Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

χαθηκα στις ατελειωτες σελίδες συναδελφοι,

 

ενα ερωτημα κατα την μεταφορα στον 4178

 

σε αρκετες περιπτωσεις ειχα ανεβασει σχεδια βασει 4014 τα οποια μου μεταφερονται στον 4178.

 

1.Πλεον με την αλλαγη π.χ. των πινακων ποσοστων συνιδιοκτησιας πρεπει να ανεβασω νεα σχεδια βασει 4178?

2.τα ηδη ανεβασμενα και εμφανιζομενα(απο μεταφορας) και στον 4178 να τα ακυρωσω?

ευχαριστω!!

Edited by slygnos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι

τα ξαναανεβαζεις ολα συμφωνα με τις προδιαγραφες του 4178

 

και τα παλια που μου μεταφερθηκαν και εμφανιζονται στην καρτελα αρχειων του 4178?ακυρωση να κανω?

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου! Απαιτείται εξουσιοδότηση από τον ιδιοκτήτη!

2. Πολύ κακώς δεν έχεις "οικονομικές απαιτήσεις" για τη μεταφορά της δήλωσης! Συμβάλλεις κι εσύ στην καταβαράθρωση του επαγγέλματός μας! Σκέψου το πολύ καλά πριν με ...σιχτιρίσεις!!!

Για το 1 έχεις απόλυτα δίκαιο συνάδερφε!

Για το 2 έχεις επίσης απόλυτα δίκαιο αλλά η περίπτωσή μου είναι πολύ ειδική...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε δηλωση 4014 που μεταφέρθηκε και πληρώθηκε το ανταποδοτικό ΤΕΕ, για να την υποβάλω και να παει σε υπαγωγή πρέπει τώρα να διορθώσω τα φυλλα κατάγραφής σύμφωνα με τον 4178 ή μετά την υπαγωγή; Εξοφλειται με δόσεις και δικαιούται το 10% της έκπτωσης.Αυτή πότε εφαρμόζεται και σε ποιο από τα δύο προστιμα; Το νέο πρόστιμο είναι κατα 1000 ευρώ μικρότερο γιατί με την ομαδοποιήση εχω 1 παραβαση αντι για 3. Είχα διαβάσει που λέγατε τι κάνουμε αλλά τωρα δεν μπορώ να το βρω!!

Link to comment
Share on other sites

και τα παλια που μου μεταφερθηκαν και εμφανιζονται στην καρτελα αρχειων του 4178?ακυρωση να κανω?

Δεν νομίζω ότι έχουν δοθεί οδηγίες για όλα αυτά.Κάποια στιγμή πρέπει να δοθούν για να μην αυτοσχεδιάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

επειδή κι εγώ χάθηκα στις ατέλειωτες σελίδες του thread, να ρωτήσω κάτι:

 

για δηλώσεις του Ν.4014/11 που μεταφέρθηκαν στον Ν.4178/13 η προθεσμία για το ανέβασμα σχεδίων είναι η 8/2/15? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει απασχολήσει κανέναν σας το θέμα ότι ο 4178 αναφέρει ότι εφπαξ καταβολή θα είναι δυνατή μέχρι της 8/8/2014 (μπορεί να αναφέρεται και σε κάποια εγκύκλιο), αν μεταφερθεί δήλωση απο το 4014 που έχει ήδη εξοφλημένο πρόστιμο και αλλάξουν κάποια από τα δεδομένα της με αποτέλεσμα να γίνει επαναϋπολογισμος του προστίμου τότε θα ισχύσει η έκπτωση μετά της 8/8/2014 για την εφαπαξ καταβολή? 

Που αναφέρεται κάτι τέτοιο και δεν το έχω δει? Εγώ ξέρω ότι η έκπτωση για την εφάπαξ καταβολή στον 4178 ισχύει πάντα.

 

Σε δήλωση στο Ν4014/11 ολοκληρωμένης υπαγωγής εκ παραδρομής ξέχασα να δηλώσω υπέρβαση κάλυψης σε προσθήκη κατά επέκταση ισόγειας κατοικίας. Τώρα θέλω να τη μεταφέρω στο Ν4178/13 και θα πρέπει να προσθέσω στο φύλλο καταγραφής και αυτήν την παράβαση. Θα μου επαναϋπολογίσει το πρόστιμο για να πληρωθεί η διαφορά ή επειδή δεν αλλάζω τ.μ. δεν θα το πάρει υπόψη?

Αφού δεν αλλάζουν τα τ.μ., το πρόστιμο δεν θα επαναϋπολογιστεί. Το τι θα γίνει μελλοντικά με τη διαφορά που έπρεπε να είχε πληρωθεί είναι ένα θέμα. Μπορεί να μην γίνει και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.