Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά μέχρι εδώ ναι. 

 

Αν μικρύνω την τιμή των τετραγωνικών, έχοντας αλλάξει ας πούμε παλαιότητα τί γίνεται;; Νομίζω κάποιος συνάδελφος είπε ότι δεν αλλάζει. ΑΛΛΑΖΕΙ

Αν προσθέσω φύλλο καταγραφής στα ήδη υπάρχοντα το πρότιμο αλλάζει; ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ Τ.Μ. ΝΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κατάλάβει είναι ότι άν αλλαξουν τα τ.μ. είναι σαν να γινεται ο επαναυπολογισμος εξ'ολοκληρου απο την αρχη. Η παγίδα είναι στους Β.Χ. που άλλα εννούσε ο 4014 και άλλα ο 4178 , το 90% των δηλώσεων θα χρειαστεί να αλλάξουν τ.μ. αν δεν αλλάξει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση που έχω προς μεταφορά κι ακόμα περιμένω γιατί είμαι λίγο επιφυλακτικός με το τι μπορεί να γίνει κατά τη μεταφορά της υπαγωγής είπα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω.

 

Περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε ρετιρέ οικοδομής με νόμιμα μέτρα 45,26, έχει σαν αυθαιρεσίες 39,60 ΥΔΚΧ  και άλλα 6τμ ΥΔΒΧ μια αποθήκη στο δώμα που έχει μέσα τον λέβητα του διαμερισματος.

 

Κατά τη μεταφορά της υπαγωγής τι από όλα θα επιλέξω;

 

1) Σε ένα ΦΚ συμψηφισμός των 2 μέτρων σε ΥΔΚΧ (και άρα υ.δ. με ποσοστό >100%)

2) Ξεχωριστά ΦΚ για τις 2 παραβάσεις με ΥΔΚΧ και στις 2 και ποσοστά υ.δ. <100%

3) Ενα ΦΚ με τα 39,60 (με ποσοστά υ.δ. <100%) και άλλο ΦΚ με την αποθήκη ως παράβαση κατ. 3

 

Υπάρχει περίπτωση σε οποιαδήποτε από τις 3 επιλογές να γίνει αύξηση του προστίμου;

 

Ευχαριστώ!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από όλη αυτή την συζήτηση και συγνώμη αν μου έχει διαφύγει κάτι, αν είχα μια ισόγειος απόθηκη στον 4014 δηλωμένη ώς βοηθητικός χώρος και τώρα στο 4178 τη δηλώσω ως κύριο χώρο χωρίς να αλλάξω τα τετραγωνικά , το πρόστιμο θα αλλάξει ;;;; Και αν αλλάξει , η διαφορά θα πληρωθεί ή θα παραμείνει το πρόστιμο συμφωνα με τον 4014;

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κατάλάβει είναι ότι άν αλλαξουν τα τ.μ. είναι σαν να γινεται ο επαναυπολογισμος εξ'ολοκληρου απο την αρχη. Η παγίδα είναι στους Β.Χ. που άλλα εννούσε ο 4014 και άλλα ο 4178 , το 90% των δηλώσεων θα χρειαστεί να αλλάξουν τ.μ. αν δεν αλλάξει κάτι

 

Έτσι είναι! Μπορεί εκ των υστέρων όμως να το αλλάξουν κι αυτό. Γι' αυτό περιμένουμε και δεν κάνουμε απολύτως τίποτα!

 

 

Τελικά μετά από όλη αυτή την συζήτηση και συγνώμη αν μου έχει διαφύγει κάτι, αν είχα μια ισόγειος απόθηκη στον 4014 δηλωμένη ώς βοηθητικός χώρος και τώρα στο 4178 τη δηλώσω ως κύριο χώρο χωρίς να αλλάξω τα τετραγωνικά , το πρόστιμο θα αλλάξει ;;;; Και αν αλλάξει , η διαφορά θα πληρωθεί ή θα παραμείνει το πρόστιμο συμφωνα με τον 4014;

 

Ναι θ' αλλάξει. Αν εξοφλείται με δόσεις, ναι θα πληρωθεί το μεγαλύτερο πρόστιμο.

 

 

Συνάδελφοι σε περίπτωση που έχω προς μεταφορά κι ακόμα περιμένω γιατί είμαι λίγο επιφυλακτικός με το τι μπορεί να γίνει κατά τη μεταφορά της υπαγωγής είπα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ

Περίπτωση οριζόντιας ιδιοκτησίας σε ρετιρέ οικοδομής με νόμιμα μέτρα 45,26, έχει σαν αυθαιρεσίες 39,60 ΥΔΚΧ  και άλλα 6τμ ΥΔΒΧ μια αποθήκη στο δώμα ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΟΣ;;; ΑΝ ΟΧΙ, ΕΜΠΛΕΞΕ.... που έχει μέσα τον λέβητα του διαμερισματος.

Κατά τη μεταφορά της υπαγωγής τι από όλα θα επιλέξω;

1) Σε ένα ΦΚ συμψηφισμός των 2 μέτρων σε ΥΔΚΧ (και άρα υ.δ. με ποσοστό >100%) NAI, ΑΛΛΑ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΑ Τ.Μ. ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΣΤΑ ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΤΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΙ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ

2) Ξεχωριστά ΦΚ για τις 2 παραβάσεις με ΥΔΚΧ και στις 2 και ποσοστά υ.δ. <100% ΛΑΘΟΣ

3) Ενα ΦΚ με τα 39,60 (με ποσοστά υ.δ. <100%) και άλλο ΦΚ με την αποθήκη ως παράβαση κατ. 3 ΑΝ ΠΛΗΡΟΙ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΙ ΕΤΣΙ

Υπάρχει περίπτωση σε οποιαδήποτε από τις 3 επιλογές να γίνει αύξηση του προστίμου; ΝΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Ευχαριστώ!

 
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι! Μπορεί εκ των υστέρων όμως να το αλλάξουν κι αυτό. Γι' αυτό περιμένουμε και δεν κάνουμε απολύτως τίποτα!

 

 

 

Ναι θ' αλλάξει. Αν εξοφλείται με δόσεις, ναι θα πληρωθεί το μεγαλύτερο πρόστιμο.

Και αν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο με τον 4014 , τότε τι γίνεται;;; Θα πληρωθεί η διαφορά;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι είναι! Μπορεί εκ των υστέρων όμως να το αλλάξουν κι αυτό. Γι' αυτό περιμένουμε και δεν κάνουμε απολύτως τίποτα!

 

 

 

Ναι θ' αλλάξει. Αν εξοφλείται με δόσεις, ναι θα πληρωθεί το μεγαλύτερο πρόστιμο.

Και αν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο με τον 4014 , τότε τι γίνεται;;; Θα πληρωθεί η διαφορά;;;;

 

 

 

και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.