Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Απλώς έτυχε!!!

Τυχαίνει κάθε φορά.....

Συμπάθατα τα παιδιά....κουράζονται.....είχαν και περικοπές...θα έχουν και διαθεσιμότητες κ.λπ.

 

Μη μου τους κύκλους τάραττε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Συνάδελφοι,σε περίπτωση μεταφοράς δήλωσης,καταθέτουμε διαγραμμα δο΄μησης και τοπογραφικό διορθωμένο?Κανουμε νεα τεχνικη εκθεση?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που έχει χιλιοειπωθεί αλλά όσο πάω και μπερδεύομαι; Συγκρίνω με οικοδομική άδεια και συμπληρώνω συντελεστές με ισχύοντες κανονισμούς έτσι δεν είναι; Λοιπόν, σε εκτός σχεδίου δόμηση που έχουν αλλάξει οι πλάγιες αποστάσεις: Έχω 2 περιπτώσεις ΜΕ οικ. άδεια. Τα αυθαίρετά μου κατά την άδεια δεν έχουν παραβίαση πλαγίων, με τους ισχύοντες όμως κανονισμούς έχουν. Βάζω παραβίαση πλαγίων αποστάσεων ή όχι; Ιδού η απορία.

 

 

Όχι δεν βάζεις!!!

 

Βάζεις κανονικά ΜΕ παραβίαση πλάγιων αποστάσεων...κάνεις λάθος εδω Ιάσωνα. Μιλάει για τα αυθαίρετα τμήματα και οχι τα βάσει Ο.Α. που ελέγχονται με σημερινούς όρους δόμησης.

 

Οπότε οτι χτίστηκε βάσει Ο.Α. είναι οκ. Ελέγχεις σε σχέση με αυτή για την ύπαρξη αυθαίρετων τμημάτων,αλλά οι συντελεστές με τους ισχύοντες όρους δόμησης κ με Δ,δ κατά ΝΟΚ. (στι τελευταίο ακόμα προβληματίζομαι αν είναι με ΝΟΚ ή ΓΟΚ 85/2000)

 

liv25k, on 30 Oct 2013 - 19:08, said:snapback.png

Εν τω μεταξύ πήγα σήμερα να πάρω νέους όρους δόμησης στην πολεοδομία και ο υπάλληλος υποστήριζε ότι εφόσον το ΦΕΚ με τους καινούργιους όρους βγήκε το '98 (σε κτίριο με άδεια του '88), ό,τι αυθαιρεσία έχει γίνει πριν το '98 δεν παίρνεις παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και ό,τι αυθαιρεσία έχει γίνει μετά το '98 παίρνεις. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί έτσι θέλω και αποδεικτικά παλαιότητας για την αλλαγή των όρων δόμησης κάτι που δεν αναφέρεται πουθενά στο νόμο.  

 

Σύμφωνα βέβαια με την ερωταπάντηση 7 από το σημερινό φρεσκότατο λινκ του ΤΕΕ Τρίπολης υπάρχει βούληση του ΥΠΕΚΑ να αλλάξουν αυτά περί ισχυόντων όρων δόμησης. Για να δούμε...

 

Είναι βλάκας πες του και οτι η θέση που έχει δε του δίνει δικαίωμα να ερμηνεύσει το Νόμο!θα χαζέψουμε τελείως!

 

 

liv25k, on 30 Oct 2013 - 19:18, said:snapback.png

Άσε που στην παράκληση να μου δώσει εγγράφως τους καινούργιους όρους δόμησης πήρα την απάντηση μου ρθες αδιάβαστη, τους γράφει καθαρότατα στο ΦΕΚ. Κάτσε διάβασε. Εν τω μεταξύ εγώ ένα απλό τσεκάρισμα πήγα να κάνω και να τα έχω εγγράφως για σιγουριά. Αφού υπάρχουν τόσες παρεκκλίσεις ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα. Δεν ξέρω πότε θα αλλάξει αυτή η συμπεριφορά απέναντί μας, είναι η πολλοστή φορά που πάω στη συγκεκριμένη πολεοδομία χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Παράκληση?!?!?!?!? Για κάντο ΑΠΑΙΤΗΣΗ κ βάλε καμιά φωνή ή πάνε στον Αντιδήμαρχο ....

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

 

Βάζεις κανονικά ΜΕ παραβίαση πλάγιων αποστάσεων...κάνεις λάθος εδω Ιάσωνα. Μιλάει για τα αυθαίρετα τμήματα και οχι τα βάσει Ο.Α. που ελέγχονται με σημερινούς όρους δόμησης.

Οπότε οτι χτίστηκε βάσει Ο.Α. είναι οκ. Ελέγχεις σε σχέση με αυτή για την ύπαρξη αυθαίρετων τμημάτων,αλλά οι συντελεστές με τους ισχύοντες όρους δόμησης κ με Δ,δ κατά ΝΟΚ. (στι τελευταίο ακόμα προβληματίζομαι αν είναι με ΝΟΚ ή ΓΟΚ 85/2000)

 

Για να βρεις τις αυθαιρεσίες συγκρίνεις με τα της άδειας!!!! Stop εδώ δεν πας παρακάτω!!!!

Όταν τις βρεις, τότε πας παρακάτω κ.λπ.

 

Οι αυθαιρεσίες δηλαδή, βρίσκονται κάνοντας αυτοψία και συγκρίνοντας με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας.

Κάνοντας αυτό ποιές αυθαιρεσίες θα εντοπιστούν;;;;;

Θα εντοπιστεί αυθαιρεσία εντός Δ;;;;;;

 

Στη συνέχεια αφού δηλαδή, έχουν βρεθεί οι αυθαιρεσίες, τότε βρίσκουμε τους συντελεστές των υπερβάσεων.

Ποιούς συντελεστές;;;;;; 

κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

 
 

 

 

Οι αυθαιρεσίες δηλαδή, βρίσκονται κάνοντας αυτοψία και συγκρίνοντας με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας.

Κάνοντας αυτό ποιές αυθαιρεσίες θα εντοπιστούν;;;;;

Θα εντοπιστεί αυθαιρεσία εντός Δ;;;;;;

 

Στη συνέχεια αφού δηλαδή, έχουν βρεθεί οι αυθαιρεσίες, τότε βρίσκουμε τους συντελεστές των υπερβάσεων.

Ποιούς συντελεστές;;;;;; 

κ.λπ.

 

 

Ελέγχεις με τα εγκεκριμένα της Ο.Α. => Οποιαδήποτε κατασκευή δεν εμφαίνεται σε αυτά είναι αυτόματα αυθαίρετη. Όλες οι υπόλοιπες κατασκευές ακόμα και αν σήμερα θα παραβίαζν πχ πλάγιες αποστάσεις, θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες

 

Μετά πας γραφείο, τοποθετείς οικόπεδο,κτίσμα βάσει Ο.Α. και αυθαιρεσίες στο σχέδιο και βγάζεις συντλεστές με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης κ ΝΟΚ.

 

πχ. Κατασκευή βάσει Ο.Α. που είναι σε πλάγια απόσταση 2,50μ καθότι με παλαιότερο ΓΟΚ ή παλαιότερους ΄ρους δόμησης είναι νομίμως υφιστάμενη κατασκευή.

 

Αν σε αυτή γίνει προσθήκη κατ`επέκταση (προς τα πίσω πχ)  ακόμα και να διατηρηθεί η πλάγια απ. των 2,50μ , επειδή ελέγχεται με σημερινούς όρους δόμησης, παραβιάζει το Δ.

 

Ελπίζω να το αλλάξουν αυτό με κάποια τροποποίηση του νόμου πάντως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον ΝΟΚ ελέγχεται το αυθαίρετο τμήμα, το πέραν των 2.50 μ. ή αυτό που κατασκευάσθηκε σε άλλη θέση.Το νομίμως υφιστάμενο πως εμπλέκεται ?

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις με τα εγκεκριμένα της Ο.Α. => Οποιαδήποτε κατασκευή δεν εμφαίνεται σε αυτά είναι αυτόματα αυθαίρετη. Όλες οι υπόλοιπες κατασκευές ακόμα και αν σήμερα θα παραβίαζν πχ πλάγιες αποστάσεις, θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες

Μετά πας γραφείο, τοποθετείς οικόπεδο,κτίσμα βάσει Ο.Α. και αυθαιρεσίες στο σχέδιο και βγάζεις συντλεστές με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης κ ΝΟΚ.

πχ. Κατασκευή βάσει Ο.Α. που είναι σε πλάγια απόσταση 2,50μ καθότι με παλαιότερο ΓΟΚ ή παλαιότερους ΄ρους δόμησης είναι νομίμως υφιστάμενη κατασκευή.

Αν σε αυτή γίνει προσθήκη κατ`επέκταση (προς τα πίσω πχ)  ακόμα και να διατηρηθεί η πλάγια απ. των 2,50μ , επειδή ελέγχεται με σημερινούς όρους δόμησης, παραβιάζει το Δ.

Ελπίζω να το αλλάξουν αυτό με κάποια τροποποίηση του νόμου πάντως...

 

Ό,τι πεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο το σκέφτομαι πάντως συμφωνώ και γω με τον Ιάσονα. Δεν είναι λογικό. Πες ότι έχεις ένα σπίτι που έχει μόνο υπέρβαση ύψους. Με βάση την άδεια δεν έχει καμιά άλλη αυθαιρεσία, με τα τωρινά όμως δεδομένα είναι μέσα σε Δ. Το βάζεις όλο αυθαίρετο;; Θα τρελαθούμε. Έχω περίπτωση αλλαγή θέσης σπιτιού σε άλλη θέση που με την άδεια δεν παραβίαζε κανένα όριο. Τώρα όμως παραβιάζει. Θα το βάλω όλο αυθαίρετο;; Θα με κυνηγήσουν. Το θεωρώ εντελώς παράλογο.

 

Πιστεύω ότι ΑΝ και μόνο αν υπάρχει παραβίαση Δ με βάση την άδεια, το ΠΟΣΟΣΤΟ της παραβίασης το συγκρίνω με τα σημερινά δεδομένα. Τουλάχιστον μια τέτοια ερμηνεία μπορώ να δώσω απ' το νόμο και μου φαίνεται και πιο λογική, αν μπορώ να το πω λογική βέβαια όλο αυτό το σκεπτικό.

 

Παράκληση?!?!?!?!? Για κάντο ΑΠΑΙΤΗΣΗ κ βάλε καμιά φωνή ή πάνε στον Αντιδήμαρχο ....

 

Άστα έτσι θέλει αλλά... 

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυθαίρετο τμήμα είναι εντός Δ σήμερα αλλά δεν ήταν κατά τον χρόνο κατασκευής του, τότε

 

ΔΕΝ παίρνει συντελεστή παραβίασης Δ.

 

Αν ήταν και τότε (πχ 2,5 μετρα το Δ) και τώρα εντός Δ (σήμερα 3,10μ το Δ), τότε μπαίνει και ο συντελεστής θα είναι αυθαιρεσία προς 3,10μ (εκτός αν επιμερίσεις το Δ βάση των χιλιοστών.......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός.... Βάσει χιλιοστών λέω να πάω thanks Thodoris4!! :D :D 

 

Πέρα απ' την πλάκα μόνο έτσι βγάζει κάποιο νόημα. Μία διευκρίνιση, όταν λες χρόνο κατασκευής του εννοείς αν είναι πριν ή μετά την αλλαγή των όρων δόμησης; Δε νομίζω ότι ελέγχουμε και βάσει αυτού ή μόνο με την άδεια, γιατί στο νόμο δε βλέπω πουθενά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.