Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

κάπως έτσι τα σκέφτομαι και εγώ εκτός από το (3)...

Δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται έτσι κι αλλιώς μεταφορά εφόσον ο 4178/13 στο άρθρο 1/παρ.2/ζ εξαιρεί από την υπαγωγή τις δηλώσεις του Ν.4014/11 που έχουν περατωθεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Εγκ. 3 Β.1 

Με την έκδοση του Π.Δ/τος για την Ταυτότητα του Κτιρίου θα καθοριστεί κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την υποχρέωση συμπλήρωσης της ταυτότητας κτιρίου για ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν.4014/2011 για τις οποίες τυχόν δεν θα απαιτηθεί η μεταφορά των στοιχείων των δηλώσεων.

Εγώ προσωπικά δεν έβαλα τους πελάτες μου στη διαδικασία της μεταφοράς χωρίς λόγο.... 

Με τη ρευστότητα των νόμων δεν ήξερα αν και ο 4178 θα βγει αντισυνταγματικός  ή όχι και δεν ήθελα να εκτεθώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλωση απο τον 4014 που πληρωθηκε το παραβολο και που μεταφερθηκε στο 4178 χωρις να αλλαξει τιποτα (μεγεθη κτλ) και παει προς εκδοση αδειας,μετα την μεταφορα μου βγαζει να πληρωσω παραβολο (διοτι στο 4178 ειναι μεγαλυτερο) ειναι σωστο; Λογω της εγκυκλιου 3 νομιζω δεν θα επρεπε.Παρακαλω την βοηθεια σας και αν ετυχε σε κανεναν.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.

Για να ενταχθείς στον 4178 πρέπει να πληρώσεις το παράβολο του 4178.

Αν είχες δήλωση με πρόστιμο και έκανες μεταφορά χωρίς να αλλάξεις στοιχεία τότε δεν θα γινόταν επανυπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με το 4178 αν αυτό προέκυπτε μεγαλύτερο από το πρόστιμο του 4014.

Το παράβολο δεν το γλιτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.

Για να ενταχθείς στον 4178 πρέπει να πληρώσεις το παράβολο του 4178.

Αν είχες δήλωση με πρόστιμο και έκανες μεταφορά χωρίς να αλλάξεις στοιχεία τότε δεν θα γινόταν επανυπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με το 4178 αν αυτό προέκυπτε μεγαλύτερο από το πρόστιμο του 4014.

Το παράβολο δεν το γλιτώνεις.

Eυχαριστώ, επειδή δεν το διευκρινίζει για το παράβολο, νόμιζα ότι πήγαινες με τον νόμο που εντάχθηκες δηλ.4014

Επειδή  πάω για έκδοση αδείας εάν δεν πληρώσω το παράβολο μέχρι 23/09 που λέει, μπορώ να πάω στο καινούργιο νόμο και θα πληρώσω με τα δεδομένα του νέου νόμου;

και εάν αλλάζουν και πάλι τα παράβολα τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έκανα μεταφορά ολοκληρωμένης δήλωσης από 4014 σε 4178 και δεν πειράχτηκε απολύτως τίποτα σε τ.μ.,κτλ.Το μόνο που έκανα πρόσθεσα κάτι επιπλέον στην τεχνική έκθεση και μου εμφανίστηκε το εξής παράδοξο:

τώρα που πήγα να κάνω ολοκληρωτική υπαγωγή στο 4178 μου βγάζει 1 παράβαση αντί για 2 παραβάσεις που είχαν δηλωθεί και πληρωθεί στο 4014, με αποτέλεσμα το συνολικό ποσό να το βγάζει 500ευρώ λιγότερο; έχει τύχει σε κανέναν; τρελάθηκε το συστήμα; τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έκανα μεταφορά ολοκληρωμένης δήλωσης από 4014 σε 4178 και δεν πειράχτηκε απολύτως τίποτα σε τ.μ.,κτλ.Το μόνο που έκανα πρόσθεσα κάτι επιπλέον στην τεχνική έκθεση και μου εμφανίστηκε το εξής παράδοξο:

τώρα που πήγα να κάνω ολοκληρωτική υπαγωγή στο 4178 μου βγάζει 1 παράβαση αντί για 2 παραβάσεις που είχαν δηλωθεί και πληρωθεί στο 4014, με αποτέλεσμα το συνολικό ποσό να το βγάζει 500ευρώ λιγότερο; έχει τύχει σε κανέναν; τρελάθηκε το συστήμα; τι να κάνω;

Κατά τη μεταφορά της δήλωσης, οι λοιπές παραβάσεις του 4014 περνάνε σαν νέο φύλλο καταγραφής στον Ν.4178 με περιγραφή "Αυτόματη καταχώρηση κλπ."

Υποθέτω πως γι'αυτό έγινε αλλαγή στον αριθμό λοιπών παραβάσεων. Πέρασαν και οι 2 σε ένα φύλλο καταγραφής. Να εξετάσεις αν με τον Ν.4178, αυτές οι παραβάσεις συμψηφίζονται μεταξύ τους και δεν χρειάζεται να δηλώσεις 2 ΛΠ

Link to comment
Share on other sites

 σε 1 Φ.Κ περάστηκαν όλα μαζί, και σε άλλες μεταφορές δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Σκέφτομαι να βάλω 1 παράβαση (για να μην πληρώσω άλλη,εφόσον την έχω πληρώσει!)και στα σχόλια να το περιγράψω αναλυτικά.

Στο νόμο 4178 πρέπει πάλι να βάλω 2 παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη μεταφορά της δήλωσης, οι λοιπές παραβάσεις του 4014 περνάνε σαν νέο φύλλο καταγραφής στον Ν.4178 με περιγραφή "Αυτόματη καταχώρηση κλπ."

Υποθέτω πως γι'αυτό έγινε αλλαγή στον αριθμό λοιπών παραβάσεων. Πέρασαν και οι 2 σε ένα φύλλο καταγραφής. Να εξετάσεις αν με τον Ν.4178, αυτές οι παραβάσεις συμψηφίζονται μεταξύ τους και δεν χρειάζεται να δηλώσεις 2 ΛΠ

Σου έχει τύχει;

Γενικότερα τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Έχω μία ξεχασμένη δήλωση που υποβλήθηκε το 2013 στον 4014 και δηλώθηκε "προς έκδοση άδειας" μιας και είχε υπόλοιπα πολεοδομικά μεγέθη. Άδεια όμως δεν επιχειρήθηκε ποτέ γιατί στο μεταξύ βγήκε ο 4178 και αυτό είναι προ '75. Να κάνω αίτηση μεταφοράς τώρα (αν γίνεται) ή να το αφήσω έτσι και να υποβάλλω τώρα νέα (στον 4178) με συμψηφισμό του παραβόλου (500);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.