Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

THNX....

 

Απλά μία διευκρίνηση για το (2). Ακόμη και εάν δεν αλλάξουμε τα Μ2, μπορεί το πρόστιμο να ανέβει. Π.χ. πάμε με χιλιοστά άρα αυξάνονται τα ποσοστά υπέρβασης ή έχουμε ισόγεια αποθήκη 30Μ2 που πλέον γίνεται Κ.Χ.

 

Το πρόστιμο δεν ανεβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις ? Καταλαβαίνει το σύστημα οτι είναι από 4014 και δεν λαμβάνει υπόψη του τις αλλαγές στις υπερβάσεις και διατηρεί σταθερό το πρόστιμο ? 

Δεν ξέρω αν ανεβαίνει παντως κατεβαίνει ! Εκανα μεταφορά από 4014 και άλαξα παραβίαση πλαγίων από >20% σε <20% και μειώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει η δήλωση αυτή οπωσδήποτε να μεταφερθεί στον 4178 εντός της συγκεκριμένης προθεσμίας που ορίζει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ανεβαίνει παντως κατεβαίνει ! Εκανα μεταφορά από 4014 και άλαξα παραβίαση πλαγίων από >20% σε <20% και μειώθηκε.

Όταν το έκανες αυτό εξακολουθούσε να σου υπολογίζει την έκπτωση το 10% ?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που επιφέρουν μείωση του προστίμου στον 4178, σε μεταφερόμενες δηλώσεις από τον 4014, οι οποίες δικαιούνται την έκπτωση του 10% ΣΥΜΦΕΡΕΙ να γίνονται εκ των υστέρων, όταν δηλαδή η δήλωση είναι σε κατάσταση "υπαγωγή", διότι τότε η έκπτωση είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ, ενώ αν γίνουν από την αρχή, η έκπτωση θα γίνει στο τελικό ποσό και θα είναι μικρότερη. Προσέξτε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έκανες αυτό εξακολουθούσε να σου υπολογίζει την έκπτωση το 10% ?

Στην περίπτωσή μου ήταν εξοφλημένο το σύνολο του προστίμου

Edited by ΤΑΝΙΑ
Link to comment
Share on other sites

παιδια νεοτερο.....πηρα απαντηση προφορικη απο τεε οτι δεν χρειαζεται να ξαναυπογραφουν υ.δ απο ιδιοκτητες παρα μονο μια εξουσιοδοτηση και τιποτα αλλο....με την λογικη οτι η νεα δηλωση του 4178 θα ακολουθει αυτη του 4014...,καλο νεο το βρισκω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συμπερασματικά , ας με διορθώσει όποιος μπορεί .

Ανά φύλλο καταγραφής : 

 

Αλλάζω παλαιότητα - Το πρόστιμο δεν μεταβάλλεται

Αλλάζω ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Δεν μεταβάλλεται

Αλλάζω ποσοστό υπέρβασης ύψους - Δεν μεταβάλλεται

Αλλάζω τ.μ. - Το πρόστιμο μεταβάλλεται  

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μέχρι εδώ ναι. 

 

Αν μικρύνω την τιμή των τετραγωνικών, έχοντας αλλάξει ας πούμε παλαιότητα τί γίνεται;; Νομίζω κάποιος συνάδελφος είπε ότι δεν αλλάζει.

Αν προσθέσω φύλλο καταγραφής στα ήδη υπάρχοντα το πρότιμο αλλάζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.