Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά απ' ότι φαίνεται είχα δίκιο για τον ίδιο κωδικό πληρωμής....ουσιαστικά είναι σαν να έχουν φτιάξει ένα μοναδικό αριθμό μητρώου για τον καθένα μας στον οποίο βάζουμε τις εισφορές μας.....και πάνε σε ένα βαρέλι δίχως πάτο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' ότι φαίνεται είχα δίκιο για τον ίδιο κωδικό πληρωμής....ουσιαστικά είναι σαν να έχουν φτιάξει ένα μοναδικό αριθμό μητρώου για τον καθένα μας στον οποίο βάζουμε τις εισφορές μας.....και πάνε σε ένα βαρέλι δίχως πάτο!

 

Και δυστυχώς με αυτόν τον τρόπο δε σου δίνεται η δυνατότητα να πληρώσεις εσύ όποιον μήνα μπορείς & θες (π.χ. περιπτώσεις μισθωτών που απολύθηκαν).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρει ο γεροδιάολος! Διαγράφτηκα από το ΤΕΕ 10/02/2017 και στις 03/04/2017 που μου ήρθε εντύπως η διαγραφή κατέβηκα στο κωλοΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ και κατέθεσα αίτηση διαγραφής και σ' αυτούς του λεχρίτες. Και σήμερα μου βγάζει στον ΕΦΚΑ ειδοποιητήριο για τον Μάρτη. Την αλητεία τους μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο τα νήματα, μάλλον εδώ πρέπει να θέσω το πρόβλημά μου. Αναγκάστηκα για να πάρω την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας να πληρώσω (άκουσον -άκουσον) το Α' εξάμηνο του 2017 στο ΤΣΜΕΔΕ. Την συνέχεια την καταλαβαίνετε, ενώ έχω σκάσει ήδη τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, μου ζητάνε και ΕΦΚΑ. Τηλέφωνα δεν χτυπάνε καν στο 1555, σε mail που έστειλα πριν 15 μέρες δεν απαντήσαν. Έχει κανείς άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο τα νήματα, μάλλον εδώ πρέπει να θέσω το πρόβλημά μου. Αναγκάστηκα για να πάρω την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας να πληρώσω (άκουσον -άκουσον) το Α' εξάμηνο του 2017 στο ΤΣΜΕΔΕ. Την συνέχεια την καταλαβαίνετε, ενώ έχω σκάσει ήδη τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, μου ζητάνε και ΕΦΚΑ. Τηλέφωνα δεν χτυπάνε καν στο 1555, σε mail που έστειλα πριν 15 μέρες δεν απαντήσαν. Έχει κανείς άποψη?

 

Μήπως εννοείς το Α' του 2016;

Πάντως για να ισχύει η κάρτα για ένα έτος, θεωρητικά πρέπει να έχουν εξοφληθεί οι εισφορές μέχρι το τέλος του προηγούμενου έτους (από ΤΣΜΕΔΕ αυτό).

Στο europa αναφέρει πως "ο τοπικός ασφαλιστικός σας φορέας είναι υποχρεωμένος να σας τη χορηγήσει, διαφορετικά, αν η κάρτα δεν είναι αμέσως διαθέσιμη, οφείλει να σας χορηγήσει ένα πιστοποιητικό προσωρινής αντικατάστασης": http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=563&langId=el

Τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως στον φορέα ασφάλισης υγείας στον οποίον απευθυνόμαστε να είμαστε ενεργά ασφαλισμένοι ώστε να αναλάβει τα έξοδα υγειονομικής περίθαλψης στο εξωτερικό.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω πληρώσει το Β' 2016, άρα να συμπεράνω ότι από εδώ και πέρα πληρώνω κανονικά το ΕΦΚΑ?

 

Εφεξής ΕΦΚΑ λοιπόν & ΤΣΜΕΔΕ μόνο αναδρομικά - εάν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.