Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

 

Έχω μία ξεχασμένη δήλωση που υποβλήθηκε το 2013 στον 4014 και δηλώθηκε "προς έκδοση άδειας" μιας και είχε υπόλοιπα πολεοδομικά μεγέθη. Άδεια όμως δεν επιχειρήθηκε ποτέ γιατί στο μεταξύ βγήκε ο 4178 και αυτό είναι προ '75. Να κάνω αίτηση μεταφοράς τώρα (αν γίνεται) ή να το αφήσω έτσι και να υποβάλλω τώρα νέα (στον 4178) με συμψηφισμό του παραβόλου (500);

Η ερώτησή μου ήταν στο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να ανοίξεις νέα δήλωση στον Ν.4178 και να γράψεις στα παλαιότερα πρόστιμα ότι πλήρωσα και 500 ευρώ παράβολο στο 4014 και να το βάλεις προς συμψηφισμό, όχι αυτό δε γίνεται.

 

Κάνε μεταφορά και πληρωμή ανταποδοτικού χτες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά για να τα ξεκαθαρίσω να μην μπερδεύεστε

 

Η σωστή διαδικασία είναι μέσα από το σύστημα του 4014 να ζητήσω μεταφορά της δήλωσης στον 4178. Τότε μου τη φέρνει "τσουπ" σαν δήλωση στην καρτέλα του 4178 με συμπληρωμένα τα στοιχεία που είχα και κρατάει όλες της πληρωμές που έχουν γίνει. Αυτό έκανε ο μερεμέτι και προφανώς δεν πλήρωσε άλλο παράβολο αλλά μόνο το ποσοστό ανταπόδοσης.

 

Η λάθος διαδικασία. Πάω και ανοίγω νέο έργο από την αρχή στον 4178 για αυθαίρετο ήδη δηλωμένο στον 4014. Τότε προφανώς θα μου βγάλει να πληρώσω τα πάντα από την αρχή γιατί είναι λάθος να χρησιμοποιήσω το πεδίο συμψηφισμού και να εισάγω ότι πλήρωσα στον 4014. Το πεδίο αυτό αφορά σε ποσά που καταβλήθηκαν με δηλώσεις 3843, 1337 και γενικώς παλαιότερους νόμους όπου δεν υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα. Για τις δηλώσεις 4014 η σωστή διαδικασία είναι η μεταφορά που περιγράφηκε παραπάνω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το βάζω εδώ ώς το πλέον σχετικό thread. Δήλωση του 4014, μεταφέρθηκε στον 4178 με εξόφληση και του ανταποδοτικού. Αυτη τη στιγμή είναι σε υπαγωγή. 

Προκύπτει μια επιπλέον παράβαση και συγκεκριμένα μια λοιπή παράβαση (αρθρο 18), και μια μικροδιαφοροποίηση στα δηλωμένα τετραγωνικά. 

Αν κάνω υπαγωγη και επαναυπολογιστεί το πρόστιμο θα μπορώ να κάνω μετα αιτημα να γίνει η δήλωση απο "μηνιαια τακτική δόση" σε εφάπαξ με εκπτωση 20% όσον αφορά 

τον τρόπο αποπληρωμής πρόστιμο?? Μεχρι πότε θα πρεπει να εξοφληθεί το υπόλοιπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.