Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

κατ αρχάς εξαρτάται από τα λεφτά που σου δίνουν. αν σου αρκούν ως αμοιβές και για τον καιρό που περνάει χωρίς σύμβαση.

 

αν δεν αρκούν αναγκαστικά το λες διότι δεν έχεις να πληρώσεις το πήγαινε - έλα.

 

βέβαια μέχρι να φτάσεις σ' αυτή την ακραία αντίδραση αρχίζεις απλά να κάνεις και συ το δύσκολο σ' αυτά που σε έχουν ανάγκη ή διαπραγματεύεσαι αυτή τους την αδυναμία ζητώντας καμια άδεια, καλύτερο ωράριο, ότι σε καίει περισσότερο εκείνη την ώρα.

 

δε ξέρω τι κάνει ο καθένας με τον εργοδότη του, εγώ πάντως έτσι κάνω. όχι από μαγκιά, αλλά επειδή αλλιώς δε βγαίνω. όταν θες να έχεις τους επαγγελματίες με τα μπλοκάκια στο χώρο σου, σου πρέπει να πληρώσεις, έτσι δεν είναι;

 

δεν βλεπω πού διαφωνουμε, απλα παρεθεσα το τι γινεται στην πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ταχυδρομικα τα ειδοποιητηρια

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500126341

Κάναμε κωδικούς για να μπαινουμε στο τσμεδε κ να βλέπουμε τις καρτέλες μας ηλεκτρονικά, κ εν έτη 2017 το γυρνάνε πάλι στο ταχυδρομείο?

Με ολα αυτά, το μονο που περιμενω απο αυτους (κ θα ειναι μεγάλη χαρά για μένα), ειναι να μου ξαναστειλουν το δελτιο του ΤΕΕ, σε εντυπη μορφη!!! :smile:

Για ολα τους εχω ικανους.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω πού διαφωνουμε, απλα παρεθεσα το τι γινεται στην πραγματικοτητα...

 

ναι, αλλά αυτό γίνεται τώρα που δε τίθεται θέμα ελάχιστων εισφορών. εάν η έλλειψη σύμβασης δημιουργήσει πρόσθετες χρεώσεις στον επαγγελματία, τότε αναγκαστικά θα τις μετακυλίσει στον εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να και ενα ευχάριστο νέο σήμερα.

 

Δόθηκε παράταση για Β2016

 

Μην ξεχάστε οσοι σας ενδιαφέρει να ερευνήσετε αν μπορείτε να το βάλετε στα έξοδα του 2016.

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33275

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό σενάριο με βάση παλιότερη προσωπική μου εμπειρία σε ανάλογη περίπτωση:

 

Θα κάνεις μια αίτηση προς το Δ.Σ. του ΤΣΜΕΔΕ (που δεν υπάρχει πλέον) ή όποιου άλλου ταμείου (ΕΦΚΑ; ) είναι υπεύθυνο να δεχθεί το αίτημά σου. Θα σε ενημερώσουν από το τοπικό  γραφείο του παλιού ΤΣΜΕΔΕ.

Θα περιμένεις να συζητηθεί σε κάποια μελλοντική συνεδρίαση.

Κάποια στιγμή ίσως πάρουν μια σχετική απόφαση.

Θα έχεις επαφή και θα ρωτάς.

Αν βγει ποτέ η απόφαση θα κάνεις μια σχετική αίτηση επιστροφής και θα περιμένεις....

 

 

Με λίγα λόγια όποιος πλήρωσε με προσαύξηση είναι για ακόμα μια φορά ένα κλασικό κορόιδο που ζει σ' αυτό το δεδομένο κράτος τόσα χρόνια και μυαλό δε βάζει.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία δεν επιστρέφονται χρήματα αλλα παραμένουν για μελλοντικές χρεώσεις εδώ βέβαια είναι λίγο μπερδεμένη η περίπτωση

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 μην το βλέπετε έτσι και εγώ πλήρωσα και με προσαύξηση αλλά υπάρχουν και συνάδελφοι που πράγματι δεν τα κατάφεραν Εγώ σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι μ******* και χαίρομαι που δόθηκε η παράταση έστω και αν δεν την χρειάζομαι Αύριο μπορεί να βρεθώ και εγώ σε παρόμοια κατάσταση κανείς δεν ξέρει ...

 

Το έγραψα και αλλού το γράφω και εδώ 

 

Εμένα με πίεσαν και πλήρωσα έστω και λίγο αργοπορημένα. Δεν τα είχα , δούλεψα 20 ώρες το 24 ωρο ακόμα και την μέρα που άλλαζε ο χρόνος τύπωνα σχέδια και τα συγκέντρωσα . Κάποιοι άλλοι είχαν και έκαναν το κορόιδο για διάφορους λόγους . Καλώς ή κακώς μας αφού μας έκλεψαν τα αποθεματικά χρειάζονται οικονομικοί πόροι για να πληρωθούν συντάξεις και να υπάρχει διατήρηση της υγείας συναδέλφων Αν δεν το έκαναν θα πλήρωναν λίγοι Σημασία λοιπόν έχουν όλα και να μην υπάρξει πρόβλημα για όσους δεν μπορούν να ανταποκριθούν Εγώ το έγραφα ότι στο τέλος θα δοθεί η παράταση ακόμα και στα μέσα του μήνα Ιανουρίου που πλήρωσα Αναλγησία να μην υπάρχει Για μένα καλώς έπραξαν με δεδομένη την σημερινή απόφαση .

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την παράταση που δόθηκε για το β' εξάμηνο του2016. Τι γίνεται με τους διακανονισμούς? Δεν αναφέρεται κάτι στην απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.