν μπορεί να γίνει τώρα αν δεν μεταφερθεί πρωτίστως η δήλωση.

 

 

 

Είναι η δήλωση 4178 σε κατάσταση "υπαγωγή";;;;;

 

 

Ειναι σε κατάσταση αρχικη υποβολή με πληρωμένο πρόστιμο και παράβολο.

Αλλάζοντας για παράδειγμα τα πολεοδομικά μεγέθη μου αλλάζει το πρόστιμο.

Βάζοντας παραβάσεις κατηγορίας 3 όχι....

Edited by sofiarch
Link to comment
Share on other sites

Kάνοντας το Αίτημα μεταφοράς εκεί που γράφει σχόλια προς διαχειριστή έχει και ''πληροφοριακά στοιχεία χρήσης αναφορών της δήλωσης'' που τώρα διάβασα ότι τσεκάρεις κάποια επιλογή μόνο εφόσον έχει ήδη χρησιμοποιηθεί η υπό μεταφορά δήλωση σε κάποια από τις περιπτώσεις που σημειώνονται.

 

Οντως η δική μου δήλωση χρησιμοποιήθηκε σε συμβόλαιο... λέτε να έχει τόσο μεγάλη σημασία που δεν το τσέκαρα?

Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω την επιλογή αυτή τώρα εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει το εξής: Σε μία υπαγωγή μου κατά τη μετάβαση από τον 4014 στον 4178 προκύπτει μεγαλύτερο πρόστιμο λόγω αλλαγής των στοιχείων της δήλωσης προς τα πάνω (αλλαγή παλαιότητας και αύξηση τετραγωνικών). Η καταβολή του προστίμου του 4014 έγινε εφάπαξ. Ο πελάτης επιθυμεί τη διαφορά που προκύπτει να την πληρώσει σε δόσεις. Γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι δυνατόν; Ή θα πρέπει να γίνει και η πληρωμή της διαφοράς εφ άπαξ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα τον απογοητεύσω (τον πελάτη σου). Κάποια στιγμή ήθελα κι εγώ να αλλάξω από δόσεις σε εφάπαξ (στον 4014 βέβαια) και το ΤΕΕ μου απάντησε ότι επειδή πέρασε 1 μήνας, δεν γίνεται.

 

Τώρα εσύ, δεν χάνεις να στείλεις ένα ερώτημα στο ΤΕΕ και να ελπίζει (ο πελάτης σου) ότι θα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα μια δήλωση του 4014/11 στον 4178/13, η οποία βρισκόταν σε Αρχική Υποβολή.

Είχε δηλαδή πληρωθεί μόνο το παράβολο (500ευρω).

Ο πελάτης πλήρωσε και τα 15 ευρω (ανταπόδοσης).

Όλα τα στοιχεία της δήλωσης του 4014/11 δεν μεταβάλλονται  κατά την μεταφορά πλην ενός.

Μεταβάλλεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης.

Κατά τον 4014/11 η υπέρβαση ήταν <50% ενώ τώρα, βάση ποσοστού συνιδιοκτησίας, είναι >200%.

Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω τα εξής:

Υποχρεούμαστε να το αλλάξουμε το ποσοστό υπέρβασης δόμησης στο Φ.Κ?

Αν το διορθώσω, χωρίς φυσικά να πειράξω τίποτα άλλο, θα φέρει αλλαγή στα πρόστιμα?

Ευχαριστώ.

Edited by Κωστής.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.