Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

Παίδες καλησπέρα,
και συγγνώμη για το πρήξιμο! Αλλα θα σκάσω με τους μ@λ@κες!
 
Σε προσωρινή υπαγωγή του 4014 με μηδενικό πρόστιμο (παλαιότερο πληρωμένο πρόστιμο > πρόστιμο 4014) με ανεβασμένα αρχεία(πλην νέων κατόψεων) έχει πληρωθεί και το ανταποδοτικό τέλος, θέλω βέβαιωση για συμβόλαιο. Το πρόβλημα είναι το φύλλο καταγραφής που βγάζει αυτόματα το σύστημα, έχει μέσα τις τρεις παραβάσεις που έχω δηλώσει αλλά όταν βάζω κατηγορία 3 μου βγάζει αυτό το μήνυμα ''- ΦΚ: Σε ΦΚ με "ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3" δεν επιτρέπεται η δήλωση καμίας άλλης παράβασης.''   αν δεν δήλωσω κατηγορία μου εμφανίζει αυτό ''- ΦΚ: Πρέπει να συμπληρωθεί το πεδίο "Κατηγορία" σε δήλωση με παραβάσεις''... Πως συνεχίζω την διαδικασία???
 
Φαντάζομαι τσεκάρεις κατηγορία 3 κ βάζεις "1" στο κουτάκι λοιπές παραβάσεις ε? Απλά στο ΦΚ βάλε την κατηγορία 3 ΧΩΡΙΣ να βάλεις αριθμό παραβάσεων κ θα δείς που θα στο περάσει υπολογίζοντας κανονικά το πρόστιμο. που αντιστοιχεί. Επειδή είναι 3 οι παραβάσεις σου, ίσως χρειαστεί να κάνεις 3 διαφορετικά ΦΚ χωρίς συμπλήρωση αρθμού στο κουτακι των λοιπών παραβάσεων,αν κ νομίζω οτι 1 ΦΚ σε καλύπτει αν είναι αθροιστικά <15000 προυπολογισμό.Δοκίμασέ το.
 
 
Ένα ακόμη πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την παλαιότητα.... η δήλωση είναι στην κατηγορία μέχρι 31/12/2003 και το παραπάνω φύλλο καταγραφής δείχνει τις παραβάσεις απο 2004 και μετά....(αν και ο υπολογισμός τους γίνεται με αναλυτικό βασει νόμου...) . εαν αλλάξω την παλαιότητα θα μ αυξηθεί το πρόστιμο??? ή αυτο συμβαίνει μόνο για αλλαγές σε τ.μ. και μεταφορά χώρων από Β.Χ. ΣΕ Κ.Χ. για παράδειγμα..  
 
αναμένω και απάντηση απο το τεε...αν και δεν το βλέπω..Παντως το πρωι που μίλησα με τεε  Θεσ/νικης ιδέα δεν είχαν..
 
Η παλαιότητα δεν επηρεάζει καθόλου παραβάσεις με αναλυτικό...είτε μετά το 04 είτε προ 83 το ίδιο και το αυτό.Μη σκας...αν θες για να εισαι εντάξει,βάλτο προ 2003.Λογικά δε θα υπάρχει κανένας επανυπολογισμός προστίμου λόγω παλαιότερης πληρωμής

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι παραθετω απαντηση του τεε σε ερωτημα - προβληματισμο μου που αφορουσε δηλωσεις μου που 'ξεμειναν´ σε προσωρινη υπαγωγη με ολα τα σχεδια ανεβασμενα και τα προστιμα πληρωμενα:

 

´´ύμφωνα με την Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013), παράγραφο Β, δεν θεωρούνται εκκρεμείς υποθέσεις οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια και έχει καταβληθεί και το σύνολο του προστίμου, ανεξαρτήτως σταδίου υπαγωγής στον Ν 4014/11. Γι’ αυτές, μετά από αίτημα του ενδιαφερομένου ή και αυτομάτως (εφόσον γίνει σχετική προσαρμογή στο πληροφοριακό σύστημα) εκδίδεται πράξη υπαγωγής κατά τις ειδικότερες διατάξεις του Ν 4178/13.

Το αίτημα για την μεταφορά των στοιχείων υποβάλλεται χωρίς χρονικό περιορισμό (στα πλαίσια χρονικής ισχύος του Ν 4178/13).

 

Η βεβαίωση περαίωσης του Ν 4014/11 δεν έχει πλέον κάποια ισχύ, αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έκδοση διοικητικής πράξης από αρμόδιες αρχές ή δικαιοπραξία. Εφόσον απαιτηθεί να γίνει κάποια ανάλογη ενέργεια, θα πρέπει να μεταφερθεί η δήλωση στον Ν 4178/13.

Ως εκ τούτου δεν θεωρώ πως έχει νόημα ο προβληματισμός."

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

άρτζι μπούρτζι και λουλάς...εγώ αυτό κατάλαβα!

αν δεν είχα το συμβόλαιο θα τ άφηνα για το νέο έτος... η πλάκα είναι ότι δεν σηκώνει και πολλές αλλαγές γιατί είναι κατηγορία 5... και θα ανεβάσει κανένα 10000...

 

το πρώτο που λες δεν το σκέφτηκα έτσι...απ την στιγμη που λένε οτι ολα γίνονται αυτόματα :???: , θεώρησα ότι σωστά πέρασε τις παραβάσεις στο τελευταίο Φ.Κ.

για το άλλο με τις ημερομηνίες μπορεί να τ αφήσω όπως είναι αλλά να το αναφέρω στα σχόλια..

 

δεν λειτουργεί και το μαντείο των Δελφών, γτ το τεε και το υπουργείο χαρταετό πετάνε

Edited by afroman
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ο Θεος να μας φωτιζει οπως ειπαν κ στο σεμιναριο!

κατα την μεαφορα απο 4014  ,ημιυπαιθριος  η στεγαστρο μεταφερεται σε ΦΚ με αναλυτικο.Στο τετραγωνιδιο βαζουμε ΥΚ ?αποσταση απο οριο?αν ναι πως ξεχωριζει απο αλλες υπερβασεις αναλυτικου η κανουμε ξεχωριστο  ΦΚ 

Προσμετραται για να βρουμε κατηγορια(μαλλον ναι?)

 

ΥΓ.Οι ΗΧ εντος σχεδιου μπορουν να εφαπτονται του οριου η εχουμε Δ η δ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι παραθετω απαντηση του τεε σε ερωτημα - προβληματισμο μου που αφορουσε δηλωσεις μου που 'ξεμειναν´ σε προσωρινη υπαγωγη με ολα τα σχεδια ανεβασμενα και τα προστιμα πληρωμενα:

 

´´ύμφωνα με την Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013), παράγραφο Β, δεν θεωρούνται εκκρεμείς υποθέσεις οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια και έχει καταβληθεί και το σύνολο του προστίμου, ανεξαρτήτως σταδίου υπαγωγής στον Ν 4014/11. Γι’ αυτές, μετά από αίτημα του ενδιαφερομένου ή και αυτομάτως (εφόσον γίνει σχετική προσαρμογή στο πληροφοριακό σύστημα) εκδίδεται πράξη υπαγωγής κατά τις ειδικότερες διατάξεις του Ν 4178/13.

Το αίτημα για την μεταφορά των στοιχείων υποβάλλεται χωρίς χρονικό περιορισμό (στα πλαίσια χρονικής ισχύος του Ν 4178/13).

 

Η βεβαίωση περαίωσης του Ν 4014/11 δεν έχει πλέον κάποια ισχύ, αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έκδοση διοικητικής πράξης από αρμόδιες αρχές ή δικαιοπραξία. Εφόσον απαιτηθεί να γίνει κάποια ανάλογη ενέργεια, θα πρέπει να μεταφερθεί η δήλωση στον Ν 4178/13.

Ως εκ τούτου δεν θεωρώ πως έχει νόημα ο προβληματισμός."

αυτό δεν μπορούσαν να το διευκρινίσουν νωρίτερα; Έκανα τη βλακεία και πέρασα μια ανάλογη δήλωση στον 4178, γιατί τη θεώρησα εκκρεμή, σαν να μην έφτανε αυτό αφορούσε σε ισόγεια αποθήκη που τώρα πρέπει να δηλωθεί σαν ΚΧ. ...........Undo δεν έχει το σύστημα ε;  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι παραθετω απαντηση του τεε σε ερωτημα - προβληματισμο μου που αφορουσε δηλωσεις μου που 'ξεμειναν´ σε προσωρινη υπαγωγη με ολα τα σχεδια ανεβασμενα και τα προστιμα πληρωμενα:

 

´´ύμφωνα με την Εγκύκλιο 3 του ΥΠΕΚΑ (1/10/2013), παράγραφο Β, δεν θεωρούνται εκκρεμείς υποθέσεις οι πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχουν υποβληθεί όλα τα απαιτούμενα στοιχεία και σχέδια και έχει καταβληθεί και το σύνολο του προστίμου, ανεξαρτήτως σταδίου υπαγωγής στον Ν 4014/11. Γι’ αυτές, μετά από αίτημα του ενδιαφερομένου ή και αυτομάτως (εφόσον γίνει σχετική προσαρμογή στο πληροφοριακό σύστημα) εκδίδεται πράξη υπαγωγής κατά τις ειδικότερες διατάξεις του Ν 4178/13.

Το αίτημα για την μεταφορά των στοιχείων υποβάλλεται χωρίς χρονικό περιορισμό (στα πλαίσια χρονικής ισχύος του Ν 4178/13).

 

Η βεβαίωση περαίωσης του Ν 4014/11 δεν έχει πλέον κάποια ισχύ, αφού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για έκδοση διοικητικής πράξης από αρμόδιες αρχές ή δικαιοπραξία. Εφόσον απαιτηθεί να γίνει κάποια ανάλογη ενέργεια, θα πρέπει να μεταφερθεί η δήλωση στον Ν 4178/13.

Ως εκ τούτου δεν θεωρώ πως έχει νόημα ο προβληματισμός."

 

Πολύ σημαντικό αυτό που έγραψες.

 Ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι έτσι όπως το λένε, δεν έχουν τα ΚΟΤΣΙΑ να πουν ξεκάθαρα ότι, κατά αυτήν ακριβώς την "αυτόματη μεταφορά" ο μηχανικός θα χρειαστεί να ξαναεντάξει τη δήλωση στον 4178 ακολουθώντας τις προδιαγραφές αυτού!!!!!!!!!

 

Αν ίσχυε κάτι τέτοι, ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;;;;;;

ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΟΥ ΤΕΛΟΥΣ......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,ο Θεος να μας φωτιζει οπως ειπαν κ στο σεμιναριο!

κατα την μεαφορα απο 4014  ,ημιυπαιθριος  η στεγαστρο μεταφερεται σε ΦΚ με αναλυτικο.Στο τετραγωνιδιο βαζουμε ΥΚ ?αποσταση απο οριο?αν ναι πως ξεχωριζει απο αλλες υπερβασεις αναλυτικου η κανουμε ξεχωριστο  ΦΚ 

Προσμετραται για να βρουμε κατηγορια(μαλλον ναι?)

 

ΥΓ.Οι ΗΧ εντος σχεδιου μπορουν να εφαπτονται του οριου η εχουμε Δ η δ

Δοκιμαζοντας στο συστημα αν τσεκαρεις ΥΚ κ παραβιαση πλαγιας αποστ   σε ΦΚ με ΗΧ η στεγαστρα,.το προστιμο δεν αλλαζει

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τη μεταφορά δήλωσης με εξοφλημένο πρόστιμο από τον 4014 στον 4178 ο πελάτης καλείται εκ νέου να πληρώσει παράβολο;

Αν ναι υπάρχει περίπτωση το παράβολο αυτό να του επιστραφεί;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πληρώνει νέο παράβολο (..........ίσως με πολύ λίγες εξαιρέσεις αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.