Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Απορω πως εχουμε τοση ηλιοφανεια στην Ελλαδα, αφου η μαλακια παει συννεφο.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ στις 9.30 πήρα το νούμερο 361 ενώ ήταν στο 110 και τελείωσα στις 12.00. Η εξαθλίωση των επιστημόνων σε όλο της το μεγαλείο.! Τώρα γιατί πήγα; Δυστυχώς έκανα το λάθος και έβαλα διακανονισμό το έτος 2012 που δεν είχα εξοφλήσει και πρέπει να φροντίζω κάθε τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα, να υπάρχουν τα χρήματα στην τράπεζα ώστε να τα παίρνει με την πάγια εντολή η τράπεζα. Το μήνα Μάρτιο στις 31 τα χρήματα τα κατάθεσα αλλά μετά τις 1 ή 2 το μεσημέρι και η τράπεζα δεν τα πήρε γιατί προφανώς η εντολή λειτούργησε νωρίτερα από αυτή την ώρα. Τώρα λοιπόν με ενημέρωσαν από το ταμείο μας ότι θα τα πάρουν στο τέλος Απριλίου με 15% ....................προσαύξηση και όχι μόνο αυτό αλλά αν το ξανακάνω στο μέλλον θα με πετάξουν από τον διακανονισμό και θα είναι όλα τα υπόλοιπα χρήματα απαιτητά. Και φυσικά κάθε τρέχον εξάμηνο πρέπει να εξοφλείται στην ώρα του.

Να λιποθυμίσω τώρα ή αργότερα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παράτησα εργασία στη Θήβα για να πληρώσω εμπρόθεσμα το ΤΣΜΕΔΕ. Πήγα, πήρα νούμερο πάνω από 500, δεν μπόρεσα να πληρώσω. Αύριο ακύρωσα ξανά τη δουλειά στη Θήβα για να πάω ξανά στο ΤΣΜΕΔΕ.

Παρακαλώ όποιον διαθέτει δικηγόρο πρόθυμο να βοηθήσει να κινηθώ δικαστικώς εναντίον, προσωπικά, των μελών του προεδρείου του ΤΣΜΕΔΕ για την απώλεια δύο ημερομισθίων από την εταιρία μου, συνολικού ύψους 624 ευρώ (312 ευρώ/μέρα χρεώνει στον πελάτη) να επικοινωνήσει μαζί μου. Η αμοιβή του δικηγόρου θα είναι τα 624 ευρώ, εφόσον τα πάρει από αυτούς τους τύπους. Εγώ δε θέλω φράγκο. Θέλω μονάχα να αρχίσει να αντιστρέφεται αυτό το νταβατζιλίκι και να αρχίσουν πλέον όλοι αυτοί οι τύποι να φοβούνται.

 

Υ.Γ. Έχετε υπόψη σας ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι το μοναδικό ασφαλιστικό ταμείο σε όλη την ΕΕ όπου η αναλογία λειτουργικών εξόδων (μισθοδοσίας υπαλλήλων, κυρίως) προς ασφαλιστικές παροχές ξεπερνάει το 50%. Συγκεκριμένα, για κάθε 100 ευρώ που δίνονται ως παροχές ασφάλισης (συντάξεις, περίθαλψη) το ΤΣΜΕΔΕ έχει λειτουργικά έξοδα περίπου 53 ευρώ (μισθοί υπαλλήλων, προμήθειες, λογαριασμοί κ.λπ.) Σύμφωνα με ένα στέλεχος της ΕΕ αρμόδιο για ασφαλιστικά θέματα, η αναλογία 53/100 είναι η υψηλότερη που έχει δει και περίπου τριπλάσια από αυτή που έχουν κατά μέσο όρο τα ασφαλιστικά ταμεία στην ΕΕ. Αυτά για να ξέρετε πού πάνε τα χρήματά σας.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που πάει κάποιος εκεί και του τυπώσουν το ειδοποιητήριο, μπορεί να πληρώσει στη συνέχεια στην τράπεζα ή η πληρωμή γίνεται μόνο στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Πληρωμη με πιστωτικη της Αττικα σε 12 ατοκες που ισχυε μεχρι τωρα δηλαδη δε μπορει να γινει?

Πρεπει ντε και καλα και να περιμενω σα το μ@λ@κ@ στην ουρα και να τα πληρωσω ολα ντουκου?

 

Με βλεπω να μην πηγαινω καν...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..(ισως και να ειμαι λιγο off topic)να ρωτησω κατι,σε μισθωτους μηχανικους δεν ερχεται ειδοποιητηριο σωστα;;τα πληρωνει απευθειας η εταιρια ετσι δεν ειναι;

οταν γινει η προσληψη μισθωτου πρεπει να το δηλωσει ο ιδιος στο τσμεδε;Η γινεται αυτοματα απο την εταιρια;Αν δλδ δεν ενημερωσει ο μηχανικος το ταμειο,τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με αυτό το χαρτί, αύριο και την Τετάρτη πρέπει ΟΛΟΙ οι μηχανικοί της Αττικής να περάσουν από την Κολοκοτρώνη να τους τα σκάσουν;;; 21ος αιώνας λέμε.... Αντί να διευκολύνεται ο ασφαλισμένος, να ταλαιπωρείται και να πρέπει να είναι και «στην ώρα του», μυρίζοντας τα νύχια του... 

 

Προσωπικά έχω κάνει διακανονισμό, και πρέπει να τον τηρήσω για να μείνω κάτω από το όριο για ΚΕΑΟ. Οπότε υποθέτω ότι όντως πρέπει να πληρώσω μέχρι μεθαύριο, χρήματα που βασικά δεν βγάζω σε 1 χρόνο... Και πρέπει να πάω επι τόπου την Τετάρτη (αύριο με τίποτα δεν μπορώ) που θα γίνεται το έλα να δεις.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται από την μία ότι η όλη φάση είναι εκδίκηση για το ότι οι μηχανικοί δεν πληρώνουν (γιατί δεν έχουν) και από την άλλη για να πληρώσουμε με το ζόρι τις αυξημένες εισφορές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.