Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Ενω θεωρητικα δεν ωφείλω κάτι , στο atlas.gov.gr στο ασφαλιστικο βιογραφικό μου με δείχνε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ ως 11/04/2016 . Ξέρει κανεις τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία από τα ίδια (τα γίδια) ...

... ότι να' ναι .... δεν εμφανίζει όλες τις καταβολές ...

Οπου είναι περασμένα ως 6μηνα είναι σωστά .... όπου είναι περασμένα ως 3μηνα+κάποιες μέρες ... είναι μηδενικές καταβολές (ενώ έχουν καταβληθεί στο ακέραιο) ...

Πρακτικά έχουν περαστεί (σε 'μένα) σωστά μέχρι 31/12/2015 ... από εκεί και μετά ειναι μηδεν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια "Αφελη" ερωτηση θεωρητικα η ασφαλεια του 2018 πχ θα υπολογιστει βαση των εισοδηματων  του 17 στα οποια ομως θα εχουν αφαιρεθει οι ασφαιλιστικες εισφορες του 17 για να υπολογισθουν.... οι οποιες ομως θα επανυπλογιστουν ξανα αφου αρχικα θα εχουν πληρωθει απο το 17...... ε και μετα πως σκατα θα αλλαξει το φορολογητεο???

 

Δηλαδη για το εξηγησω πιο απλα.

Εγω το 15 ειχα παρα πολυ μικρο εισοδημα (κατω απο το φορολογητεο) και αρα πληρωνω μονο 109 ευρω, το πραγματικο μου ομως του 16 ειναι αλλο το οποιο θα το μαθουν τωρα και θα μου αυξησουν τις εισφορες πως θα μπορεσω ομως μετα αν "αφαιρεσω" απο το φορολογητεο μου τις κανονικες εισφορες και οχι τις "μειωμενες" που ειχα πληρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια "Αφελη" ερωτηση θεωρητικα η ασφαλεια του 2018 πχ θα υπολογιστει βαση των εισοδηματων  του 17 στα οποια ομως θα εχουν αφαιρεθει οι ασφαιλιστικες εισφορες του 17 για να υπολογισθουν.... οι οποιες ομως θα επανυπλογιστουν ξανα αφου αρχικα θα εχουν πληρωθει απο το 17...... ε και μετα πως σκατα θα αλλαξει το φορολογητεο???

 

Δηλαδη για το εξηγησω πιο απλα.

Εγω το 15 ειχα παρα πολυ μικρο εισοδημα (κατω απο το φορολογητεο) και αρα πληρωνω μονο 109 ευρω, το πραγματικο μου ομως του 16 ειναι αλλο το οποιο θα το μαθουν τωρα και θα μου αυξησουν τις εισφορες πως θα μπορεσω ομως μετα αν "αφαιρεσω" απο το φορολογητεο μου τις κανονικες εισφορες και οχι τις "μειωμενες" που ειχα πληρωσει?

 

Να στο πω αλλιως σε ενα απλοικό σχήμα:

Τώρα θα κάνεις δήλωση 17, με έσοδα 16, έξοδα 16, και ΤΣΜΕΔΕ 16. Κάποια στιγμή (θεωρητικά φέτος), θα δουν την διαφορά (δλδ το κέρδος) και απο αυτό θα σου βγάλουν τον ΕΦΚΑ (μόνο απο την διαφορά εσοδα-εξοδα-ΤΣΜΕΔΕ) για το 17. Επειδή θα έχεις ήδη δώσει κάτι (προφανως λιγότερο), θα σου βάλουν την διαφορά αναδρομικά φέτος.

 

Του χρόνουν θα κάνεις δήλωση 18, με έσοσδα 17, έξοδα 17, ΤΣΜΕΔΕ 17 και ΕΦΚΑ 17. Πάλι την διαφορά θα δουν (εσοδα-εξοδα-ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ).

 

Το ολο θέμα είναι ότι παίζει να μην προλάβουν φέτος να κάνουν τα αναδρομικά λόγω εφορίας 16. Αν γίνει αυτό θα κάνουν μια προσθαφαίρεση.

 

Με άλλα λόγια, θα αφαιρείς το ΑΘΡΟΙΣΜΑ του τι δίνεις ΤΣΜΕΔΕ + ΕΦΚΑ κάθε χρόνο στην εφορία από του χρόνου. Ασχετα αν ειναι λιγο ή πολύ. Και φυσικά θα αφαιρεθούν μόνο όσα έχεις δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τη διαφορα θα την αφαιρω στο επομενο ετος... αρα θεωρητικα παντα θα "χρωσταω" στην ασφαλια και θα με "χρωσταει" η εφορα αν εχω μεγαλυτερα εισοδηματ το επομενο ετος κ το αναποδο αν εχω μικροτερα το επομενο.... δε ξερω αλλα μου φαινεται οτι σιγουρα θα κανυον λαθη σε ολο αυτο το χαμο

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να πείτε πως τον Ιανουάριο του 2018 θα έχουν "δει" τα στοιχεία του 2017 και οι εισφορές θα έχουν υπολογιστεί ορθά; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

Αρα τη διαφορα θα την αφαιρω στο επομενο ετος... αρα θεωρητικα παντα θα "χρωσταω" στην ασφαλια και θα με "χρωσταει" η εφορα αν εχω μεγαλυτερα εισοδηματ το επομενο ετος κ το αναποδο αν εχω μικροτερα το επομενο.... δε ξερω αλλα μου φαινεται οτι σιγουρα θα κανυον λαθη σε ολο αυτο το χαμο

 

Καλά αυτό ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ!

 

 

Θέλετε να πείτε πως τον Ιανουάριο του 2018 θα έχουν "δει" τα στοιχεία του 2017 και οι εισφορές θα έχουν υπολογιστεί ορθά; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Σιγουράκι. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μην τα καταφέρουν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε βρίσκω εριστικό...

 

Που ξέρεις εσύ με τι ασχολείται ο συνάδελφος και αν του χρειάζεται η ενημερότητα κάθε μήνα;

 

Ηδη αρχισαν οι πρώτες μανούρες με υπηρεσίες που δε δέχονται την ασφαλιστικη ενημερότητα τσμέδε έως 30/06 διότι δεν ειναι του ΕΦΚΑ-παρολο που γράφει ΕΦΚΑ πάνω. (ασχέτως που λύνεται η διαφωνια με 10 βρισίδια)

 

Τώρα τι θα παρουμε και όταν το πάρουμε, δε το γνωρίζει κανείς. Για εμάς ομως που οφείλουμε να είμαστε ενήμεροι, δε γίνεται να μην τα πληρώνουμε.

Εγώ γενικά παρατηρώ οτι το τελευταίο διάστημα, υπάρχει μια αγωνία απο πολλούς εδω μέσα πότε θα πληρώσουν. Βιάζονται! Και έχω και γνωστούς συναδέλφους εκτός ποστ που βιάζονται να πληρώσουν και τρέχουν απο τους πρώτους αλλά απο την άλλη κλαίγονται! Υπάρχουν μάλιστα άτομα εδωμέσα, που τους είχα παρακολουθήσει σε διάφορα ποστ πριν χρόνια, να κάνουν επανάσταση και να λένε δεν έχω δουλειές, και δεν πληρώνω, και να παροτρύνουν και άλλους, και δεν έχω και καμια περουσία στο όνομά μου να μου πάρουν και τώρα τους παρακολουθώ (που προφανώς έχουν δουλειά και έχουν την οικονομική δυνατότητα, μαλιστα επειδή παίρνουν και καλό μισθό κλαίγονται γιατι θα πληρώσουν παραπάνω εισφορές και θέλουν να πληρώνουν το ίδιο όπως πριν με τους αλλους που δεν έχουν δουλειά), να ξημεροβραδιάζονται στην κατηγορία <<Ασφαλιστικά>> και ψάχνουν μονίμως και να αγωνιούν πότε θα πληρώσουν, και βιάζονται να πληρώσουν. Αν κάποιος έχει κάποια ρύθμιση παλιά οφειλόμενα ἠ χρειάζεται ασφ. ενημερότητα το καταλαβαίνω, αλλα οι υπόλοιποι που είναι άνετοι πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Δεν είπα να μην πληρώσουν, φυσικά και να πληρώσουν εντός προθεσμίας. Αλλα όχι και να βιάζονται. Και αυτό που έχω βγάλει σαν γενικό συμπέρασμα, είναι οτι σαν κλάδος η επαναστατικότητά μας σε αυτά τα θέματα είναι στον πάτο. Μα βλέπω και διαβάζω αυτό το καιρό ποστ απο άτομα που πετάνε καμια επαναστατική μπαρούφα αλλά κατα τα άλλα τρέχουν να πληρώσουν απο τους πρώτους όπως γράφουν.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα απαντήσω αλλιώς. Δεν βιαζόμαστε ούτε και λαχταράμε πότε να μας καβαλήσουν. Τα κερατιάτικα της ανικανότητας και της ανοργανωσιάς τους κοιτάμε να γλιτώσουμε.

 

Και μια διαπίστωση από εμένα. Πολύ "φόρτωμα", ξεσπάσματα από μέλη προς μέλη, και μέλη που θέλουν να κηρύττουν από καθέδρας προς -καταπώς νομίζουν- παρτάκιδες, ανάλγητους και δεν ξέρω τι άλλο, διακρίνω τελευταία.

Σαν το φόρουμ να είναι ομαδική ψυχοθεραπεία, ένα πράμα :P.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.