Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου προέκυψε το εξής παρακάτω πρόβλημα


 


Σε δήλωση  στο σύστημα του 4178 η οποία μεταφέρθηκε από το σύστημα του 4014, έγινε επαναϋπολογισμός προστίμου διότι αρχικά εκ παραδρομής είχαν καταχωρηθεί λιγότερα τ.μ. Μετά την επιλογή της υπαγωγής της δήλωσης υπολογίστηκε νέο πρόστιμο όπως ήτανε λογικό. Όμως  δεν διατηρήθηκε η έκπτωση 20% και το σύστημα το υπολόγισε σε δόσεις χωρίς την έκπτωση. Σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις δεν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα, μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα


Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Αν δεν την έχει δώσει ίσως πρέπει να δώσει δύο δηλώσεις και για τους δύο νόμους έστω και αν η πρώτη είναι εκπρόθεσμη. 

 

2) Αν την εχει δώσει τότε μόνο ανάθεση για μεταφορά στον 4178.

 

thanks nikolaras

Link to comment
Share on other sites

Σε μία δική μου περίπτωση που έπρεπε να πληρώσει περισσότερο ανταποδοτικό, δεν μου τα ζήτησε.

Δεν ισχύει το ίδιο και για το παράβολο, έτσι δεν είναι? Δηλαδή αν τα τμ αλλάξουν στο στάδιο "υπαγωγή" σε νέα δήλωση 4178 (για την μεταφορά από 4014 ξέρω την απάντηση) και επηρεάσουν το ύψος του παραβόλου και η διαφορά του οφειλόμενου ποσού δεν καλύπτεται από το υπόλοιπο πρόστιμο, το σύστημα από ό,τι έχω ακούσει ζητάει να πληρωθεί η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Σε  μεταφορά δήλωσης Ν4014  με δόσεις  (εξώφληση >30%) ,που περιλάμβανε ΥΔΚΧ  70,00 μ2 και ΥΔΒΧ 4,00 μ2,αλλάζει ο συντελεστης υπέρβασης δόμησης από 1  σε 1,90 ,λόγω ΟΙ.

Αν τον ΒΧ (αποθήκη) δεν τον προσθέσω στους ΚΧ ,αλλά δημιουργήσω νέο ΦΚ   ΚΑΤ. 3 ,όπου θα τον συμπεριλάβω,(άρα θα έχω μείωση μ2 ΒΧ, ίδια μ2 ΚΧ και 1 ΦΚ ΚΑΤ.3), με τον επανυπολογισμό των προστίμων στον Ν4178,θα υποχρεωθώ να πληρώσω το νέο πρόστιμο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι, αλλά μία δοκιμή (την οποία δεν την επιβεβαιώνεις οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά) είναι ο ασφαλέστερος τρόπος...

 

Αλλά ξανά λέω ότι εγώ ποντάρω στο ότι ΔΕ θα γίνει επανυπολογισμός.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μπορεί το ερώτημά μου να απαντήθηκε αλλά επειδή βιάζομαι θα έρθει ο πελάτης μου ερωτώ λοιπόν: κάνω μεταφορά κ μου βγάζει καινούριο παράβολο 500 ? τι να κάνω τώρα? δεν αλλάζω τίποτα όλα είναι ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάνεις μεταφορά χωρίς να αλλάξεις τίποτα,

θα απαιτηθεί μόνο 15€ για το ΤΕΕ.

Το παράβολο που σου βγάζει και από κάτω το ανταποδοτικό, ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να το πληρώσεις.

Το τι πληρώνεις θα το δεις από τη σύγκριση των 2 στηλών:

Τρέχοντα πρόστιμα                           Πρόστιμα μετά την υποβολή

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί το βλέπω στα τρέχοντα έχει παράβολο 500ε    πρόστιμα με τα την υποβολή στο παράβολο έχει 1000ε

το ανταποδοτικό του τεε το πλήρωσε

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο αριστερά και δεξιά είναι το ίδιο;;;;

Αν ναι και το ποσό είναι >1000€ τότε ΔΕ θα πληρώσει κάτι παραπάνω.

Αν έχει πληρώσει πρόστιμο <1000€ θα του βγάλει συμπληρωματικό.

Link to comment
Share on other sites

ναι το πρόστιμο είναι ίδιο δεν αλλάζει οπότε θα πληρώσει αλλά 500ε συμπληρωματικό κ θα μειωθούν οι δόσεις σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.