Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά . 

 

@πετρος748. Κάπου δεν το έχεις πιάσει καθόλου καλά. Μια αρχική εκτίμηση είναι του zxgr. Αναπλήρωση 300, δεν ξέρω που το έχεις δει, φυσικα δεν παίζει. 

 

Με 586,00 € σαν μηνιαίο εισόδημα για υπολογισμό πας στα 640,00 € μαζί με την εθνική και μπουρμπουάρ την επικουρική. 

Edited by jobous
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά . 

 

@πετρος748. Κάπου δεν το έχεις πιάσει καθόλου καλά. Μια αρχική εκτίμηση είναι του zxgr. Αναπλήρωση 300, δεν ξέρω που το έχεις δει, φυσικα δεν παίζει. 

 

Με 586,00 € σαν μηνιαίο εισόδημα για υπολογισμό πας στα 640,00 € μαζί με την εθνική και μπουρμπουάρ την επικουρική. 

 

αυτό που το λέει;;

 

ότι σε αυτά τα ποσά συμπεριλαμβάνεται και η Εθνική;; 

Link to comment
Share on other sites

Η ανταποδοτική υπολογίζεται βάση των εισφορών και του "συντάξιμου" μηνιαίου μισθού. Όταν κάποιος πληρώνει το ελάχιστο σημαίνει ότι το ελάχιστο μηνιαίο (συντάξιμο) εισόδημα/μισθός είναι τα 584 €. 

Επίσης αυτό είναι το καλό σενάριο γιατί αυτή την στιγμή λαμβάνει μέσο όρο απο την τελευταία δεκαπενταετία. Στην συνέχεια θα είναι μεγαλύτερο το διάστημα , απλά θα παίζουν και αναγωγές λόγω πληθωρισμού (θέλω να πιστεύω). 

Επιπρόσθετα υπάρχουν πίνακες με τα ποσοστά αναπλήρωσης ανάλογα τα συντάξιμα έτη. Επομένως σύμφωνα με το παράδειγμα του φίλου zxgr για τα σαράντα έτη μιλάμε για ένα ποσοστό αναπλήρωσης 43% άντε να ανέβει λίγο παραπάνω αν φύγεις με 42-43 έτη που είναι το συνήθες σε περίπτωση μηχανικού με υποχρεωτική σύνταξη στα 67 έτη. 

Επομένως η ανταποδοτική θα είναι : ο μέσος συντάξιμος μηνιαίος μισθός Χ ποσοστό αναπλήρωσης. πχ για το ελάχιστο : 586,00 * 0,45 = 264,00 €.

Τελική σύνταξη = Εθνική + ανταποδοτική =  384,00 + 264,00 = 648,00 € . Σε αυτά πρόσθεσε και την επικουρική , που δεν θα υπάρχει σταθερό νούμερο. Για αυτό και έγραψα μπουρμπουάρ. 

 

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι : 

 

Μιλάμε για σταθερό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα (σύνταξη στα 67 , κτλ)

Η εθνική θα παραμείνει σταθερή ανα τα έτη (με προσαρμογή , ανάλογα τον πληθωρισμό) και δεν θα μειωθεί.

Θα υπάρχει επικουρική και ότι δεν θα πληρώνεις τσάμπα

Επειδή τίποτα απο τα παραπάνω δεν είναι σίγουρο, κρατάμε το νούμερο σαν απλή αναφορά........

Edited by jobous
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο με αυτό το ασφαλιστικό είναι ότι αν πάρεις μειωμένη π.χ. στα 25 χρόνια, αντί για 40, η διαφορά στην τελική σύνταξη πρέπει να είναι της τάξης των 150€. Κι εδώ αναρωτιέμαι αν αξίζει να δίνω για άλλη μια 15ετία 222€-40€=182€ το μήνα (αφαίρεσα τον ΚΥΤ), για να λάβω μετά από 15 χρόνια 150€, αν φυσικά ζω και για πόσο καιρό θα ζω. Με μια πρώτη ματιά δεν αξίζει. Θα ξεσκονίσω τα βιβλία οικονομικών μου για να κάνω τη ράντα.

Link to comment
Share on other sites

jobous,

 

πού διάβασες ότι σύνταξη παίρνουμε υποχρεωτικά στα 67,

υπάρχουν πίνακες που λένε στα 62 με 40 συντάξιμα

 

 

επίσης άλλο ποσό είναι η Κύρια Σύνταξη και άλλο η Αναπλήρωση, ή δεν είναι σωστό;

 

δηλαδή τελικά θα παίρνουμε 

Εθνική

ποσό αναπλήρωσης

επικουρικό

 

Οι "οι μηνιαίες συντάξιμες αποδοχές" δεν ειναι ένα ποσό που θα προστίθεται στην σύνταξη;;

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μηχανικούς πιστεύω ότι η πλειοψηφία τελείωσε στα 23-24 , τα αγοράκια έκαναν και ένα χρόνο στρατό (που καταπάσα δεν θα τον αναγνωρίσουν στα συντάξιμα) , κάποιοι έκαναν και μεταπτυχιακά χωρίς να γραφούν στο ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Το 62/40 δύσκολα θα το βρεις σε μηχανικούς. Επομένως πάμε με την πλειοψηφία.  

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεις την ανταποδοτική σύνταξη με κύρια και το ποσό αναπλήρωσης. Όπως και να το πεις είναι ένα και το αυτό. 

Οι "οι μηνιαίες συντάξιμες αποδοχές"  ΌΧΙ δεν ειναι ένα ποσό που θα προστίθεται στην σύνταξη αλλά απο αυτό που υπολογίζεται η ανταποδοτική και έχει να κάνει με το μέσο μηναιίο εισοδημά σου. 

Αν παίρνεις-βγάζεις 12.000/έτος είναι 1000,00 . Ένας λόγος που είναι άδικο το ποσό των εισφορών σου σε σχέση με την σύνταξη που θα λαμβάνεις είναι τα πολύ χαμηλά ποσοστά αναπλήρωσης.

Εδώ πάμε και στο ερώτημα του sixoremenou που θα πρέπει να βάλει στον υπολογισμό του ότι οι μειωμένες (σε ηλικία μικρότερη των 67) έχουν και πέναλντι και πάμε σε ακόμη μικρότερο ποσό εκτός αν εννοεί σύνταξη στα 67 με 25 χρόνια ασφάλισης και όχι νωρίτερα πχ στα 62, που τότε ισχύει το σενάριο μου έγραψε. Ααα την εθνική έχω την εντύπωση ότι την παίρνεις στα 67 και όχι νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που γράφτηκα στα 35 θα βγω στη σύνταξη στα 75(35+40) η υποχρεωτικά στα 67; Με ότι συνεπάγεται αυτό...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@jobous Έχεις δίκιο. Έναν υπολογισμό στο περίπου έκανα με 3 χρόνια πάνω-κάτω. Άποψή μου είναι ότι αυτό το ασφαλιστικό δε βγαίνει, οπότε μην πολυασχολιόμαστε. Σε 2 χρόνια θα κάνουμε νέους υπολογισμούς με το νέο-νέο ασφαλιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι αυτό το ασφαλιστικό δε βγαίνει, οπότε μην πολυασχολιόμαστε. Σε 2 χρόνια θα κάνουμε νέους υπολογισμούς με το νέο-νέο ασφαλιστικό.

 

 

συμφωνώ,

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μόλις μπηκα στο site να τυπώσω το ειδοποιητήριο μου για να πληρώσω αύριο, κατά πάσα πιθανότητα εκπρόθεσμος, αλλά δε #@^$%$αι, και συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχει πλέον ειδοποιητήριο, και παίρνω το μήνυμα "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2017."

 

Τι φάση;  :grin:

 

(όχι πως με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά πόσο στόκοι είναι;;;; )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.