Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέχιση προγράμματος εξοικονομώ στην Κεντρική και Δυτική Μακεδονία


Recommended Posts

Πρόσφατα ανακοινώθηκε αύξηση των πόρων για το εξοικονομώ κατ οίκον με σκοπό να συνεχιστεί απρόσκοπτα το πρόγραμμα σε όλες τις περιφέρειες της χώρας.

Από οι κατάλαβα βέβαια αυτά τα οποία λένε οι υπουργοί είναι εξαγγελίες μόνο για να τα ακούει ο κόσμος και να δειχνόμαστε, καθώς μετά από προσωπική επικοινωνία με καταστήματα και των τεσσάρων τραπεζών οι οποίες τρέχουν το πρόγραμμα αυτό βρίσκεται σε αναστολή στην περιφέρεια Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας και δέχονται μόνο αιτήσεις οι οποίες έχουν παλιά προέγκριση δηλαδή δεν δέχονται.

Έχω στείλει email στο ETEAN για διευκρινίσεις το οποίο και δεν έχει απαντήσει;

Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια διαφορετική πληροφόρηση η εμπειρία από κάποιο κατάστημα τράπεζας της Κεντρικής ή Δυτικής Μακεδονίας;

Που πρέπει να απευθυνθώ για να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση για το τι γίνεται με το πρόγραμμα σε αυτές τις δυο περιφέρειες που υπάρχει μεγάλη ζήτηση;

Νομίζω πως το θέμα απασχολεί πόλους μηχανικούς καθώς γενικά έχω παρατηρήσει μεγάλη αδιαφάνεια ως προς τις διαδικασίες του προγράμματος. 

Μήπως πρέπει σαν μηχανικοί να οργανωθούμε και να ζητήσουμε μεγαλύτερη διαφάνεια και τήρηση μια στοιχειώδους σειράς προτεραιότητας.

Ένα κεντρικό σύστημα με ενιαίο ηλεκτρονικό  αριθμό πρωτοκόλλου για κάθε περιφέρεια είναι κάτι πολύ εύκολο να γίνει για να υπάρχει μαι βασική σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από ότι κατάλαβα κάνεις δεν έχει κάποια διαφορετική εμπειρία από την δική μου, το πρόγραμμα είναι ουσιαστικά σε αναστολή στην Κεντρική και Δυτική Μακεδονία.

Βέβαια το γεγονός ότι κανένας δεν μου δίνει μια γραπτά υπεύθυνη απάντηση με κάνει να πιστεύω πως ίσως τελικά το πρόγραμμα να συνεχίζεται αλλά για αϊτούς που επιλέγουν οι τράπεζες με του δικούς του συνεργάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην αναστολή υπήρχε κάποια επίσημη τοποθέτηση. Οπότε μην περιμένεις και τώρα.

Από εγκύκλιο κάποιας τράπεζας το έμαθα.

Πάντως όταν επικοινώνησα με το ΥΠΕΚΑ, για το αν συνεχίζεται το πρόγραμμα,

μου είπε 'όχι, απλά οι τράπεζες καλούν μόνο αυτούς με προέγκριση'.

Σε άλλη τράπεζα δεν γνώριζαν απολύτως τίποτα...

 

Υ.Γ. Εγώ απορώ, γιατί το κρατάνε ακόμα μέσω τραπεζών το πρόγραμμα... αφού δεν ασχολούνται!

Link to comment
Share on other sites

Στην αναστολή υπήρχε επίσημη τοποθέτηση από το ΕΤΕΑΝ σου επισυνάπτω το link http://www.tempme.gr/PublicPages/CurrentProgram.aspx?ID=10

Έχω ασχοληθεί αρκετά με το πρόγραμμα εξοικονομώ σαν επιθεωρητής αλλά και σύμβουλος έργου αλλά και σαν ιδιώτης ωφελούμενος από το πρόγραμμα.  Η μέχρι τώρα αίσθηση που μου έχει αφήσει το πρόγραμμα είναι η εξής:  Η αντιμετώπιση από τις τράπεζες είναι επιεικώς απαράδεκτη, γενικότερα δεν υπάρχει καμιά λογική και καμία σειρά στις υπαγωγές, δικές μου αιτήσεις με τρεις μήνες χρονική διαφορά  εγκρίθηκε πρώτα η μεταγενέστερη, φάκελοι χάνονται, καμία δυνατότητα ενημέρωσης της πορείας του αιτήματος, παράλογες απαιτήσεις από τις υπηρεσίες της τράπεζας κατ τον έλεγχο των δικαιολογητικών και ένα πέπλο μυστικοπάθειας και αδιαφάνειας μαζί με το ύφος του χάρη σου κάνω και που σου μιλάω των υπαλλήλων της τράπεζας.

Edited by Redrum
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρετε καλά όμως ότι κάποιες εταιρείες άμεσα συνεργαζόμενες με τις τράπεζες τρέχουν κανονικά το Εξοικονομώ με Ν Ε Ε Σ αιτήσεις για την Κεντρική Μακεδονία.  Όποιος θέλει μπορεί να κάνει νέα αίτηση ακόμη και σήμερα, αύριο , μεθαύριο κτλ. Όλο το σκηνικό κομπίνας το έστησαν οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάτι κάνε καταγγελία συνάδελφε.

Αν δεν θέλεις, δώσε μου ονοματεπώνυμο ωφελούμενου για να κάνω εγώ.

Εγώ ξέρω πως μόνο όσοι είχαν πάρει προέγκριση προ αναστολής, μπορούν να προχωρήσουν κανονικά. Μόνο οι δικοί τους φάκελοι πάνε Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μόνο νέο που έχω είναι αυτό...

Ξέρετε καλά όμως ότι κάποιες εταιρείες άμεσα συνεργαζόμενες με τις τράπεζες τρέχουν κανονικά το Εξοικονομώ με Ν Ε Ε Σ αιτήσεις για την Κεντρική Μακεδονία.  Όποιος θέλει μπορεί να κάνει νέα αίτηση ακόμη και σήμερα, αύριο , μεθαύριο κτλ. Όλο το σκηνικό κομπίνας το έστησαν οι τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.