Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε μεταφορα δηλωσης με δόσεις απο ν.4014 στο ν.4178 αφου πλήρωσα το ανταποδοτικο τέλος.........προσθέτο νεο φύλλο καταγραφής κατηγορία 3

κάνω υποβολή για υπολογισμό προστιμου  ....... και το πρόστιμο παρολα που προσθεσα ενα φύλλο κατηγορίας 3, το προστιμο δεν αυξήθηκε αλλα ούτε και το παράβολο

μηπως ξερει κανείς τι γίνεται με την κατηγορία 3 και τις μεταφερόμενες δηλώσεις από το ν.4014;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τους εστειλα στο [email protected]

Ελπιζω να απαντησουν και απο εκει :???:

 

εγω έστειλα 5 ερωτήσεις εδω κ 10 μέρες και δεν απαντάει κανείς....ίσως τους έβαλα δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι, έχω δήλωση η οποία έχει μεταφερθεί απο τον Ν. 4014 στον 4178

Μέχρι τώρα η πληρωμή γινόταν σε δόσεις. Με τη μεταφορά έχουν βγεί πάλι δόσεις.

Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει άμεσα να εξοφλήσει ολόκληρο το πρόστιμο, διότι πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου.

Πως θα γίνει αυτό? Θα πρέπει να πληρώσει στην Τράπεζα μαζεμένες όλες τις δόσεις μία-μία? ή θα πρέπει με αίτησή μου στο σύστημα (δεν υπάρχει η δυνατότητα αίτησης αυτή τη στιγμή) να μετατραπεί το υπολοιπόμενο ποσό σε μία πληρωμή?

Απαντήστε μου παρακαλώ
Link to comment
Share on other sites

 

 
Συνάδελφοι, έχω δήλωση η οποία έχει μεταφερθεί απο τον Ν. 4014 στον 4178
Μέχρι τώρα η πληρωμή γινόταν σε δόσεις. Με τη μεταφορά έχουν βγεί πάλι δόσεις.
Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει άμεσα να εξοφλήσει ολόκληρο το πρόστιμο, διότι πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου.
Πως θα γίνει αυτό? Θα πρέπει να πληρώσει στην Τράπεζα μαζεμένες όλες τις δόσεις μία-μία? ή θα πρέπει με αίτησή μου στο σύστημα (δεν υπάρχει η δυνατότητα αίτησης αυτή τη στιγμή) να μετατραπεί το υπολοιπόμενο ποσό σε μία πληρωμή?
Απαντήστε μου παρακαλώ

 

Θα πρέπει να πληρώσει στην Τράπεζα μαζεμένες όλες τις δόσεις μία-μία

δοκιμασε κ αυτο  να ξανακανεις υποβολη  μη τυχον σου επιτρεψει εφαπαξ πληρωμη κ ενημερωσε μας

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα υποβολή (διότι επιπλέον έχω αλλάξει και τα τετραγωνικά των χώρων και το πρόστιμο έχει βγεί μεγαλύτερο), και δεν μου έδωσε την επιλογή σχήματος πληρωμής, έβγαλε κατευθείαν δόσεις.

Μάλλον αυτό θα κάνω, πληρωμή μία-μία.

Link to comment
Share on other sites

Το αίτημα για αντικατάσταση μηχανικού (1α) ή για προσθήκη νέου μηχανικού ως διαχειριστή και υπεύθυνου δήλωσης (1β), υλοποιείται μέσω της υποβολής στο ΤΕΕ των παρακάτω δικαιολογητικών:

1α. Δήλωση παραίτησης του πρώτου μηχανικού όπου αναφέρει το Α/Α της δήλωσης, το όνομα του ιδιοκτήτη  και εάν έχει λάβει την αμοιβή για την μέχρι τότε εργασία του.

ή

1β**. Δήλωση του πρώτου μηχανικού ότι επιθυμεί/είναι ενήμερος την αντικατάστασή του ως διαχειριστή της δήλωσης με Α/Α....... ιδιοκτησίας ........ και ότι έχει λάβει την αμοιβή για την μέχρι τότε εργασία του.

 

2. Υπεύθυνες Δηλώσεις του ιδιοκτήτη και του νέου μηχανικού για την ανάθεση και ανάληψη αντίστοιχα των υπολειπόμενων εργασιών για την ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής.  

 

**Προβλέπεται για τις περιπτώσεις όπου σε δήλωση του ν. 4014/2013 έχει υποβληθεί ένα ή περισσότερα σχέδια/μελέτες που έχει εκπονήσει/υπογράψει ο πρώτος μηχανικός, όπου θα γίνεται η προσθήκη του νέου μηχανικού ως διαχειριστή της δήλωσης, ενώ μπορεί να παραμένει ο πρώτος μηχανικός στην ομάδα των συμμετεχόντων.

(ισχύει και στην περίπτωση συνταξιούχων, όταν έχουν υποβληθεί ένα ή περισσότερα σχέδια που έχει εκπονήσει/υπογράψει πριν τη συνταξιοδότηση) 

 

Η υποβολή των παραπάνω δικαιολογητικών γίνεται αυτοπροσώπως στο  πρωτόκολλο του ΤΕΕ, μέσω fax (210 3221772) ή μέσω e-mail ([email protected])

Μετά την υποβολή των δικαιολογητικών αυτών, η δήλωση μεταφέρεται από τη διαχείριση του συστήματος - ως έχει - στο λογαριασμό του νέου μηχανικού που μπορεί να προχωρήσει και στη διαδικασία μεταφοράς.

H παραπάνω διαδικασία θα μπορεί στο άμεσο μέλλον να γίνεται μέσω ηλεκτρονικών αιτημάτων.

 

Στις περιπτώσεις θανάτου, μόνο τα δικαιολογητικά (2). Τυχόν άνεξόφλητες αμοιβές, δικαιούνται οι νόμιμοι κληρονόμοι.

cleardot.gif
 

Οι συνταξιούχοι μηχανικοί δεν μπορούν να συνεχίσουν την προβλεπόμενη διαδικασία για την μεταφορά δηλώσεων του ν. 4014/2011 στις διατάξεις του ν. 4178/2013 και κάθε άλλη τυχόν μετέπειτα ενέργεια, την οποία σε κάθε περίπτωση πρέπει να αναλάβει αρμόδιος ενεργός μηχανικός. 

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω μία δήλωση του 4014 σε οριστική υπαγωγή με πληρωμένο πρόστιμο, χωρίς την υποβολή σχεδίων.
Επειδή δεν έχω μεταφέρει ακόμα κάποια δήλωση στο νέο Νόμο, ήθελα να ρωτήσω αν με τη μεταφορά σου δίνεται η δυνατότητα να προσθέσεις και άλλο φύλλο καταγραφής;;;;;
Να επαναλάβω ότι η δήλωση στο 4014 βρίσκεται σε οριστική υπαγωγή.!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε μεταφορα δηλωσης με δόσεις απο ν.4014 στο ν.4178 αφου πλήρωσα το ανταποδοτικο τέλος.........προσθέτο νεο φύλλο καταγραφής κατηγορία 3

κάνω υποβολή για υπολογισμό προστιμου  ....... και το πρόστιμο παρολα που προσθεσα ενα φύλλο κατηγορίας 3, το προστιμο δεν αυξήθηκε αλλα ούτε και το παράβολο

μηπως ξερει κανείς τι γίνεται με την κατηγορία 3 και τις μεταφερόμενες δηλώσεις από το ν.4014;

 

Ίσως αυξηθεί αν πας και μετά το ανταποδοτικό, φέρεις τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή από αρχική.

 

 

@ kattka

 

Μπορείς να προσθέσεις και ΦΚ και να κάνεις διάφορες μεταβολές ακόμα και αν ήσουν στο 4014 σε ορισιτκή.

 

Γνώμη μου μην κάνεις τίποτα ΑΚΟΜΑ.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να ζητούσα να μου ξεκλειδώσουν τη δήλωση στο 4014.;;;;
Πρόκειται όμως για κατάστημα και ο πελάτης βιάζεται γιατι θέλει να βγάλει άδεια.
@Thodoris4

Όταν λες ’’ΑΚΟΜΑ’’ τι εννοείς;;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι αν μπορούσες να τρενάρεις την μεταφορά να την καθυστερούσες.

Εφόσον σε πιέζει ο ιδιοκτήτητς ,τότε λογικα πρεπει να προχωρησεις.

 

ΚΑΙ επίσης εννοώ ότι ακόμα και σε οριστική του 4014, όταν μεταφέρεται στον 4178, μπορείς να κάνεις ό,τι αλλαγές θέλειες με κάποιες να επηρεάζουν το πρόστιμο και κάποιες άλλες όχι.

Ποιες είναι αυτές;

Διάβασε και το εγειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ για την μεταφορά δηλώσεων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.