Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Μια ερώτηση γρήγορη που μάλλον έχει απαντηθεί, απλά για επιβεβαίωση:

 

Έχω δήλωση ολοκληρωμένη στον 4014, που όμως δεν έχουν υποβληθεί τα σχέδια. Το ακίνητο έχει μεταβιβαστεί. Η μεταφορά στον 4178 θα γίνει στο όνομα του καινούργιου ιδιοκτήτη έτσι δεν είναι; 

 

Όσον αφορά τις εξουσιοδοτήσεις, χρειάζομαι εξουσιοδότηση μεταφοράς από τον καινούργιο ιδιοκτήτη ή απ' τον παλιό;

 

Και τέλος, σε περίπτωση επιστροφής προστίμου, το ποσό το δικαιούται ο παλιός ή ο καινούργιος; Ο παλιός φαντάζομαι, στου οποίου το όνομα έγινε και η πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις αλλάξει ο ιδιοκτήτης (πχ. λόγω πώλησης) τότε στο πεδίο των παρατηρήσεων της δήλωσης γράφεις ότι έγινε αλλαγή στοιχείων λόγω μεταβίβασης βάσει του τάδε συμβολαίου...

 

Το συγκεκριμένο περιγράφεται και στο έντυπο των οδηγιών που είχε εκδόσει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε γνωριζω αν εχει απαντηθεί, αλλά μόλις μετέφερα ολοκληρωμένη δήλωση του 4014, πληρώθηκε το ανταποδοτικό, πήγε σε υπαγωγή η δήλωση και τώτα πρέπει να αλλάξω συντελεστές (λόγω άλλης κατοικίας, ποσοστου υπέρβασης κ.τ.λ.. ) Δεν αλλάζουν τα τ.μ. οπότε δε μου αλλάζει το πρόστιμο ΑΛΛΑ αλλάζει το ποσό του παραβόλου και του ανταποδοτικού κατά συνέπεια(πρόστιμο με 4014 7000€, παράβολο 1000€, πρόστιμο 4178 7000 €, παράβολο 2000€.). Σε αυτή την περίπτωση οι οδηγίες λένε ότι αν δεν καλύπτεται το απαιτούμενο παράβολο από το ύψος του προστίμου, εκδίδεται συμπληρωματική εντολή παραβόλου. Στην περίπτωσή μου, αν καταλαβα καλά, δεν θα εκδοθεί συμπληρωματική γιατί το πρόστιμο που έχει πληρωθεί υπερκαλύπει το παράβολο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι ξέρω κι εγώ. Το ανταποδοτικό όμως θα βγει με βάσει το σωστό παράβολο.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Και θα πρέπει να πληρώσει τη διαφορά?Αφού μετά τη μεταφορά βγήκε ανταποδοτικό 25€, το πλήρωσε,  και μετά τις αλλαγές βγαίνει 40€...

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα ότι έχεις ήδη πληρώσει αναποδοτικό. Δεν το αποκλείω να σου ζητήσει το σύστημα να πληρώσεις τα 15€ διαφορά, αν και δεν το γνωρίζω. Αν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσέ μας όταν το προχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία δική μου περίπτωση που έπρεπε να πληρώσει περισσότερο ανταποδοτικό, δεν μου τα ζήτησε.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που μάλλον έχει απαντηθεί, αλλά είναι άπειρες οι σελίδες για αναζήτηση:

1. περίπτωση δήλωσης Ν.4014/11 που έχει μεταφερθεί στον Ν.4178/13. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει δώσει ακόμα την υπεύθυνη δήλωση σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4014/11. Να υποθέσω ότι θα τη δώσει μια και καλή σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4178/13?

2. αν πάλι την είχε δώσει σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4014/11, θα χρειαστεί νέα σύμφωνα με το υπόδειγμα του Ν.4178/13?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Αν δεν την έχει δώσει ίσως πρέπει να δώσει δύο δηλώσεις και για τους δύο νόμους έστω και αν η πρώτη είναι εκπρόθεσμη. 

 

2) Αν την εχει δώσει τότε μόνο ανάθεση για μεταφορά στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.