Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Δεν χάνεται η χαμηλότερη ασφαλιστική όταν δεν πληρώσεις τα τρέχοντα;

 

 

 

Ο σχετικος νομος δεν ανεφερε κατι τετοιο.

Τη χανεις κανονικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό λέω κι εγώ, "Δεν χάνεται?" - Χάνεται!

Οπότε, για να μην την χάσαμε περιμένουν να δουν αν θα δοθεί παράταση στο Α2016. Αν δεν δοθεί θα μας εκδώσουν νέα ειδοποιητήρια. Συνεπώς, υπάρχει ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

Σας εφαγα.. 1728. ( με φαγανε μαλλον)

 

Παντως σιγουρα καλυτερα απο 2000+ που πληρωνα

 

 

και εμένα τόσο μου έβγαλε γιατί πληρώνουμε την πρόσθετη εισφορά, 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ, "Δεν χάνεται?" - Χάνεται!

Οπότε, για να μην την χάσαμε περιμένουν να δουν αν θα δοθεί παράταση στο Α2016. Αν δεν δοθεί θα μας εκδώσουν νέα ειδοποιητήρια. Συνεπώς, υπάρχει ελπίδα.

Δηλαδή πες εσυ πας και πληρώσεις αύριο με το ειδοποιητήριο σου λες να σου βγάλουν καινούργιο ποσό αργότερα; Και ποτέ θα γίνει αυτό; Μεχρι 30 είναι η προθεσμία.

Εξαιρετικά απίθανο σενάριο. Παράταση δεν υπάρχει καν, άλλο εισήγηση άλλο απόφαση. Απόφαση δεν παρθηκε ποτέ. Τώρα γιατί σου ήρθε πάλι το ίδιο και όχι αυξημένο, τι να πω... τυράκι λες εκ παραδρομής νόμου;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,

όταν λες στη ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ εννοείς στα κεντρικά της Αθήνας ή μπορώ και σε κάποιο τοπικό? Επίσης Πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να πάω να μου ξανα-εκδώσουν το νέο διορθωμένο ειδοποιητήριο?

κάνεις αίτηση στο πρωτόκολλο η οποία απευθύνεται στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ και ζητας την επαναφορα σου σε χαμηλοτερη κατηγορια. οπως κ να εχει πρέπει να βιαστείς μιας και δυστυχώς το ταμείο λειτουργεί με ρυθμούς χελώνας.

όσοι είναι Αθήνα είναι πιο τυχεροί μάλλον όσον αφορά την διαδικασία αυτή σε σχέση με τους υπόλοιπους από επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να μας βάλλουν σε χαμηλότερη κατηγορία και μετά να γίνει συμψηφισμός χρημάτων με αυτά που ήδη έχουμε καταβάλει για τις μελλοντικές μας οφειλές;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι θα γίνει από 1/1 με το νέο υπολογισμό εισφορών και τα αναδρομικά με το παλιό.. ποτέ θα έρχονται; Σταδιακά; Όταν είναι η ώρα για τα τρέχοντα; ποτέ θα είναι αυτά κτλ... Με αυτά και με αυτά πάμε μετά το ΣΚ για 12 του μήνα, σιγή ιχθύος από διάφορους συλλόγους για παρατάσεις κτλ που άλλες φορές από πριν έκαναν αιτήματα και μάλιστα το ίδιο το ΤΣΜΕΔΕ ξεκίναγε το θέμα. Τώρα τίποτα... Το Α16 έφτασε μεχρι υπουργό (άσχετα αν ουσιαστικά δεν έγινε τίποτα) και με γενναία παράταση έτσι και αλλιώς. Και ένα μήνα μετά παρτο δεύτερο και μη μιλάς

Καλά Χριστούγεννα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι θα γίνει από 1/1 με το νέο υπολογισμό εισφορών και τα αναδρομικά με το παλιό.. ποτέ θα έρχονται; Σταδιακά;

Πιστεύω, οτι επειδή θα πληρώσουμε εισφορές με βάση τα εισοδήματα του 2015 (όχι οτι ήταν πολλά) θα προκύψουν πλεονάσματα όταν θα εκκαθαριστεί η φορολογική δήλωση για τα εισοδήματα του 2016, οπότε θα συμψηφιστούν με τα αναδρομικά. Μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε ποιό απ όλα τα σενάρια θα επικρατήσει:

 

Σύμφωνα με το link:

 

http://www.mpd.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=227:----2016&catid=36:nea&Itemid=62

 

θα πρέπει να περιμένουμε και δεύτερο ειδοποιητήριο μέχρι τις 30/12/2016, :shock:   ΥΕΑΗ ! ! !  :shock:

Edited by iltzortz
Link to comment
Share on other sites

Οπότε να περιμένουμε ένα ποσό γύρω στα 300ευρώ επιπλέον  :mrgreen:

 

Είναι τραγικοί!!! Είμαστε ο μοναδικός κλάδος που πληρώνει τόσα πολλά λεφτά και μάλιστα έχοντας επιλέξει την πρώτη ασφαλιστική κατηγορία!!!

 

Και φυσικά καμιά ενημέρωση από το site του ΤΣΜΕΔΕ

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.