Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

τον οποίο (νέο ιδιοκτήτη) υποθέτω danaikaterina αναγράφεις, μετά τη μεταφορά, στα 'Στοιχεία ιδιοκτητών' αφαιρώντας τον παλιό ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι. Όπως είπα και παραπάνω θεωρώ πως αφού αυτός είναι πλέον ο ιδιοκτήτης του ακινήτου αυτός πρέπει να καταχωρηθεί στον 4178.

Αυτή ειναι η δική μου άποψη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Όπως είπα και παραπάνω θεωρώ πως αφού αυτός είναι πλέον ο ιδιοκτήτης του ακινήτου αυτός πρέπει να καταχωρηθεί στον 4178.

Αυτή ειναι η δική μου άποψη βέβαια.

 

Πολύ σωστά.

Διότι θα πρέπει να μπορεί ν' απαντά στο ερώτημα π.χ. "....ποιά τα νομιμοποιητικά στοιχεία του ακινήτου σας";;;

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταυτα επειδη με αφορά και εμενα αυτη η ιστορία με την αλλαγη ιδιοκτήτη και την μεταφορά 

απο 4014-4178.

1. ΥΔ Απ τον νεο ιδιοκτήτη εξουσιοδότησης για την μεταφορα.

2. Αλλαγη στα στοιχεια της δηλωσης των στοιχείων των ιδιοκτητων οπου

πλέον μπαίνει ο αγοραστής

3. Σημείωση στα σχόλια για το τι επαιξε ακριβώς και αλλαξαν οι ιδιοκτήτες.

4. Υπολογισμοί-χαρτούρα 4178 για τον νεο ιδιοκτήτη

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Yes. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω

 

Edit: Προφανώς με το 4 δεν εννοείς ότι θα ξανακάνεις υπολογισμό του προστίμου με τα δεδομένα του νέου ιδιοκτήτη

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω αυτήν την στιγμή...όποιος μπορεί να μου απαντήσει στα γρήγορα με ναι ή όχι.

 

Δήλωση του 4014 από άλλον μηχανικό ο οποίος αγνοείται, περαιώθηκε αλλά δεν ανέβηκε κανένα αρχείο. Τίποτα!

Σήμερα καλούμαι εγώ να μεταφέρω τη δήλωση στον 4178 για να γίνει μεταβίβαση. Έκανα τη διαδικασία μεταφοράς μέσω ΤΕΕ και όπου να ναι θα μεταφερθεί. Το ρώτημα μου είναι το εξής.

 

1. Φτιάχνω σχέδια, ΥΔ, τεχνική έκθεση κτλ με βάση τις διατάξεις του 4178 ?

 

2. Υπολογίζω στο ΦΚ του 4178 τους συντελεστές σύμφωνα με τον 4014 αλλά το πρόστιμο δεν αλλάζει σωστά ? (Έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει κάποιος συντελεστής).

 

3. Υπάρχει κάτι άλλο να προσέξω ?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που χω διαβάσει εδώ έτσι όπως τα λες γίνονται.. μεταφορά μετά από εξουσιοδοτηση ποσοστό ανταποδοσης προσαρμογη των φκ στον 4178 και χαρτουρα κανονικά τα πάντα.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για τη μεταφορά δήλωσης από τον 4014 στον 4178:

1. σε περίπτωση αδυναμίας επικοινωνίας με την ιδιοκτήτη (πχ. πώληση, θάνατος) ώστε να πάρουμε Υ.Δ. εξουσιοδότησης και Υ.Δ. ιδιοκτήτη σε δήλωση που δεν έχουν υποβληθεί όλα τα αρχεία, κάνουμε την μεταφορά ή όχι;

2. η ίδια ερώτηση εάν ο ιδιοκτήτης αρνείται (πχ. να πληρώσει το 25ευρω...)

3. Σε περίπτωση ολοκληρωμένης δήλωσης με ανεβασμένα όλα τα αρχεία είναι εντάξει και την αφήνουμε ως έχει ή χρειάζεται και αυτή μεταφορά;

 

Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη αν ήδη έχει απαντηθεί παραπάνω κάποιο από τα ερωτήματα...

Link to comment
Share on other sites

1. Βρίσκεις τους νέους ιδιοκτήτες μέσω της συμβολαιογράφου ή όποιον άλλο τρόπο μπορείς και τους ενημερώνεις. Αν αυτό δεν είναι δυνατό, δεν μεταφέρεις την δήλωση μέχρι να σου ζητηθεί από τον νέο ιδιοκτήτη ο οποίος κάποια στιγμή στο μέλλον σίγουρα θα εμφανιστεί. 

2. Δεν μεταφέρεις την δήλωση αν δεν έχεις την υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότησης για την μεταφορά. Αν την έχεις, την μεταφέρεις και αν δεν πληρώνει παράβολα ή δόσεις, είναι δικό του πρόβλημα. 

3.χρειάζεται μεταφορά. Η μεταφορά γίνεται αφού πάρουμε την εξουσιοδότηση. 

 

Σε κάθε περίπτωση, υποχρέωσή μας είναι να ενημερώσουμε τους ιδιοκτήτες οτι οι δηλώσεις τους πρέπει να μεταφερθούν στον ισχύοντα νόμο τακτοποίησης. Η απόφαση μεταφοράς είναι δική τους.

Δική μας υποχρέωση είναι επίσης και ο εκ νέου έλεγχος για την μη ύπαρξη νέων αυθαίρετων κατασκευών. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.