Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Αν στο Β' 2011 ενταχθήκαμε στη 2η ασφαλιστική κατηγορία, στην 3η Α.Κ πότε πάμε?

 

Στο Β' 2014 ή στο Α' 2015?

 

Το Α 2015 ενταχθήκαμε στην 3η κατηγορία.

Η τριετία που έπρεπε να περάσει για να ανέβεις κατηγορία μέτραγε από 1/1/2012  

Edited by dloger
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Το αναδρομικά της ειδικής προσαύξησης 80,28€ έχει κανένας ιδέα πώς βγαίνουν; 

ποσο ΑΚ1=693,35

ποσο ΑΚ2=852,63

διαφορα = 159,28

 

ειδική προσαύξηση=12%*0,7=8,4% για την πρώτη 5ετια

159,28*8,4%*6 μηνες=80,28€

Edited by zxgr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχουν μπει σε ρυθμιση 100 δοσεων δεν θα πληρωσουν αναδρομικα μιας και πληρωσαν το φιρμανι στον σουλτανο οταν μπηκαν στην ρυθμιση....

 

Αν  βεβαια θελετε να πληρωσετε δεν εχετε παρα να διαλυσετε τα τηλεφωνα τους και να ρωτατε γιατι δεν εχω αναδρομικα (οπως εκανε ατομο επο εδω μεσα)

Είμαι ασφαλισμένος από το 2009 με υπαγωγή σε χαμηλότερη κατηγορία ,δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση και παρ όλα αυτά δεν μου έχουν βάλει αναδρομικά. Θα τους διαλύσω στα τηλεφωνα λοιπόν για να μάθουν ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό?

Από τον Νομο  3986/2011:

 

".................που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατά την πρώτη υπαγωγή τους στην ασφάλιση των Τομέων κατατάσσονται στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία, όπως αυτή προβλέπεται από το π.δ. 124/1993 (Α΄ 54) και την υποπερίπτωση αα΄ της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), το π.δ. 126/1993 (Α΄ 54) και το π.δ. 125/1993 (Α΄ 54), και μετατάσσονται στις επόμενες κατηγορίες ανά τριετία, και πάντα την 1η του έτους του επόμενου εκείνου στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία "

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι, αν μπορει να παρθει τετοια αποφαση και αν παρθει, αν εχει καποια ουσιαστικη ισχυ.

Διοτι απο 1/1/17 το ΤΣΜΕΔΕ δεν υπαρχει ως ταμειο, αρα πως θα παρει αποφαση το ΔΣ για παραταση μετα τις 31/12/16, αν παψει να υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Την παράταση την θέλετε η όχι; Γιατί βλέπω ότι δεν τρέχει και τίποτα τα αναδρομικά πως βγήκαν που είναι μια δόση οποτε ξανάρθει 200-300 και κάτι τρέχει στα γύφτικα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι λες?

 

Εδω ακομα εκκρεμει η παραταση του 2016Α.

Τι κουβεντα να κανουμε για το 2016Β?

Η Υπουργος, με ολη την αναμπουμπουλα θα ασχοληθει με την παραταση στην πληρωμη των εισφορων μας?

Link to comment
Share on other sites

ποσο ΑΚ1=693,35

ποσο ΑΚ2=852,63

διαφορα = 159,28

 

ειδική προσαύξηση=12%*0,7=8,4% για την πρώτη 5ετια

159,28*8,4%*6 μηνες=80,28€

 

Ευχαριστώ!

Δεν μου έβγαινε γιατί αντί το ποσοστό 8,4% έπαιρνα το 12% πού είναι για ΑΚ2 άνω πενταετίας. Οπότε υποθέτω ότι το άνω πενταετίας (στον συγκεκριμένο κλάδο), αναφέρεται στα χρόνια ένταξης στην ειδική προσαύξηση και όχι στα χρόνια ασφάλισης γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.