Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Όχι για όλους. Κάποιοι είχαν πληρώσει σε κάποια εξάμηνα τις αυξημένες εισφορές άρα ο καθένας αποτελεί μια ξεχωριστή περίπτωση. Εγώ ας πούμε έχω πληρώσει 2 εξάμηνα αυξημένες εισφορές, άρα θα έχω για 5 εξάμηνα τα αναδρομικά.

Το γεγονός ότι τα ποσά του Β εξαμήνου 2016 και τα αναδρομικά του Β εξαμήνου 2011, είναι σε ξεχωριστά ειδοποιητήρια θέλει να μας πεί τίποτα 8-) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βαριεμαι να ψαξω τα Ειδοποιητηρια, αλλα θυμαμαι οτι πρεπει να χρωσταω 2011Β, 2012Α, 2013Α+Β.

Αρα συνολο 4 εξαμηνα.

Δεν βγαινουν 8 δοσεις των 225Ε που εχω....

Ουτε καν, 8 δοσεις δε βγαινουν.

Link to comment
Share on other sites

240 Ευρώ = αναδρομικά ΟΑΕΔ

 

348,42 Ευρώ = αναδρομικά Ν.2011

Noμίζω το ίδιο είναι ,απλά στην πρώτη περίπτωση (Α' 2016) έγραφε υπερ ΟΑΕΔ (Ν.3986/11) και τώρα σου γράφει 3986/2011 σκέτο ..Πάντως αν όντως είνα θέμα δόσεων στο επόμενο θα έρθει πάλι 240 ευρώ οπότε θα μου φανεί σαν μείωση ..

Link to comment
Share on other sites

 

Το γεγονός ότι τα ποσά του Β εξαμήνου 2016 και τα αναδρομικά του Β εξαμήνου 2011, είναι σε ξεχωριστά ειδοποιητήρια θέλει να μας πεί τίποτα 8-) ?

Ίσως θα μπορείς να πληρώσεις το βασικό και να χρωστάς το άλλο ? Λεμε τωρα ..Ίσως το κάνανε έτσι για να σου δικαιολογίσουν και μία ανάλυση τι δηλαδή ακριβώς πληρώνεις ..

Link to comment
Share on other sites

Μα στο προηγούμενο εξάμηνο ήταν στο ίδιο ειδοποιητήριο και υπήρχε ανάλυση του ποσού των αναδρομικών του ΟΑΕΔ.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, να "πιστολιάσω" το δεύτερο αλλά δυστυχώς πλέον σε πιάνουν από παντού.

Πάντως μη χαίρεσαι το 240 ήταν μια φορά και τέλος. Σε όποιο εξάμηνο είχες πληρώσει λιγότερα θα σου έρχεται μποναμάς 348,42

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Georgegaleos,

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Τα αναδρομικά υπέρ ΟΑΕΔ ήρθαν με το Α2016.

Τα αναδρομικά που απομένουν νομίζω είναι 7 και όχι 8.

Από Β2011 έως Β 2014...

Από κει και πέρα ο καθένας έχει τα δικά του δεδομενα. Τι πληρωσε, που ανήκε Κ.λ.π.

Επίσης πιστεύω ότι οι δόσεις δεν είναι ισοποσες.

Μπορεί να έρθει ενα εξάμηνο που κάποιος δεν θα έχει αναδρομικά. Π.χ με διακανονισμό ήδη πληρωσε τα αυξημένα που προβλεπόταν...

 

Μήπως έχεις καταλάβει τι παίζει με Α,Β 2015-2016? Και εκεί χρωστάμε? Τι σημαίνει μείωση Α.Κ?

Πάντα Φιλικά...

Edited by alexdam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα στο προηγούμενο εξάμηνο ήταν στο ίδιο ειδοποιητήριο και υπήρχε ανάλυση του ποσού των αναδρομικών του ΟΑΕΔ.

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν, να "πιστολιάσω" το δεύτερο αλλά δυστυχώς πλέον σε πιάνουν από παντού.

Πάντως μη χαίρεσαι το 240 ήταν μια φορά και τέλος. Σε όποιο εξάμηνο είχες πληρώσει λιγότερα θα σου έρχεται μποναμάς 348,42

Εγώ αναδρομικά είδα πρώτη φορά στο Α' 2016 το 240αρι  χαχαχα...

Τώρα δηλαδή απο εδώ και στο εξής 348 ε? Εγώ νόμιζα οτι επειδή έγραφε αναδρομικά 11-12 και μάλιστα επειδή σε αυτό το ειδοποιητήριο στην δεύτερη σελίδα γράφει Β 2011 θα πλήρωνα αλλα 2 εξάμηνα αναδρομικά δηλαδη Α και Β 2012..Σημασία έχει βέβαια όχι το τι νομίζω αλλα το τι μου έρχεται ..

Επίσης Αgios στο προηγούμενο ειδοποιητήριο δεν υπήρχε ανάλυση των αναδρομικών ,απλά έγραφε 240 ευρω και ήταν στην ίδια σελίδα ..

Edited by Konstantinos Giak
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έγραφα να το ξαναδείς το ειδοποιητήριο αλλά δε θέλω να χαλάς τη ψυχολογία σου :wink: .

Έγραφε υπέρ οαεδ αναδρομικά 2011-2012.

Σε όσα εξάμηνα κάποιος πλήρωσε χαμηλότερες εισφορές θα του έρθουν αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καταλάβει τι παίζει με Α,Β 2015-2016? Και εκεί χρωστάμε? Τι σημαίνει μείωση Α.Κ?

 

 

 

για τις μειώσεις 2015-16 ισχύει γνωμοδότηση ΝΣΚ 122/2016

"δύναται όμως να τις ανακαλέσει μόνον εφόσον το αρμόδιο όργανο του Ε.Τ.Α.Α. κρίνει αιτιολογημένα κατά τρόπο ειδικό και δικαστικά ελέγξιμο ότι η ανάκληση γίνεται για λόγους δημοσίου συμφέροντος επαρκώς προσδιοριζομένου"

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα  https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23645

© Taxheaven

 

δηλαδή όποτε αποφασίσουν ότι μας συμφέρει θα μας τα ζητήσουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.