Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Εχω εντάξει στο 4014 εξωστη κλειστό επιφάνειας  3,20* 4,74=15,168 μ2=15,17 μ2 με τη στρογγυλοποίηση και έχει πληρωθεί το πρόστιμο-μετέφερα τη δήλωση οκ. Βλέπω στο διάγραμμα κάλυψης -τώρα, τότε δεν το είχα- εμβαδό εξώστη 15,16 μ2 δηλαδή έκαναν τη στρογγυλοποίηση προς τα κάτω-λάθος προς τα πάνω έπρεπε.

Δεν θέλω να αλλάξω τα μέτρα γιατί δεν θέλω να υπολογιστεί ξανά το πρόστιμο.

Υπάρχουν αποδεκτές αποκλισεις οκ αλλά τι να γραψω στην τεχνική έκθεση-πρέπει να γράψω κάτι ή συνεχιζω κανονικά και απλά γράφω τη τελική επιφάνεια του ακινήτου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οταν το εμβαδο μειωνεται,δεν επαναυπολογιζεται το προστιμο παρολο που αλλαζουν τα μετρα

περιμενε επιβεβαιωση και απο αλλους παλαιοτερους του φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα που θετω

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το ΤΕΕ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/faq_nov_2013.doc

 

"[...]

Επανυπολογισμός προστίμου

Το πρόστιμο επανυπολογίζεται σε κάθε περίπτωση κατά τη μετάβαση σε «Υπαγωγή», μετά την καταβολή του τέλους ανταπόδοσης, αφού υποβληθεί ξανά η δήλωση.

Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο.

Εάν  το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.

Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.  

Ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μόνο εάν το πρόστιμο του 4178 (λαμβάνοντας υπόψη όλες τις αλλαγές) είναι μεγαλύτερο από αυτό του 4014.

[...]"

post-2272-0-95874200-1411630733_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

τι πατατα να χεις κανει???Τα 50μ2 συνεχιζεις να τα εχεις κυριους χωρους και την μικροπαραβαση τη "μεταφρασες " σε νεο φυλλο καταγραφης κατηγοριας 3.Ολα τ αλλα που αλλαξες δεν επηρεαζουν το προστιμο...

.......

Εδω εχει μια μικροπαραβαση.

συμφωνα με αυτα που λεει παρακατω εδω

Αντιγράφω από το ΤΕΕ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4178/faq_nov_2013.doc

 

"[...]

Επανυπολογισμός προστίμου

Το πρόστιμο επανυπολογίζεται σε κάθε περίπτωση κατά τη μετάβαση σε «Υπαγωγή», μετά την καταβολή του τέλους ανταπόδοσης, αφού υποβληθεί ξανά η δήλωση.

Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο.

Εάν  το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.

Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.  

Ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μόνο εάν το πρόστιμο του 4178 (λαμβάνοντας υπόψη όλες τις αλλαγές) είναι μεγαλύτερο από αυτό του 4014.

[...]"

Dask

οποτε εδω εχουμε μια παραβαση που δεν ηταν στον 4014. Οποτε τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου είχα δει εδώ στο φόρουμ από εναν συνάδελφο που το είχε δοκιμάσει ότι η πρόσθεση παραβάσεων κατηγορίας 3 (όχι λοιπών παραβάσεων) δεν επαναϋπολογίζει το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

η κατηγορια 3 λογιζεται απ οσο ξερω σαν μικροπαραβαση στις μεταφορες.....Δοκιμασε να κανεις οριστικη και δες αν σου υπαναυπολογιζει προστιμο...Πριν κανει οριστικη σου διχνει τα τελικα προστιμα και σε ρωταει αν θες να συνεχισει.Η μονη περιπτωση που δεν στο δειχνει ειναι αν εχεις επιπλεον παραβολο...Αυτο το βλεπεις "δωρακι" στα οικονομικα στοιχεια και δεν σου κανει οριστικη πριν το αποπληρωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Θα ήθελα να ρωτήσω εάν πρέπει να μεταφέρουμε στο 4178 όλες τις δηλώσεις ακόμη και αυτές που εχουν ολοκληρωθεί και βρίσκονται σε οριστική υπαγωγή. Νομίζω ότι κανονικά πρέπει να μεταφερθούν όλες εκτός απο αυτές που δεν ειχαν προστιμο και βγαλαμε απλα βεβαιωση μεταβίβασης... κάνω λάθος;

 

Αν ναι..που ακριβώς αναφέρεται αυτό; γιατί νομίζω ότι κάπου το διαβασα αλλα δεν ξέρω που..

Edited by geofun
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Στην περίπτωση που μία δήλωση υποβλήθηκε με τον 4014 το έτος 2012 και μεταφέρθηκε στον 4178 το έτος 2014, μέχρι πότε είναι τακτοποιημένος ο χώρος; Μέχρι το 2012+30χρόνια=2042 ή μέχρι το 2014+30χρόνια=2044; Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.