Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

α χα που να είναι το ΤΕΕ ... κι Εγω το ψάχνω ...

 

Δεν παίζεσαι!!!!! Μπράβο για το χιούμορ σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατά την γνώμη μου 3 επιλογές. 1) Το κάνεις γαργάρα και δεν το δηλώνεις (εφόσον δεν είναι καραμπινάτο πχ να φαίνεται σε όλες τις φώτο κτλ) αλλά ξεκαθαρίζεις ότι δεν πρόκειται να του δώσεις , η γενικά να πάρει βεβαίωση ποτέ όσο υπάρχει αυτή η αυθαιρεσία. 2) Δεν την εντάσεις στον Ν.4178 εφόσον είναι μετά το 2011 αλλά την δείχνεις κανονικά στα σχέδια αναγράφοντας αυθαίρετη κατασκευή μετά την 28/7/11 . (αυτό είχαν πει στο σεμινάριο) 3) Την προσθέτεις κανονικά στα υπό τακτοποίηση εφόσον δεν μπορεί να αποδειχθεί από την αεροφωτογραφία ότι έγινε μετά (πχ να έκλεισε ενα κιόσκι και να το έκανε σπίτι κλπ,να έφτιαξε ενα πατάρι)

Στην περίπτωσή μου φαίνεται και είναι καραμπινάτο. Είναι περίπτωση εξ' αδιαιρέτου, όπου συμφώνησαν και δήλωσαν μαζί (ήταν λίγοι) τις αυθαιρεσίες τους με μία δήλωση, ώστε να μην πληρώνουν παράβολα κλπ. Τώρα (πριν κανένα χρόνο) ο ένας από αυτούς πήγε και μου σήκωσε 2 μεταλλικά στέγαστρα αρκετά μεγάλα για το τροχόσπιτό του και τη δουλειά του.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο άλλος που είχε χτίσει, δεν έχει κάνει τίποτα ο άνθρωπος!

 

Για το 2 που λες... Όταν μεταπηδάμε μία δήλωση στον 4178, δεν πρέπει αυτά που δηλώνουμε να πληρούν τις προϋποθέσεις του 4178? Δεν θα πρέπει να γίνει νέα αυτοψία, τουλάχιστον να δούμε ότι δεν έχει ουσιαστικά αλλάξει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει να γίνει νέα αυτοψία, τουλάχιστον να δούμε ότι δεν έχει ουσιαστικά αλλάξει τίποτα?

 

Mε βάσει τη γνωμοδότηση του καλαφάτη όλα γίνονται αυτόματα!!!!!!

Αυτόματα φτιάχνονται τα στέγαστρα, οι φούρνοι, τα bbq, ακόμα και ολόκληροι όροφοι!!!

Αυτόματα μεταφέρονται οι δηλώσεις, αυτόματα πληρώνεται το ανταποδοτικό τέλος, αυτόματα εξοφλούνται τα πρόστιμα, αυτόματα μαζεύονται τα χρήματα, αυτόματα δίνονται στους δανειστές της χώρας, αυτόματα αυτοκτονούν άνθρωποι κ.λπ. 

Όλα γίνονται αυτόματα!!!!!

 

Από τον πολύ αυτοματισμό χορταίνω, ξεκουράζομαι, περνάνε χρήματα αυτόματα μπροστά μου αλλά ....στην τσέπη μου δεν μπαίνει φράγκο!!!! Αυτόματα αδειάζει.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι, γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τις περιπτώσεις δηλώσεων 'μη οριστικής υπαγωγής' που μεταφέρθηκαν στον Ν.4178 και το 'νέο' πρόστιμο βγαίνει κατά πολύ μικρότερο από τον Ν.4014;

Είναι προ του 1975 και με τον Ν.4014 πήγαινε με προ του 1983 χωρίς οικοδομική άδεια και εκτός σχεδίου. Μιλάμε για μεγάλη διαφορά στο πρόστιμο...

Προβλέπεται από τον Ν.4178 ή τη διευκρινιστική εγκύκλιο επιστροφή χρημάτων!!! 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τυχερούλη!!!!! Ναι λένε ότι, ίσως επιστραφούν...... (σε κάποιες περιπτώσεις). Ποιές όμως δεν λένε ακόμα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αυτόματα του Καλαφάτη μου θυμίζει ένα άρθρο που διάβασα χθες για 3d εκτυπωτή που εκτύπωσε κατοικίες για μελλοντική αποικία στο φεγγάρι. Από το γραφείο του Foster παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σκοπεύω να φτιάξω μια ...αυθαίρετη εκεί και να τη νομιμοποιήσω ύστερα από 333 χρόνια11111

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.