Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας, ναι ή όχι;


kgian

Recommended Posts

Καλησπέρα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα παίξω μεταξύ 65C & 70C για κάποιες ημέρες να δω πως θα κυλήσει το όλο θέμα και θα ενημερώσω. Κάτι τελευταίο τα ΖΝΧ μεταξύ ποιον θερμοκρασιών πρέπει να είναι πχ από 45-55C ή είναι λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο όγκο έχει?

Πόσα άτομα θέλουν να κάνουν μπάνιο συνεχόμενα το ένα μετά το άλλο?

Που είναι το boiler (μέσα στο σπίτι, στο υπόγειο, στην ταράτσα)?

Η ΑΘ με τι θερμοκρασία νερού το ζεσταίνει (την ίδια με τα σώματα ή μεγαλύτερη)?

 

Υ.Γ. Δεν έχω τύπο να τα βάλω αυτά και να υπολογίσω, 'ομως όλα αυτά παίζουν ρόλο

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το boiler είναι καινούριο και αυτό 100 λίτρων και βρίσκεται στο πατάρι της τουαλέτας. Συνεχόμενα θα κάνουν μπάνιο πχ 8 στις 10 φορές 2 άτομα και 2 στις 10 3 άτομα. Η ΑΘ είναι τώρα στους 70C για τα σώματα όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ και έχω την εντύπωση πως την θερμοκρασία για τα ΖΝΧ την είχε χαμηλότερα. Αλλά πια είναι η ιδανική για τα ΖΝΧ;

 

Μου είχε αναφέρει επίσης ότι εάν ζητηθεί ΖΝΧ από τον χρήστη και είναι χαμηλό σε C από τα όρια που έχει θέσει τότε η ΑΘ δίνει προτεραιότητα στα ΖΝΧ και μόλις πιάσει θερμοκρασία τότε η ΑΘ ασχολείται με τα σώματα. Δεν ξέρω αν το μεταφέρω / περιγράφω έτσι όπως μου τα είχε πει ο τεχνικός τότε (θα τα διαπιστώσω βέβαια τις πρώτες ημέρες που θα μπω σπίτι).

Link to comment
Share on other sites

45 βαθμοί πιστεύω και γω οτι είναι ΟΚ.

 

Μόνο σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι δεν επαρκεί το ανεβάζεις λίγο.

 

Ίσως όμως να πρέπει να το κατεβάσεις λίγο, αν δείς ότι μετά το μπάνιο του τελευταίου υπάρχει ακόμα ζεστό νερό.

 

Να θυμάσαι ότι όσο πιό χαμηλά η θερμοκρασία τόσο πιό οικονομικά.

 

Ένα κόλπο για να πετύχεις τη χαμηλότερη ρύθμιση, είναι να κάνει πρώτος μπάνιο αυτός που το θέλει πιό ζεστό (συνήθως η γυναίκα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι το 45 είναι λίγο....

Θα έλεγα πολύ λίγο....

Αν ξεχάσουμε το θέμα της απολύμανσης ακόμα και για χρήση το 45 θα δημιουργήσει γρίνια.....

Για μένα το στάνταρ είναι 55 και πάνω βαθμούς.

Σε όσους τόλμησα και ρύθμισα θερμοστατική κάτω απο 50 ξαναπήγα σε όλους....χαχαχα

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μανία που έχουν όλοι να κάνουν μπάνιο με καυτό νερό....

 

Και χλιαρό μία χαρά είναι και εξοικονομείται και ενέργεια...

 

Στο στρατό τόσες φορές κάναμε μπάνιο με κρύο...

 

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Akaliak ρυθμισε το επιτοιχό σου στους 45 και άμα δεν φας παντόφλα έλα πες μου........χαχαχα

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio, στους 45 τον έχω και το νερό μου φαίνεται καυτό. Το αναμιγνύω και με κρύο... :smile:

 

Επίσης μέχρι στιγμής παντόφλα δεν έχω φάει ευτυχώς... :mrgreen: :mrgreen:

 

Άλλα ο επίτοιχος λέβητας είναι και ταχυθερμαντήρας και δίνει συνεχώς νερό 45 βαθμών. Όταν έχεις δοχείο αποθήκευσης αυτό αλλάζει και με την χρήση πέφτει η θερμοκρασία του νερού. Εκεί ίσως να έχεις δίκιο και να χρειάζεται λίγο παραπάνω θερμοκρασία.

 

Πάντως πληροφοριακά, ο ΚΕΝΑΚ υπολογίζει την κατανάλωση ενέργειας για ΖΝΧ θεωρώντας θερμοκρασία ΖΝΧ 45 βαθμούς (και ελάχιστη θερμοκρασία από πίνακα ανάλογα με την περιοχή για να βγει το ΔΤ).

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι το 45 είναι λίγο....

Θα έλεγα πολύ λίγο....

Αν ξεχάσουμε το θέμα της απολύμανσης ακόμα και για χρήση το 45 θα δημιουργήσει γρίνια.....

Για μένα το στάνταρ είναι 55 και πάνω βαθμούς.

Σε όσους τόλμησα και ρύθμισα θερμοστατική κάτω απο 50 ξαναπήγα σε όλους....χαχαχα

 

Γρηγόρη οι περισσότερες αντλίες έχουν πρόγραμμα απολύμανσης και ανεβάζουν στους 70 βαθμούς μια φορά την εβδομάδα (με την βοήθεια της αντίστασης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.