Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Απλά έχω ένα addon στον firefox που παρακολουθώ τις αλλαγές σε διάφορα τμήματα των sites και με ενημερώνει για την αλλαγή και το πως ήταν πριν η συγκεκριμένη σελίδα.

 

Τελοσπάντων αν το googlάρεις θα το βρεις σε διάφορα sites, ΙΕΚΕΜ, Taxheaven, κλπ

 

Δες π.χ. εδω

 

Ισως όπως ειπε και ο Βασίλης εδώ τα ξαναεκδώσουν χωρίς τις δόσεις, ήτοι χωρίς την 1η δόση που ήταν τα αναδρομικά του ΟΑΕΔ.

Ναι ρε συ, πλάκα κάνω, το είδα αναρτημένο στο site του ΤΣΜΕΔΕ και μετά από 1-2 μέρες είδα πως κατέβασαν την ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ:


 


Μετά την εισήγηση της Δ.Ε. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και την ομόφωνη απόφαση 16/353/25.06.2015 της συνεδρίασης του Δ.Σ. του Ε.Τ.Α.Α παρατείνονται :


 

α) Για τους προ του 1993 ασφαλισμένους η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων Α΄εξαμήνου 2015 την 31/07/2015 και η καταβολή των τρεχουσών εισφορών Α΄εξαμήνου 2015 την 31/08/2015.


 

β) Για τους μετά το 1993 ασφαλισμένους η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων Α΄εξαμήνου 2015 την 31/08/2015 και η καταβολή των τρεχουσών εισφορών Α΄εξαμήνου 2015 την 30/09/2015


 


Λάθος ποστ..όντως είναι περσινό..Ας ελπίσουμε να ξανά ισχύσει!!!


Edited by migadikos
  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Από τη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ:

 

Μετά την εισήγηση της Δ.Ε. του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και την ομόφωνη απόφαση 16/353/25.06.2015 της συνεδρίασης του Δ.Σ. του Ε.Τ.Α.Α παρατείνονται :

 

α) Για τους προ του 1993 ασφαλισμένους η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων Α΄εξαμήνου 2015 την 31/07/2015 και η καταβολή των τρεχουσών εισφορών Α΄εξαμήνου 2015 την 31/08/2015.

 

β) Για τους μετά το 1993 ασφαλισμένους η ανάρτηση των ειδοποιητηρίων Α΄εξαμήνου 2015 την 31/08/2015 και η καταβολή των τρεχουσών εισφορών Α΄εξαμήνου 2015 την 30/09/2015

 

περσινα στοιχεια εδωσες?2015?ή εννοεις οτι οπως περσι πηρε παραταση,θα παρει και φετος?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε migadikos πάτα επεξεργασία και χρησιμοποίησε το πλήκτρο διαγράφω γιατί θα μπερδευτεί κανένας και θα την πατήσει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω μιας και βλέπω ότι υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν και μπορεί να απαντήσουν.

 

Εϊμαι στην δεύτερη ασφαλιστική κατηγορία (περίπου 6ο-7ο χρόνο) και μέχρι το Β του 2015 το ειδοποιητήριο μου ερχόταν 1572 ευρώ.

 

Μέχρι και το Α του 2015 το πλήρωνα πάντα εντός προθεσμιών. Ωστόσο το τελευταίο, δηλαδή το Β 2015 άργησα δύο μήνες να το πληρώσω. Ενώ δηλαδή έληγε το Μάρτιο το πλήρωσα το Μάιο και για την ακρίβεια 5 μέρες περίπου πριν εκδοθούν τα καινούρια, δηλαδή τα Α 2016. Στο Β 2015 επειδή καθυστέρησα δύο μήνες να πληρώσω και βγήκα εκτός διορίας, πλήρωσα 1980κάτι ευρώ, επειδή πήρε μία προσάυξηση κανα πενηντάευρο (χοντρικά) για τους δύο μήνες και επίσης επειδή όντας εκπρόθεσμος έχασα την υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία. Κάτι που δυστυχώς δε γνώριζα.

 

Το θέμα είναι το το νέο ειδοποιητήριο μου έχει έρθει 2164 ευρώ και μου φαίνεται πολύ. Ναι μεν έχει μέσα τα 240 ευρώ υπερ ΟΑΕΔ αλλά για να μαι ειλικρινής περίμενα 1572 + 240 = 1812 και όχι τόσα πολλά. 

Το χαρτί ωστόσο πάνω γράφει με κόκκινα γράμματα διαγωνίως κατα μήκος όλου του χαρτιού "ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ". Προφανώς επειδή τις ίδιες μέρες πλήρωσα το Β 2015 δεν είχε περαστεί ακόμα η πληρωμή. 

 

Παίζει να φταίει αυτό; Εννοείται πως θα πάω από ΤΣΜΕΔΕ να συννενοηθώ και να ρωτήσω, απλά είπα να πάρω μία πρώτη γνώμη. Φοβάμαι μήπως έχασα την υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία επειδή άργησα δύο μήνες να πληρώσω το προηγούμενο! Ή θα μου το επαναφέρουν μόλια πάω να συννενοηθώ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπως τα ιδια ( πληρωσα νωριτερα Μαρτιο)...αλλα δεν εχασα την υπαγωγή σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία.

Και εμενα γραφει με υδατογραφημα οτι υπαρχουν εκκρεμοτητες. Και ας μην εχω. Μηπως ειχε ςκανει ρυθμιση καποτε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε F2B, άνετα. Απλα θα το κάνουν πάλι τελευταία στιγμή, κάθε μήνα ξεχωριστα μέχρι Σεπτέμβρη, για να πιάσουν όσους μπορουν και αγχώνονται, να τους πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.