Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Ίκαρε, έχεις αγριέψει!

Δηλαδή με τις εισφορές που έχουμε δώσει και θα δώσουμε ποσά πρέπει να πάρουμε σύνταξη;; Αν είναι να μας βγει κανα 600ρι πάει να πει ότι τα πετάξαμε στο βρόντο η ταΐσαμε άλλους. Είναι να μην αγριεύω;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή με τις εισφορές που έχουμε δώσει και θα δώσουμε ποσά πρέπει να πάρουμε σύνταξη;; Αν είναι να μας βγει κανα 600ρι πάει να πει ότι τα πετάξαμε στο βρόντο η ταΐσαμε άλλους. Είναι να μην αγριεύω;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Δίκιο έχεις... Νομίζω ότι Κύρια και Εθνική κανά 700άρι βγαίνει με 35ετία. Πάντως δεν τα πετάξαμε στο βρόντο. Πήρε δάνεια και εγγυητική ο Καλογρίτσας βρε...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ένας μηχανικός που έχει χαμηλά εισοδήματα θα πάρει υποχρεωτικά χαμηλή σύνταξη επειδή ο νόμος του επιβάλλει να πληρώνει χαμηλές εισφορές,

άσχετα αν έχει περιουσία και μπορεί να πληρώσει υψηλότερες εισφορές για να πάρει μεγαλύτερη σύνταξη,

 

 

μέχρι τώρα υπήρχαν συνάδελφοι που για διαφόρους λόγους πλήρωναν το πάλε ποτέ ΤΣΜΕΔΕ σαν αυτασφάλιση και στο τέλος έπαιρναν την πλήρη σύνταξη τους.
τώρα θα μπορούμε να πληρώνουμε μια επιπλέον εισφορά σαν αυτασφάλιση για να πάρουμε μεγαλύτερη σύνταξη;;

Αυτό το σκέφτηκε κανένας από τους νομοθέτες;;

Γενικά το θέμα της αυτασφάλισης υπάρχει σαν έννοια πλέον;;

 

-------------

επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος,

ποια ταμεία τελικά δεν έχουν ενταχθεί στο ΕΦΚΑ; Νομίζω οι Εργαζόμενοι στην Τράπεζα της Ελλάδος, οι εργαζόμενοι στην Βουλή, ίσως οι εργαζόμενοι στην ΔΕΗ διατηρούν τα δικά τους συνταξιοδοτικά ταμεία όπως πριν, ισχύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχουμε κόσμο (προσοχή, κόσμο, όχι πολιτικους και δημοσιογράφους), που νομίζουν ότι:
α) οι μηχανικοί τα τρώνε (ναι κάποτε τρώγανε, τώρα νομίζω ελάχιστοι είναι σε αυτή την κατηγορία, ειδικά οι νέοι)

β) ότι "δικαιούνται" συντάξεις απο τα 45 και 50 με 2 και 3 χιλιάρικα, χωρίς να έχουν δώσει ουτε τα μισά (με βάση το προσδόκιμο)

γ) ότι αν επιχειρείς είσαι by default λαμόγιο

δ) φταίνε μόνο οι ξένοι, εμείς ποτέ, 30τόσα χρόνια τα κάνουμε όλα τέλεια

ε) μας φταίει το χρέος κι όχι το έλλειμμα 

στ) στο κλάσμα έλλειμμα και χρέος ως προς ΑΕΠ φταίει πάντα ο αριθμητής και ποτέ ότι το ΑΕΠ μας τείνει ασυμπτωτικά στο μηδέν γιατί δεν παράγουμε τίποτα

ζ) ότι το να υπάρχουν βιομηχανίες είναι η καταστροφή του κόσμου

 

και γενικά "ας τα φάω εγώ και βλέπουμε", δεν υπάρχει γιατρειά.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τις εισφορές που έχουμε δώσει και θα δώσουμε ποσά πρέπει να πάρουμε σύνταξη;; Αν είναι να μας βγει κανα 600ρι πάει να πει ότι τα πετάξαμε στο βρόντο η ταΐσαμε άλλους. Είναι να μην αγριεύω;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

νομίζω συνολικά θα είναι 1500 ευρώ

685 κύρια

300 αναπλήρωση

385 εθνικη

125 επικουρικό (με επιφύλαξη αυτο το ποσό)

 

με 40 χρόνια συντάξιμα, και από 1/1/2017 να έχεις καταβάλλει τις ελάχιστες εισφορές που αντιστοιχούν στα μέχρι 7000 ευρώ.

 

 

 

 

-------------

 

Συνάδελφοι,

 

μια παράκληση,

 

μπορούμε να αφήσουμε τις διαμαρτυρίες και τις συναισθηματικές αντιδράσεις στην άκρη;

τι νόημα έχει να εκτονωνομαστε εδώ με διαμαρτυρίες και κατάρες, οχι ότι με νοιάζει για αυτούς που τους "τα σέρνεται" αλλά δεν βγαίνει τίποτα και χαλάμε και την ψυχολογία μας γενικά.

Εδώ ερχόμαστε για να πληροφορηθούμε για τον νέο νόμο.

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ένας μηχανικός που έχει χαμηλά εισοδήματα θα πάρει υποχρεωτικά χαμηλή σύνταξη επειδή ο νόμος του επιβάλλει να πληρώνει χαμηλές εισφορές,

άσχετα αν έχει περιουσία και μπορεί να πληρώσει υψηλότερες εισφορές για να πάρει μεγαλύτερη σύνταξη,

 

 

μέχρι τώρα υπήρχαν συνάδελφοι που για διαφόρους λόγους πλήρωναν το πάλε ποτέ ΤΣΜΕΔΕ σαν αυτασφάλιση και στο τέλος έπαιρναν την πλήρη σύνταξη τους.

τώρα θα μπορούμε να πληρώνουμε μια επιπλέον εισφορά σαν αυτασφάλιση για να πάρουμε μεγαλύτερη σύνταξη;;

Αυτό το σκέφτηκε κανένας από τους νομοθέτες;;

 

 

Αν κάποιος έχει περισσότερα χρήματα να διαθέσει για μελλοντική σύνταξη, δε βλέπω το λόγο να τα επενδύσει στο βαρέλι δίχως πάτο που λέγεται Ασφαλιστικό Σύστημα. Πρόκειται για επένδυση υψηλότατου ρίσκου, χωρίς όμως τα προσδοκώμενα οφέλη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει περισσότερα χρήματα να διαθέσει για μελλοντική σύνταξη, δε βλέπω το λόγο να τα επενδύσει στο βαρέλι δίχως πάτο που λέγεται Ασφαλιστικό Σύστημα. Πρόκειται για επένδυση υψηλότατου ρίσκου, χωρίς όμως τα προσδοκώμενα οφέλη.

και οι ιδιωτικές δεν είναι σίγουρες και οι εισφορές είναι πολύ μεγαλύτερες,

 

επίσης αν έχεις ήδη 25 συντάξιμα και είσαι μιας ηλικίας δεν μπορείς να αρχίσεις ιδιωτική ασφάλεια στα 45 σου.

 

επίσης το δημόσιο δίνει ακόμα μεγάλες συντάξεις όταν σου βάζει πλαφόν τα 3000 για πολυσυνταξιούχους. 

όπως είδες σαν χώρα έχουμε χρεοκοπήσει αλλά οι συντάξεις ακόμα καταβάλλονται αν είχε χρεοκοπήσει η ιδιωτική εταιρία δεν θα έπαιρνες τίποτα.

Αλλιώς είναι τα συνταξιοδοτικά προγράμματα σε άλλες χώρες με ανεπτυγμένο χρηματοπιστωτικό σύστημα, εκει υπάρχει σιγουριά.

 

το θέμα είναι μπορούμε να δίνουμε κάτι παραπάνω για την σύνταξη, πχ 2-3 κατοστάρικα τον μήνα για να πάρουμε κάτι παραπάνω όταν βγούμε στην σύνταξη. 

 

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωσα πριν λίγο με e-banking μέσω Εθνικής (1576 + 178 αναδρομικά). Πιστεύω είμαι εμπρόθεσμος ε συνάδελφοι; Επίσης, τους εύχομαι κακό ψόφο.-

Link to comment
Share on other sites

kαι γω πριν λιγο το πληρωσα χωρις τα αναδρομικα, μονο τα 1576..Πιστευω να μην μου δημιουργησουν θεμα με τον διακανονισμο.

 

Καλη χρονια ευχομαι σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω συνολικά θα είναι 1500 ευρώ

685 κύρια

300 αναπλήρωση

385 εθνικη

125 επικουρικό (με επιφύλαξη αυτο το ποσό)

 

40 χρόνια => ποσοστό αναπλήρωσης 42,8%

για 685€ κύρια => μέσο μηνιαίο εισόδημα ή ασφ. κατηγορία 685/0,428=1600 και ετήσιο 19.200 (με τις ανάλογες εισφορές) και όχι 7000

 

αυτή η αναπλήρωση 300 τι είναι?

δεν την έχω ξανακούσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.