Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Αν εκ θαύματος πάρει παράταση και το πληρώσουμε το 2017 περνιέται στα έξοδα του 16?

 

Και απανερχομαι σε αυτο.

Εστω οτι η οποια παραταση δινεται περαν την καταληκτικης ημερομηνιας υποβολης των φορολογικων δηλωσεων.

Παλι θα το περασετε ως εξοδο στο ετος που αφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα στη διαμαρτυρία και πιέσαμε πάρα πολύ το ΔΣ του ΕΤΑΑ να ανακοινώσουν παράταση. Επέμειναν ότι δεν μπορούν να δεσμεύσουν το νέο ταμείο (ΕΦΚΑ) με αποφάσεις, αφού από 1/1/2017 το ΕΤΑΑ δεν υφίσταται. Είπαν ότι θα ξαναζητήσουν από το υπουργείο να δωθεί παράταση και είπαν ότι το νέο ταμείο (ΕΦΚΑ), από 1/1/2017 και μετά θα συζητήσει το θέμα της παράτασης. Δηλαδή θα υπάρχει ένα διάστημα στις αρχές Ιανουαρίου, όπου όσοι δεν έχουν πληρώσει το Β' εξάμηνο του 2016 θα είναι ξεκρέμαστοι. Στο τέλος είπαν ότι αύριο θα βγεί μια ανακοίνωση στην ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ για το θέμα της παράτασης, η οποία δεν θα λέει ότι δίνεται παράταση, αλλά ότι αποφασίστηκε να ξαναζητήσουν από το υπουργείο να δοθεί παράταση. Παρά το ότι από το ύφος όσων βρεθήκαμε εκεί κατάλαβαν το μέγεθος του προβλήματος που έχει δημιουργηθεί όταν καλούμαστε μέσα σε διάστημα 2 μηνών να πληρώσουμε τις εισφορές και των 2 εξαμήνων του 2016, θεωρώ ότι σε αυτές τις παραστάσεις διαμαρτυρίας πρέπει να είμαστε λιγότερο ευγενικοί με τους καρεκλοκένταυρους του ΕΤΑΑ και να απαιτούμε πιο δυναμικά την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων μας. Δυστυχώς δεν έχω κάτι πιο ευχάριστο να ανακοινώσω από την κινητοποίηση αυτή.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ. 1113/2015

 

"οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.

 

Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν."
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

ένα σημαντικό ερώτημα είναι:

εαν δεν πληρωθεί το Β2016 ή/και τα αναδρομικά μέχρι 31/12/2016 και δεν δοθεί παράταση, τότε για το  Β2016 επανέρχεται κάποιος στην 3η ασφαλιστική κατηγορία από την 1η που έχει κατέβει? 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ίσως και ζητηθούν αναδρομικά η διαφορά... 

 

αυτό προκύπτει από κάπου τελικά ή το αναπαράγουμε εμείς εδώ χωρίς να ισχύει. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που πλήρωσε εκπρόθεσμα κάποιο εξάμηνο και του ζητήθηκε η διαφορά από τις δύο ασφαλιστικές κατηγορίες?

Link to comment
Share on other sites

άραγε τελικά θα δοθεί η παράταση?γμτ τα έχω πάρει!!γιατί τα ειδοποιητήρια αναρτήθηκαν τη μέρα που βγήκα από το νοσοκομείο (3 εβδομάδες πριν) στο οποίο αναγκάστηκα να πληρώσω τα πάντα από τη τσέπη μου (κοντά στα 1500€ και για όχι ευχάριστο γεγονός (διακοπή κύησης λόγω θανάτου εμβρύου με αρχές σηψαιμίας)και το μόνο που κάλυπτε το τσμεδε ήταν κάτι εξετάσεις αίματος που και αυτές δε τις κάλυψε!!!Κάπου 120€!!γιατί?γιατί έχω διακανονισμό και τη δόση του Νοεμβρίου λόγω της κατάστασης που ήμουν εκείνες τις μέρες (κλινήρης για φόβο πρόωρου τοκετού)δε την έβαλα με το σκεπτικό να την βάλω μαζί με αυτή του Δεκεμβρίου αφού μπορώ και εφόσον πάντα πληρώνω έγκαιρα τη δόση και είχα πληρωμένα και τα τρέχοντα και τελικά έτυχε όλο αυτό και έκανα άμεση εισαγωγή και στο σύστημα με είχε πετάξει έξω ο ΕΟΠΠΥ και παρόλο που τελικά η δόση τραβήχτηκε στο ενδιάμεσο με ειδική διαδικασία που κάνεις στο ΤΣΜΕΔΕ εντούτοις πάλι ανασφάλιστη ήμουν και δε δικαιούμαι και με ένσταση να τα πάρω γιατί μπορεί να μη χάνεται μεν ο διακανονισμός αλλά δεν είχα ασφαλιστική ικανότητα!!!Θα μου πεις πως κάνεις έτσι δεν είναι εκεί το θέμα φυσικά,τα παίρνω και τα δίνω σε ένα άστεγο που λέει ο λόγος αλλά είναι η αδικία..Και τώρα για να το πληρώσω αύριο πρέπει να αφήσω απλήρωτα τα πάντα όπως και άλλοι συνάδελφοι φυσικά...Ουφφ τα είπα και ξεθύμανα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος είναι σαφής. Άμα δεν πληρώνονται τα τρέχοντα στην ώρα τους χάνεται η κατώτερη κατηγορία και χάνεται ο οποίος διακανονισμός. Αν ήταν διαφορετικά δεν θα περιμέναμε μεχρι τελευταία στιγμή τι θα γίνει. Θα πληρώναμε

Φεβρουάριο η όποτε και ας δίναμε 30-40€ παραπάνω...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και ζητηθούν αναδρομικά η διαφορά...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Το Θέμα είναι πια διαφορά. Να πληρώσεις την διαφορά που αφορά όλα τα 2 χρόνια της ρύθμισης από 3η σε 1η είτε μόνο του τελευταίου εξαμήνου που δεν πλήρωσες στην ώρα σου; Και τι σχέση έχουν τα αναδρομικά με την υπαγωγή σε κατώτερη κατηγοριά; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.