Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, και εμένα το ίδιο με τον από πάνω, μου το εμφανίζει χωρίς αναδρομικά 1576 €..

Γράφτηκα το 10/2010. ΑΝ έρθουν αναδρομικά, για πότε θα έρθουν, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;δεν έχω καταλάβει τι παίζει παρότι διάβασα τις τελευταίες 20 σελίδες...

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Γράφτηκα το 10/2010

 

οπότε εσύ μέχρι το εξάμηνο που έκλεισες 5ετία δεν θα πληρώσεις αναδρομικά

 

Κερνάς καφέ για το νέο ή αν είσαι πολύ large τα μισά αναδρομικά   :smile:

Link to comment
Share on other sites

οπότε εσύ μέχρι το εξάμηνο που έκλεισες 5ετία δεν θα πληρώσεις αναδρομικά

 

Κερνάς καφέ για το νέο ή αν είσαι πολύ large τα μισά αναδρομικά   :smile:

σωστός......εγω που ειμαι 20 χρονια μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Με τον νόμο Ν.3986/2011 (λοβέρδος-πασοκ για να γνωρίζουμε ποιόν πρέπει να ευχαριστούμε) αυξήθηκαν οι εισφορές των μηχανικών εν μέσω καταστροφής του επαγγέλματος. Ο νόμος αυτός πάγωσε μετά από κάποιες ενέργειες του τεε  για κάποιο διάστημα χωρίς να αποσυρθεί (βρούτσης -νδ για να γνωρίζουμε επίσης ποιον πρέπει να ευχαριστούμε).

Όταν ανέλαβε ο σύριζα, ο υπουργός στρατούλης έφερε νομοσχέδιο που καταργούσε τις αυξήσεις των εισφορών, όμως με την περήφανη διαπραγμάτευση του σύριζα (πάλι σχετικό με τις ευχαριστίες), ο υπουργός στρατούλης εξαερώθηκε και τσουπ! στην θέση του εμφανίστηκαν τα ειδοποιητήρια με τις αυξημένες εισφορές.

 

Μπορείτε λοιπόν να μπείτε στο τσμεδε, να πάτε στην 'καρτέλα μου' και να δείτε με περηφάνια τα οφειλόμενα ποσά του Νόμου Λοβέρδου-Βρούτση, που κατέστρεψαν το επάγγελμα του μηχανικού και παράλληλα α ύ ξ η σ α ν   τις εισφορές των μηχανικών, ενώ ταυτόχρονα περηφανεύονται πως επί υπουργίας τους έλυναν τα προβλήματα! Οι οφειλές θα κατανεμηθούν στα επόμενα εξάμηνα (έως 8 δόσεις).

 


"ξεκινά η διαδικασία είσπραξης των αναδρομικών διαφορών (Ν.3986/2011) των ασφαλιστικών εισφορών για τους εν ενεργεία ασφαλισμένους (παλαιούς και νέους), σε οκτώ (ισόποσες εξαμηνιαίες δόσεις μέσω ηλεκτρονικών ειδοποιητηρίων,τα οποία θα λήγουν στο τέλος κάθε ημερολογιακού εξαμήνου, αρχής γενομένης από το Β΄εξάμηνο του τρέχοντος έτους 2016. Αποφασίστηκε επίσης, οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΤΑΑ – Τομέας Μηχανικών και ΕΔΕ να συμπεριλάβουν άμεσα με τα τρέχοντα ειδοποιητήρια Α΄ εξαμήνου 2016 τις οφειλές που σχετίζονται με οφειλές υπέρ Ο.Α.Ε.Δ. ετών 2011-2012."

 

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέλαβε ο σύριζα, ο υπουργός στρατούλης έφερε νομοσχέδιο που καταργούσε τις αυξήσεις των εισφορών, όμως με την περήφανη διαπραγμάτευση του σύριζα (πάλι σχετικό με τις ευχαριστίες), ο υπουργός στρατούλης εξαερώθηκε και τσουπ! στην θέση του εμφανίστηκαν τα ειδοποιητήρια με τις αυξημένες εισφορές.

 

 

 

Kανεις λαθος.

Αυτο που εφερε ο Στρατουλης προεβλεπε χαμηλοτερη ασφ. κατηγορια και οχι διαγραφη των αυξημενων εισφορων, αλλα μη καταβολη τοκων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είχε ανακοινώσει επίσημα ο στρατούλης στις αντιπροσωπείες και στο τσμεδε για το ασφαλιστικό του νομοσχέδιο :
  1. Δίνεται δυνατότητα στους ασφαλισμένους μετά την 1-1-93 του ΕΤΑΑ να επιλέξουν χαμηλότερες ασφαλιστικές κλάσεις από 1-1-2015 μέχρι και 31-12-16, ώστε να ανακουφιστούν από τις υπέρμετρες μνημονιακές αυξήσεις των ασφαλιστικών εισφορών τους.
  2. Οι ασφαλισμένοι πριν την 1-1-93 του ΕΤΑΑ επιστρέφουν από 1-1-2015 μέχρι 31-12-2016 στις ασφαλιστικές εισφορές που είχαν πριν τη δραστική αύξηση τους το 2011.
  3. Αυξάνεται με πάγια ρύθμιση το όριο οφειλών προς το ΕΤΑΑ και τον ΟΑΕΕ των εγκλωβισμένων πριν την συνταξιοδότηση ασφαλισμένων από 15.000 σε 25.000 ευρώ , ενώ με μεταβατική διάταξη δίνεται η δυνατότητα για ένα τρίμηνο να ρυθμίζουν τις οφειλές τους με συμψηφισμό με τις συντάξεις τους και οι εγκλωβισμένοι πριν την σύνταξη τους , που οφείλουν περισσότερα από 25.000 και μέχρι 50.000 ευρώ.
  4. Ολοκληρώνεται η αποποινικοποίηση των οφειλών των αυτοαπασχολούμενων ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ και του ΟΑΕΕ προς αυτά για δικές τους εισφορές.

Όμως τι σημασία έχει, αφού δεν κατάφερε τίποτε ουσιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μπορείτε λοιπόν να μπείτε στο τσμεδε, να πάτε στην 'καρτέλα μου' και να δείτε με περηφάνια τα οφειλόμενα ποσά του Νόμου Λοβέρδου-Βρούτση

 

που το βλέπεις αυτό?

 

 

 

Στρατουλης προεβλεπε χαμηλοτερη ασφ. κατηγορια και οχι διαγραφη των αυξημενων εισφορων, αλλα μη καταβολη τοκων

 

Σωστό το παραπάνω, απλά υπήρχε μια΄διάταξη που έδινε στον υπουργό εργασίας (στον Στρατούλη τότε) την επιλογή του αριθμού των δόσεων, και σε τότε τηλεφωνική επικοινωνία με στέλεχος του Σύριζα μου ανέφερε ότι δεν "μπορούσαν" να διαγράψουν τα αναδρομικά αλλά με αυτό το τρόπο θα βάζανε 20 δόσεις ίσως και παραπάνω άτοκες... Αλλά έφυγε ο Στρατούλης και είχαμε τη γνωστή συνέχεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτά είχε ανακοινώσει επίσημα ο στρατούλης στις αντιπροσωπείες και στο τσμεδε για το ασφαλιστικό του νομοσχέδιο :
  1. Δίνεται δυνατότητα στους ασφαλισμένους μετά την 1-1-93 του ΕΤΑΑ να επιλέξουν χαμηλότερες ασφαλιστικές κλάσεις από 1-1-2015 μέχρι και 31-12-16, ώστε να ανακουφιστούν από τις υπέρμετρες μνημονιακές αυξήσεις των ασφαλιστικών εισφορών τους.
  2. Οι ασφαλισμένοι πριν την 1-1-93 του ΕΤΑΑ επιστρέφουν από 1-1-2015 μέχρι 31-12-2016 στις ασφαλιστικές εισφορές που είχαν πριν τη δραστική αύξηση τους το 2011.
  3. Αυξάνεται με πάγια ρύθμιση το όριο οφειλών προς το ΕΤΑΑ και τον ΟΑΕΕ των εγκλωβισμένων πριν την συνταξιοδότηση ασφαλισμένων από 15.000 σε 25.000 ευρώ , ενώ με μεταβατική διάταξη δίνεται η δυνατότητα για ένα τρίμηνο να ρυθμίζουν τις οφειλές τους με συμψηφισμό με τις συντάξεις τους και οι εγκλωβισμένοι πριν την σύνταξη τους , που οφείλουν περισσότερα από 25.000 και μέχρι 50.000 ευρώ.
  4. Ολοκληρώνεται η αποποινικοποίηση των οφειλών των αυτοαπασχολούμενων ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ και του ΟΑΕΕ προς αυτά για δικές τους εισφορές.

Όμως τι σημασία έχει, αφού δεν κατάφερε τίποτε ουσιαστικό.

 

 

Δεν ξερω τι ειχε ανακοινωσει.

Εγω ξερω τι ψηφιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.