Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ,  αφού κάνετε την διαδικασία μεταφοράς τι πρόβλημα έχετε στο να πατήσετε και το κουμπάκι της υποβολής να πάτε σε  υπαγωγή και να 'σαστε σίγουροι ?

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ,  αφού κάνετε την διαδικασία μεταφοράς τι πρόβλημα έχετε στο να πατήσετε και το κουμπάκι της υποβολής να πάτε σε  υπαγωγή και να 'σαστε σίγουροι ?

+1

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε να γίνει μεταφορά μέχρι 6/2 εννοούμε να πατηθεί και το κουμπί της υποβολής ή μήπως αρκεί και απλώς η μεταφορά?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά της δήλωσης και υποβολή ώστε να μπει σε κατάσταση "υπαγωγή". Δεν μου εμφάνισε κάποιο πρόβλημα στο ότι ήταν σε κατάσταση αρχικής υποβολής...

Επίσης δεν μου άλλαξε το πρόστιμο παρόλο που προσέθεσα ένα ΦΚ με αυθαιρεσίες κατηγορίας 3. Υποθέτω δωράκι προς τον ιδιοκτήτη...- προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του 4014 με εξοφλημένο το πρόστιμο, έγινε μεταφορά στον 4178 τον Οκτώβρη, από τότε βρίσκεται σε αρχική υποβολή στον 4178.

Απ'ότι γνωρίζω από τη στιγμή που θα πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος του ΤΕΕ θεωρείται ότι έγινε η ένταξη και εντός 6 μηνών πρέπει να οριστικοποιηθεί η δήλωση και να ανέβουν τα σχέδια.

Το ότι είναι σε αρχική υποβολή και όχι σε υπαγωγή επηρεάζει τις προθεσμίες;

μήπως δεν είναι έγκυρη η μεταφορά; 

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση του 4014 με εξοφλημένο το πρόστιμο, έγινε μεταφορά στον 4178 τον Οκτώβρη, από τότε βρίσκεται σε αρχική υποβολή στον 4178.

Απ'ότι γνωρίζω από τη στιγμή που θα πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος του ΤΕΕ θεωρείται ότι έγινε η ένταξη και εντός 6 μηνών πρέπει να οριστικοποιηθεί η δήλωση και να ανέβουν τα σχέδια.

Το ότι είναι σε αρχική υποβολή και όχι σε υπαγωγή επηρεάζει τις προθεσμίες;

μήπως δεν είναι έγκυρη η μεταφορά; 

ελα μου ντε.... μετα απο τεσσερις εγκυκλιους δεν διευκρινιζεται πουθενα. Μηπως εχει κανει κανεις ερωτημα? εχω δώσει 10 εντυπα για ανταποδοτικό τελος και δεν τα εχει πληρωσει κανεις και απο οτι βλεπω δεν σε προχωραει σε προσωρινη υπαγωγη αν δεν πληρωθει το ανατποδοτικο. Το ερωτημα παραμενει... Μεταφορα απο 4014 χωρις σχεδια σε αρχικη υποβολή στον 4178 αρκει για την προθεσμία στις 6.2.2014???

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ έχει πληρωθεί, αλλά δεν μπορεί να γίνει υπαγωγή γιατί εν τω μεταξύ έχει συνταξιοδοτηθεί ο Μηχανικός της δήλωσης και έχει μείνει σε αρχική υποβολή στον 4178. Πρέπει δηλαδή να γίνει πρώτα αντικατάσταση μηχανικού και μετά να συνεχιστεί η διαδικασία στον 4178 και η αλλαγή σε υπαγωγή.

Υπάρχει προθεσμία ή μπορώ να την ολοκληρώσω και αργότερα; 

Link to comment
Share on other sites

στον 4178 θεωρεισαι υπαγμενος μολις πληρωθει το παραβολο

το παραβολο ειναι πληρωμενο στον 4014, το ανταποδοτικο ειναι το προβλημα, δεν το εχει πληρωσει κανεις ακομα ... ειμαι οκ? με 6.2.2014?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.