Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει χάσει την μπάλα ο κλάδος σε τέτοιο βαθμό που έρχονται χαμηλότερα (προς το παρόν) ειδοποιητήρια και πανηγυρίζουμε (και τον εαυτό μου συμπεριλαμβάνω ασφαλώς), χωρίς να έχουμε μάλλον λάβει υπόψιν μας ότι με την απίστευτη ανεργία που υπάρχει ή τις ελάχιστες δουλειές ακόμη και αυτά τα "μικρότερα" ποσά εξακολουθούν να αποτελούν δήμευση του σχεδόν μηδαμινού εισοδήματος μας πλέον...

είναι εντελώς οργουελικό το πως έχουμε χάσει συλλογικά το νόημα όσον αφορά τον παραλογισμό που λέγεται ΤΣΜΕΔΕ και δεχόμαστε την αφαίμαξη μας (και νιώθουμε και κουλ επειδή είδαμε "μείωση")... Δυστυχώς όποιος χρειάζεται (και μόνο) ενημερώτητα απο ΤΣΜΕΔΕ θα εξακολουθεί (μέχρι να παραδώσει και αυτός πνέυμα..) να πληρώνει.   :shock: :shock: :shock: :shock:  Καλή δύναμη σε όσους έχουν απομείνει πλέον να "γεμίζουν" το πυθάρι δίχως πάτο που λέγεται ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

εγώ μη πληρώνοντας το Β' του 2015 "κατάφερα" και έχασα τη ρύθμιση για ένταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία. Το Α' του 2016 μου ήρθε στο περίπου 2500 ευρώ,

και το Β' του 2016 μου ήρθε 2.270 ευρώ? Πρέπει να απευθύνω κάποιο ερώτημα στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ? Διάβασα σε προηγούμενες σελίδες ότι σε όλους ήρθε κάτω από 1600-1700 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

antloukidis, τώρα μάλλον βγάζει νόημα αν το ξαναδείς. Είχα κάτι ...παρενοχλήσεις πριν, έκανε και νάζια το πισι, κι έσωσα εν ό,τι να 'ναι, για να μην το ξαναγράφω απ' την αρχή.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

εγώ μη πληρώνοντας το Β' του 2015 "κατάφερα" και έχασα τη ρύθμιση για ένταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία. Το Α' του 2016 μου ήρθε στο περίπου 2500 ευρώ,

και το Β' του 2016 μου ήρθε 2.270 ευρώ? Πρέπει να απευθύνω κάποιο ερώτημα στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ? Διάβασα σε προηγούμενες σελίδες ότι σε όλους ήρθε κάτω από 1600-1700 ευρώ.

 

Eπειδή είμαι ίδια περίπτωση, αν δεν έχεις κάνει αίτηση ήδη για επανένταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία δυστυχώς παραμένει αυτό το ποσό. Επίσης στο σαιτ ακόμη και σε εκείνους που επανήλθαν στην χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία δείχνει τις αυξημένες εισφορές, άρα θα χρειαστεί να πάει κάποιος στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής του για να γίνει εκ νέου ο υπολογισμός που αφορά την 1η κατηγορία. Βασικό σε κάθε περίπτωση είναι να έχει προηγηθεί αιτηση στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ για επαναφορά στην 1η κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι ίδια περίπτωση, αν δεν έχεις κάνει αίτηση ήδη για επανένταξη σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία δυστυχώς παραμένει αυτό το ποσό. Επίσης στο σαιτ ακόμη και σε εκείνους που επανήλθαν στην χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία δείχνει τις αυξημένες εισφορές, άρα θα χρειαστεί να πάει κάποιος στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής του για να γίνει εκ νέου ο υπολογισμός που αφορά την 1η κατηγορία. Βασικό σε κάθε περίπτωση είναι να έχει προηγηθεί αιτηση στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ για επαναφορά στην 1η κατηγορία.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

όταν λες στη ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ εννοείς στα κεντρικά της Αθήνας ή μπορώ και σε κάποιο τοπικό? Επίσης Πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να πάω να μου ξανα-εκδώσουν το νέο διορθωμένο ειδοποιητήριο?

Link to comment
Share on other sites

antloukidis, από το νουμεράκι που βλέπω και υπολογίζοντας για τους πριν το '93 (σ' αυτούς είμαι κι εγώ), αν δεν χρωστάς κάποιες προηγούμενες εισφορές, τότε από αυτό το εξάμηνο, αν εντέλει υπολογίσουν τα αναδρομικά από το το Β' του 20111, θα πρέπει να μας έρθει: 235,08€ * 6 εξάμηνα = 1.410,48€, τα οποία μοιρασμένα σε 8 εξάμηνα (Β' 2016 ως και Α' 2020), βγάζουν 176,31€/εξάμηνο, όπερ τελικό μπιλιέτο: 1728,18€ + 176,31€ = 1.904,49€

Συνάδελφε παλιοσειρά, ξεχνάς ένα εξάμηνο (δε θυμάμαι ποιό) που είχαμε πληρώσει τις αυξημένες εισφορές. Νομίζω ότι ο πολλαπλασιασμός σου είναι επί 5 εξάμηνα. Εκτός κι αν περίμενες εκείνη την εποχή μέχρι την τελευταία ημέρα (κυριολεκτικά), όπου και υπήρξε απόφαση για πληρωμή με τις παλιές εισφορές, χωρίς την προσαύξηση Λοβέρδου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αυτό φίλε... Απλά αφαιρέθηκαν τα 240 του ΟΑΕΔ που ήταν στο προηγούμενο

 

Εννοούσα προφανώς ότι διατηρήθηκε η χαμηλή ασφαλιστική κατηγορία.. Δεν χάνεται η χαμηλότερη ασφαλιστική όταν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα; 

 

Εφόσον την διατήρησαν οι άνθρωποι, μπορεί κάτι παραπάνω να ξέρουν και να έρθει καμιά παράταση που θα δώσει τη δυνατότητα και σε μας να είμαστε εμπρόθεσμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.