Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε μεταφορά δήλωσης με ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανεβασμένα όλα τα σχέδια.Δεν έχουν αλλάξει τα τμ. Οι αλλαγές που γίνονται είναι οι λοιπές παραβάσεις και η αποθήκη που πάει κατηγ.3. Στη μεταφορά πρέπει να ανεβάσω:

1) Εξουσιοδότηση μηχανικού 

2) ΔΕΔΟΤΑ το σημείωμα του Ιάσονα ότι ουσιαστικά δεν χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ.

3) Μια καινούργια Τεχνική Έκθεση Μηχανικού που περιγράφει τις νέες αλλαγές.

Τα σχέδια και όλες τις ΥΔ που έχω ανεβάσει ισχύουν κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Εγώ κρατάω μία πισινή μήπως αργότερα με την ηλεκτρονική ταυτότητα οι αμαρτίες επανέλθουν στο προσκήνιο και ζητηθούν αναδρομικά. Το φόβο αυτό τον έχουν κι άλλοι συνάδελφοι που συνομιλώ, κάποιοι από τους οποίους εξακολουθούν να μην αλλάζουν στη μεταφορά των δηλώσεων τα ΦΚ (παράνομα όπως τελικά έχει αποδειχτεί) κι ας μην επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο.

 

Να εύχονται να μην είναι οι τυχεροί του δείγματος που θα ελεγχθεί.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μεταφορά δήλωσης με ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανεβασμένα όλα τα σχέδια.Δεν έχουν αλλάξει τα τμ. Οι αλλαγές που γίνονται είναι οι λοιπές παραβάσεις και η αποθήκη που πάει κατηγ.3. Στη μεταφορά πρέπει να ανεβάσω:

1) Εξουσιοδότηση μηχανικού 

2) ΔΕΔΟΤΑ το σημείωμα του Ιάσονα ότι ουσιαστικά δεν χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ.

3) Μια καινούργια Τεχνική Έκθεση Μηχανικού που περιγράφει τις νέες αλλαγές.

Τα σχέδια και όλες τις ΥΔ που έχω ανεβάσει ισχύουν κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Σε μεταφορά δήλωσης με ολοκληρωμένη υπαγωγή και ανεβασμένα όλα τα σχέδια.Δεν έχουν αλλάξει τα τμ. Οι αλλαγές που γίνονται είναι οι λοιπές παραβάσεις και η αποθήκη που πάει κατηγ.3. Στη μεταφορά πρέπει να ανεβάσω:

1) Εξουσιοδότηση μηχανικού NAI, EΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

2) ΔΕΔΟΤΑ το σημείωμα του Ιάσονα ότι ουσιαστικά δεν χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ. ΝΑΙ

3) Μια καινούργια Τεχνική Έκθεση Μηχανικού που περιγράφει τις νέες αλλαγές. ΝΑΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ

Τα σχέδια και όλες τις ΥΔ που έχω ανεβάσει ισχύουν κανονικά; ΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου ανταποδίδω τις ευχαριστίες!  :grin:  :grin:  :grin:

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια βοήθεια παρακαλώ, :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

 

μεταφέρω δήλωση πελάτη μου απο 4014 (οριστική υπαγωγή,εξοφλημένα πρόστιμο εφάπαξ,εχω ανεβάσει ολα τα σχέδια κ.λ.π)  σε 4178

 

στον 4178 τώρα  προσθέσω Φ/Κ με κατηγορια 3 (ασκεπή πέργκολα) την οποία στον 4014 δεν την είχα βάλει γιατί δεν επιτρεπόταν.

 

Επιπλέον μεταβάλλω και το ΚΥΡΙΑ κ ΜΟΝΑΔΙΚΗ σε Αλλη κατοικία...................

 

 

Στον 4014 είχα ρυθμίσει

1) 50 τ.μ τα οποία δεν τα άλλαξα με τον νέο νομο 4178 και είχα και

2) μία λοιπή πολεοδομική παράβαση που και αυτη με τον 4178 είναι κατηγορια 3 παρεμπιπτόντως παρόλα αυτά όμως εγώ για τη πέργκολα πήρα νέο Φ/Κ

 

Το ερώτημα μου ειναι το εκανα υποβολη και το πρόστιμο δεν μεταβλήθηκε καθόλου ούτε προέκυψε κατι στο οικονομικα στοιχεία ..........τωρα μένει να το κάνω οριστική υπαγωγή και αν και μου δίνει την δυνατότητα φοβάμαι μηπως έχω κανει κάποια πατάτα και επίσης δεν ξέρω τι να απαντήσω στον πελάτη......

Αφου στα τηλεφωνα HELP DESK ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

τι πατατα να χεις κανει???Τα 50μ2 συνεχιζεις να τα εχεις κυριους χωρους και την μικροπαραβαση τη "μεταφρασες " σε νεο φυλλο καταγραφης κατηγοριας 3.Ολα τ αλλα που αλλαξες δεν επηρεαζουν το προστιμο...

Κανε οριστικη και θα δεις αν σου ζηταει παραπανω προστιμο πριν οριστικοποιησει .(δεν προκειται)

Η μονη περιτωση να σου ζητησει κατι παραπανω ειναι η διαφορα παραβολου αν δεν υπερκαλυπτεται απο το προστιμο.(αλλο παραβολο ειχες στην κυρια και μοναδικη και αλλο εχεις τωρα στην "αλλη κατοικια¨'....

Link to comment
Share on other sites

τι πατατα να χεις κανει???Τα 50μ2 συνεχιζεις να τα εχεις κυριους χωρους και την μικροπαραβαση τη "μεταφρασες " σε νεο φυλλο καταγραφης κατηγοριας 3.Ολα τ αλλα που αλλαξες δεν επηρεαζουν το προστιμο...

Κανε οριστικη και θα δεις αν σου ζηταει παραπανω προστιμο πριν οριστικοποιησει .(δεν προκειται)

Η μονη περιτωση να σου ζητησει κατι παραπανω ειναι η διαφορα παραβολου αν δεν υπερκαλυπτεται απο το προστιμο.(αλλο παραβολο ειχες στην κυρια και μοναδικη και αλλο εχεις τωρα στην "αλλη κατοικια¨'....

Δηλαδή συγνώμη που ξαναρωτάω μόνο αν κανω οριστική υπαγωγή θα δω αν προκύπτει κάποιο επιπλέον πρόστιμο?????

 

Υπάρχουν και άλλοι δηλαδη που το έχουν στείλει και μόνο με την Οριστική Υπαγωγή είδαν οτι υπήρχε επιπλέον ποσό (αν υπήρχε)???????

Edited by DASK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.