Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

το παραβολο ειναι πληρωμενο στον 4014, το ανταποδοτικο ειναι το προβλημα, δεν το εχει πληρωσει κανεις ακομα ... ειμαι οκ? με 6.2.2014?

φιλικη συμβουλη την οποια θα εφαρμοσω και εγω:πληρωμη του ανταποδοτικου πριν τις 6.2 ωστε να δω τι θα κανω και με τις δοσεις.να εχω λιγο χρονο να σκεφτω.οχι ολα οριακα την τελευταια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ελα μου ντε.... μετα απο τεσσερις εγκυκλιους δεν διευκρινιζεται πουθενα. Μηπως εχει κανει κανεις ερωτημα? εχω δώσει 10 εντυπα για ανταποδοτικό τελος και δεν τα εχει πληρωσει κανεις και απο οτι βλεπω δεν σε προχωραει σε προσωρινη υπαγωγη αν δεν πληρωθει το ανατποδοτικο. Το ερωτημα παραμενει... Μεταφορα απο 4014 χωρις σχεδια σε αρχικη υποβολή στον 4178 αρκει για την προθεσμία στις 6.2.2014???

 

Όχι. Πρέπει η δήλωση να μπει σε κατάσταση "υπαγωγή" τουλάχιστον έως τις 6.2.2014.

Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι θα τρελαθουμε?γιατι ο ελληνας πρεπει παντα να φτανει οριακα?δωστε λιγη αξιοπρεπεια στον εαυτο σας.οχι ολα την τελευταια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

ολες οι δηλωσεις σε προσωρινη υπαγωγη εχουν  χρον.οριο μεταφορας απο τον 4014,  το τελος ισχυος του ν.4178 δηλαδη τις 6-2-1015 ?

 

τοσο οι εξοφλημενες οσο και αυτες που ειναι με δοσεις και πληρωνονται εμπροθεσμα?

υπαρχει καποιο ποσοστο του  συνολικού προστιμου που θα πρέπει να έχει πληρωθεί με τις δόσεις?

 

 

το προστιμο θα μειωθει στον 4178 σε περιπτωσεις ειδικων συνθηκων οπως πολυτεκνοι με β κατοικια?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1) Δήλωση του Ν.4014 όπου προκειμένου να πληρώσει ο ιδιοκτήτης 500€ παράβολο δηλώσαμε αρχικά λιγότερα μέτρα αυθαιρεσιών με σκοπό στην πορεία να τα δηλώσουμε όλα, πράγμα που δεν έγινε ποτέ και μάλιστα ο ιδιοκτήτης σταμάτησε να πληρώνει τις δόσεις.

 

Αυτή τη δήλωση την μεταφέρω στον Ν.4178. Μπορώ να φτάσω στην κατάσταση ΥΠΑΓΩΓΗ και μετά να δηλώσω και τα υπόλοιπα μέτρα? Αν το κάνω αυτό θα μου πετάξει να πληρώσω και το υπόλοιπο παράβολο? Ή πρέπει να τα δηλώσω όλα στην επεξεργασία?

 

2) Δήλωση από μεταφορά σε δόσεις αν γίνει εντός του πρώτου εξαμήνου αναδιαρθρώνονται οι δόσεις σε 100βάλε?

Link to comment
Share on other sites

1. το παράβολο είναι μέρος του προστίμου. Αν για κάποιο λόγο αυξηθούν τα μέτρα και σε αυτό αντιστοιχίζεται μεγαλύτερο παράβολο, τότε θα σου επανυπολογίζει μόνο μεγαλύτερο ποσοστό ανταπώδοσης, στην περίπτωση που τα ήδη καταβληθέντα ποσά ξεπερνούν το νέο παράβολο.

 

2. ναι,

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση  Ν4014  το παράβολο ήταν μεγαλύτερο από το πρόστιμο. Η δήλωση είναι σε "προσωρινή υπαγωγή", πλην όμως στα "οικονομικά στοιχεία " αναφέρει  "εφάπαξ δόση  ,ποσό  0, ανεξόφλητη , υπόλοιπο  0". Υπάρχει ανάγκη μεταφοράς μέχρι 6/2/14?

 

 Σε δήλωση  Ν4014  σε προσωρινή υπαγωγή χωρίς ληξιπρόθεσμες δόσεις,με την μεταφορά στον 4178 στο 2ο εξάμηνο, υπάρχει πρόβλημα με την μείωση του 10% του προστίμου  ,αν έχει εξοφληθεί το 30%, ή αυτό ισχύει μόνο  γιά μεταφορά μέχρι 6/2/14?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ίδια ακριβώς περίπτωση με την πρώτη που αναφέρεις και έστειλα ερώτηση στο ΤΕΕ, απ' όπου και μου απάντησαν ότι εννοείται ότι τέτοιες περιπτώσεις δε θεωρούνται ληξιπρόθεσμες και δεν υπάρχει ανάγκη άμεσης μεταφοράς. Αν τους εμπιστεύομαι; Όχι ιδιαίτερα...

 

Η έκπτωση του 10% με εξόφληση του 30% του προστίμου γίνεται σε όλα τα εξάμηνα. Βλ.  ΦΕΚ 2184Β / 5-9-2013 άρθρο 3.

Link to comment
Share on other sites

Σε δήλωση  Ν4014  το παράβολο ήταν μεγαλύτερο από το πρόστιμο. Η δήλωση είναι σε "προσωρινή υπαγωγή", πλην όμως στα "οικονομικά στοιχεία " αναφέρει  "εφάπαξ δόση  ,ποσό  0, ανεξόφλητη , υπόλοιπο  0". Υπάρχει ανάγκη μεταφοράς μέχρι 6/2/14?

 

Έχω ίδια ακριβώς περίπτωση με την πρώτη που αναφέρεις και έστειλα ερώτηση στο ΤΕΕ, απ' όπου και μου απάντησαν ότι εννοείται ότι τέτοιες περιπτώσεις δε θεωρούνται ληξιπρόθεσμες και δεν υπάρχει ανάγκη άμεσης μεταφοράς. Αν τους εμπιστεύομαι; Όχι ιδιαίτερα...

 

Δεν χρειάζεται να μεταφερθούν τώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.