Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ενώ το σύστημα και τα ειδοποιητήρια αναγράφουν πληρωμή μέχρι 28/4 βγήκε επίσημη ανακοίνωση για εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι τις 12/5

 

http://efka-services.blogspot.gr/2017/04/2017_26.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Ενώ το σύστημα και τα ειδοποιητήρια αναγράφουν πληρωμή μέχρι 28/4 βγήκε επίσημη ανακοίνωση για εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι τις 12/5

 

http://efka-services.blogspot.gr/2017/04/2017_26.html

 

Και στους Ιανουάριο/Φεβρουάριο, το ίδιο γινόταν. Μπορεί και να είναι προγραμματιστικό θέμα. Το σίγουρο είναι:

* Μάρτιος 2017, πληρωμή μέχρι Παρασκευή 12 Μαΐου 2017

 

edit: (για να είμαστε και on-topic, αφού το παρόν thread είναι για ΤΣΜΕΔΕ και όχι ΕΦΚΑ):

* 2016-Β, πληρωμή μέχρι Παρασκευή 30/6/2017

* αναδρομικά 2011-Β, πληρωμή μέχρι Παρασκευή 30/6/2017

* αναδρομικά πέρα από το 2011-Β, φαίνεται ότι δεν έχουν βγει ακόμα

Edited by dsworks
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

 

Έχουμε πληρώσει τα αναδρομικά του 2011 την πρώτη δόση, που βγήκε με τις εισοφρές ΤΣΜΕΔΕ Β' 2016. Έχει βγει στο ΤΣΜΕΔΕ ειδοποιητήριο για την δεύτερη δόση των αναδρομικών; Εμένα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μου έχει βγάλει τίποτα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

 

Έχουμε πληρώσει τα αναδρομικά του 2011 την πρώτη δόση, που βγήκε με τις εισοφρές ΤΣΜΕΔΕ Β' 2016. Έχει βγει στο ΤΣΜΕΔΕ ειδοποιητήριο για την δεύτερη δόση των αναδρομικών; Εμένα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μου έχει βγάλει τίποτα πάντως.

Πληρώσαμε: 1). αναδρομικά υπέρ ΟΑΕΔ (μόνο) για το Α' εξαμ. του 2011, με το ειδοποιητήριο του Α' 2016 & 2). όλες τις αναδρομικές προσαυξήσεις (ειδική προσαύξηση) + ΟΑΕΔ για το Β' εξαμ. του 2011, με το ειδοποιητήριο του Β' 2016 (αυτές μαζί με τις εισφορές του Β' εξαμήνου 2016, έχουν περιθώριο εξόφλησης ως Παρασκευή 30/6/2017, όπως ανέφερε και ο dsworks).

Για τα αναδρομικά πέρα από το Β' 2011, δηλαδή Α' 2012 κλπ, αναμένουμε ως και το τέλος αυτού του εξαμήνου. Δεν έχουν αναρτηθεί για κανέναν μέχρι στιγμής. Θα πέσουν μαζεμένα μαζί με τα αναδρομικά εφάπαξ και επικουρικού...

 

Υ.Γ.: Υπήρξε μια είδηση, ράδιο αρβύλα εντέλει, για αποστολή ειδοποιητηρίων του ΕΦΚΑ για τις εισφορές υπέρ της επικουρικής ασφάλισης και του εφάπαξ, εντός του Απριλίου.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Βασικά Καλημέρα σας. Με σύμβαση στον δήμο μεσω κοινωφελους εργασίας από 24/1 (μισθωτός) χωρίς να έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και τα ραβασάκια του ΕΦΚΑ έρχονται κανονικότατα σαν ελευθερος επαγγελματίας. Το ειδιποιητήριο πάνω γράφει μισθωτός - παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. Στο 1255 έχω ακούσει 2 διαφορετικές γνώμες, προφανώς και οι 2 λανθασμένες. Μου πρότειναν να πληρώσω εισφορές Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου μέχρι να ξεμπλέξει το πράγμα και να μην θεωρηθούν ληξιπρόθεσμα, και το έκανα. Αλλά βλέπω ότι έρχονται και του Μαρτίου χωρίς καμιά αλλαγή. Έχει κανένας παρόμοιο μπλέξιμο?

Edited by athanmarg
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν πλήρωσαν Α' 2016 τον Οκτώβριο που έληξε, λέτε να μπορούν να το πληρώσουν έστω και τώρα και να επανέλθει ο διακανονισμός των 100 δόσεων? Κάπου έχει αναφερθεί στις 322 σελίδες του θέματος ότι γίνεται..

 

Αν κάποιος το έκανε, τα πληρώνεις όλα στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ ή μόνο τα τρέχοντα;

 

Η πληροφόρηση που έχω είναι ότι σου βγάζουν νέο ειδοποιητήριο με προσαυξήσεις που ισχύει μέχρι τέλος του μήνα και το νωρίτερο που μπορείς να πληρώσεις είναι στην Αττικής την επόμενη μετά τις 10πμ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

ΥΓ: Τις Πέμπτες, που είναι κλειστά για το κοινό, αφήνουν να μπεις στο κτίριο οι σεκιουριτάδες; (Υπάρχει βιασύνη λόγω ιατρικού επείγοντος)

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά Καλημέρα σας. Με σύμβαση στον δήμο μεσω κοινωφελους εργασίας από 24/1 (μισθωτός) χωρίς να έχω κάνει ποτέ έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και τα ραβασάκια του ΕΦΚΑ έρχονται κανονικότατα σαν ελευθερος επαγγελματίας. Το ειδιποιητήριο πάνω γράφει μισθωτός - παράλληλα αυτοαπασχολούμενος. Στο 1255 έχω ακούσει 2 διαφορετικές γνώμες, προφανώς και οι 2 λανθασμένες. Μου πρότειναν να πληρώσω εισφορές Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου μέχρι να ξεμπλέξει το πράγμα και να μην θεωρηθούν ληξιπρόθεσμα, και το έκανα. Αλλά βλέπω ότι έρχονται και του Μαρτίου χωρίς καμιά αλλαγή. Έχει κανένας παρόμοιο μπλέξιμο?

 

Συνάδελφε σε εμένα είναι ακόμη πιο μπερδεμένο το θέμα. Από 1η Μαρτίου απασχολούμαι παράλληλα και ως μισθωτός στο δημόσιο (ειδικός συνεργάτης) διατηρώντας το ελεύθερο επάγγελμα. Παρόλα αυτά μου βγήκε κανονικότατα και ΕΦΚΑ Μαρτίου ως ελεύθερου επαγγελματία παρά το ότι το έτος 2015 δήλωσα ζημιές και θα πρεπε με την εγκύκλιο για τις παράλληλες εισφορές να μην πληρώσω διπλές εισφορές (εφόσον οι ελάχιστες καλύπτονται από το μισθωτό σκέλος). Στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι όντως δεν πρέπει να πληρώσω δύο εισφορές αλλά να συνεχίσω να πληρώνω και τον ΕΦΚΑ ως ελεύθερος επαγγελματίας (δηλαδή δύο εισφορές) για να μη χάσω τη ρύθμιση του έτους 2014 που είχα κάνει και "θα συμψηφιστούν όλα μελλοντικά". Τρέχα γύρευε. Τί κάνω;

Link to comment
Share on other sites

ρητορική ερώτηση:

έχω αφήσει απλήρωτα τα ΕΦΚΑ ΦΕΒ και ΜΑΡ και ΑΠΡ, και σκοπεύω να αφήσω και το ΜΑΙ.

"Γιατί ρε μεγάλε δεν πληρώνεις;"

Γιατί είναι 760 Ευρώ το μήνα (χωρίς το 7+4), και γιατί έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι θα γίνει τον Ιούλιο,

όταν υποτίθεται ότι θα πρέπει να αναπροσαρμοστεί ο υπολογισμός με βάση τα εισοδήματα του 2016 και όχι του 2015.

Τότε λοιπόν θα μου χρεωθούν ληξιπρόθεσμα; Και με ποιον υπολογισμό; 

Γιατί όποιον και να χρησιμοποιήσουν, θα μου έχουν δώσει πάτημα για δικαστήριο.

Στο οποίο και σκοπεύω να προσφύγω (θα τα δώσω στον δικηγόρο τα λεφτά)

περιμένοντας τον Ιανουάριο 2018, οπότε υποτίθεται ότι θα γίνει εκκαθάριση και επαναπροσδιορισμός των εισφορών 2017.

Εκεί θα γίνει το μεγάλο γέλιο

 

Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι το συστηματάκι αυτό μπορεί να προχωρήσει; (τουλάχιστον χωρίς προβλήματα; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.