Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Δεν είμαι απολύτως βέβαιος ότι, μπορείς όλα αυτά που λες να τα κάνεις τώρα στον 4178.....

Προσπάθησε να δεις αν σε αφήνει το σύστημα, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.....

Πιό πολύ σε βλέπω "σούμπιτο" για μεταπήδηση στον 4495 με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λες να προσπαθησω πρωτα με αιτημα να αλλαξω τον τροπο πληρωμης και αναλογως να κινηθώ? Οσον αφορα το νεο φυλλο καταγραφης με την λοιπή παραβαση δε νομιζω να είναι θεμά να προστεθει.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά πότε έγινε;

Γενικώς το σύστημα σου επέτρεπε να κάνεις αλλαγή τρόπου πληρωμής από δόσεις σε εφάπαξ όταν το αίτημα γινόταν μέσα στο χρόνο δυνατότητας καταβολής της εφάπαξ δόσης.

Λογικό. Γιατί σου λέει σου δίνω την έκπτωση για να τα πληρώσεις τώρα, όχι να πείς σήμερα θέλω δόσεις και μετά από 3 χρόνια που θα τα χεις μαζέψει να ζητήσεις μετατροπή σε εφάπαξ και να πάρεις την έκπτωση. Οι άλλο που πλήρωσαν εξ' αρχής κορόιδα είναι;

Ως ημερομηνία υπαγωγής για σένα είναι η ημερομηνία μεταφοράς οπότε το βλέπεις.

Όπως και να χει προσπάθησε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

 

Τώρα το τι αλλαγές επιτρέπονται ή όχι στον 4178 με την ισχύ πλέον του 4495 είναι άλλο θέμα και νομίζω κανείς δεν το έχει ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

H μεταφορά έγινε 03/02/2014....Το ανταποδοτικό πληρώθηκε κάποια στιγμή προς τα τέλη του 14. Ο πελάτης αναζητούνταν έκτοτε καθώς δεν ειχε

προσκομίσει ούτε Ε9 ούτε τίποτα. 

Σωστο οπως το λές με τις εκπτώσεις, αλλα είναι τόσες οι κομπίνες λόγω συστήματος... Απο που να αρχίσω... Αλλοι κανα υπαγωγη 49 τ.μ και μετα προσέθεταν

αλλα 100τμ για να πληρωθεί το 500ρικο και όχι το 2000ρο...

Οσον αφορα την προσθήκη ΦΚ δε θεωρώ ότι θα είναι θέμα,,Θα κάνω αρχικά το αίτημα, και αναλόγως βλέπω.....

 

Υγ. ΔΕΝ ειναι δική μου η δήλωση, καθώς δεν πρόλαβα 4014. Οταν μιλάει για μηνιαία τακτική δόση η δήλωση του 4014 πως ακριβώς υπολογίζονταν το σχήμα πληρωμών? Το ήδη καταβληθέν είναι

850ευρώ (500+350).  Με τις λοιπές και τις μικροτροποποιήσεις είναι περίπου 1600. Αν δεν πάρω έκπτωση θα πρέπει να καταβληθεί 1600-850=750ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

.....Πιό πολύ σε βλέπω "σούμπιτο" για μεταπήδηση στον 4495 με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι ξαφνικά, μπαίνω σε μια υπαγωγή 4178

 

=> Πάω στις "ΑΙΤΗΣΕΙΣ" μήπως ενεργοποιήθηκε η μεταφορά στον 4495 και βλέπω οτι

 

Εμφανίζεται ξανά δυνατότητα επιλογής για εφάπαξ με 20% έκπτωση κτλ κτλ!!!!

 

Ισχύει ή μούφα?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλησπέρα!

 

Δήλωση 4014 με πληρωμένο παράβολο και πρόστιμο σε κατάσταση "Αρχική Υποβολή" που έγινε απο άλλον συνάδελφο που έχει κλείσει πλεόν το γραφείο, τι πρέπει να γίνει στην φάση που είμαστε;

Μεταφορά στον νέο νόμο;

Πως την "τραβάμε" από τον προηγούμενο;

Με τα ήδη πληρωμένα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

ερώτηση σχετικά με πισίνα. Υπήρχε δήλωση στον 4014 με δηλωμένη επιφάνεια πισίνας (38μ2) και πληρωμένο το πρόστιμο. Μεταφέρθηκε κάποια στιγμή στον 4178 και τώρα που θέλω να ολοκληρώσω την υπόθεση με το ανέβασμα των αρχείων παρατηρώ τα εξής:
1) πλέον το Φ.Κ. περιλαμβάνει το πλαίσιο όπου συμπληρώνεται ο όγκος (και είναι κενό)

2) λείπει ολοκληρωτικά η επιφάνεια που υπήρχε στην αρχική δήλωση

3) αν συμπληρώσω οτιδήποτε στον όγκο προσθέτει πρόστιμο κατά την υπαγωγή ενώ αλλιώς το καταλαβαίνει ότι πάω για βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών

Γνωρίζετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

On 16/04/2018 at 10:43 ΠΜ, sosi said:

Καλημέρα σας,

ερώτηση σχετικά με πισίνα. Υπήρχε δήλωση στον 4014 με δηλωμένη επιφάνεια πισίνας (38μ2) και πληρωμένο το πρόστιμο. Μεταφέρθηκε κάποια στιγμή στον 4178 και τώρα που θέλω να ολοκληρώσω την υπόθεση με το ανέβασμα των αρχείων παρατηρώ τα εξής:
1) πλέον το Φ.Κ. περιλαμβάνει το πλαίσιο όπου συμπληρώνεται ο όγκος (και είναι κενό)

2) λείπει ολοκληρωτικά η επιφάνεια που υπήρχε στην αρχική δήλωση

3) αν συμπληρώσω οτιδήποτε στον όγκο προσθέτει πρόστιμο κατά την υπαγωγή ενώ αλλιώς το καταλαβαίνει ότι πάω για βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών

Γνωρίζετε κάτι;

Τελικά έβγαλα άκρη μόνη μου. Πρέπει να συμπληρωθεί ο όγκος της πισίνας εκ νέου και υποβάλλοντας τη δήλωση σε ενημερώνει το σύστημα αν το τελικό πρόστιμο είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο του ήδη εξοφλημένου. Το ποσό, δηλαδή, που εμφανίζεται στα δεξιά του αναδιώμενου παραθύρου δεν είναι καινούργιο αλλά τι θα πλήρωνε ο πελάτης αν το δήλωνε τώρα. Μόνο στη περίπτωση που ξεπερνάει το εξοφλημένο ποσό θα χρειαστεί ο πελάτης να πληρώσει τη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.