Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε το εξής προκλητικό, ενώ λοιπόν έδωσαν με τυμπανοκρουσίες παράταση 3-μηνη στην εξόφληση του Β' 2016, εφόσον υποβάλλεται αίτημα έκδοσης ασφαλιστικής ενημερότητας το σύστημα σου βγάζει ενημερότητα μέχρι 31/12/2016 (!!!) και όχι μέχρι 31/03/2017 όπως θα ήταν το λογικό και συνέβαινε μέχρι τώρα όταν δίνονταν παρατάσεις!!!!!!!!!!!!! Αυτό είναι νέα πολιτική;; Τα νέα ήθη του νέου ταμείου;; Είναι δυνατόν;;; Για ποιο λόγο δηλαδή μας έδωσαν παράταση, απλά για να γλιτώσουμε 10ευρώ τόκους...

Διερωτώμαι αν είναι τόσο άχρηστοι που ξέχασαν να ενημερώσουν το σχετικό πεδίο ή απλά μας εμπαίζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το απαιχτο ειναι οτι την ενημερωση σχετικα με την παραταση που σταλθηκε απο το ΤΜΕΔΕ στο mail μου πηγε αυτοματα στην κατηγορια προσφορες.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό το ειδοποιητήριο.

Πλήρωσα το Β 2016 στις 4 ή 5 Ιανουαρίου 2017.

Μαζί μου ζητήθηκαν και πλήρωσα και αναδρομικά περίπου 230 €. (αυτά δεν τα είχα δει ποτέ σαν ειδοποιητήριο από το ΤΣΜΕΔΕ ηλεκτρονικά)

 

Τώρα βγάζει άλλα τόσα (ακριβώς το ίδιο ποσό και συνολικά και ανά κατηγορία), χωρίς να αναφέρει για ποιά περίοδο είναι αναδρομικά.

Η απόδειξη που πλήρωσα έλεγε πως τα αναδρομικά είναι για Β2011 κα Α2012 νομίζω.

 

Είναι άλλα αναδρομικά αυτά για επόμενα 6μηνα ή είναι το ίδιο που πλήρωσα, απλώς δε γνωρίζουν αυτοί πως πλήρωσα στο ταμείο?

Έχει κανείς παρόμοιο θέμα?

 

Θεωρώ πως είναι τα ίδια αφού λέει αναδρομικά Β2016 και μιας και μου βγάζει ακόμα ενημερότητα, που λογικά αν είχα χρωστούμενα δε θα έβγαζε, αλλά με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις!!

 

Συνάδελφε είμαι ίδια περίπτωση με εσένα.

 

Από τότε που ψηφίστηκε ο 3986/2011 στην πράξη δεν εφαρμόστηκε ποτέ διότι το Τεε είχε κάνει ασφαλιστικά μέτρα.

 

Ο νέος νόμος είχε πολυ περισσότερα ασφάλιστρα απο οτι ο παλιός και θα πρέπει να μας τα πάρουν αναδρομικά απο τον 7/2011 μέχρι δεν ξέρω πότε.

 

Καλό είναι αυτο να μας το απαντήσουν άλλοι συνάδλεφοι.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μάθε τι κάνει να πληρώνεις σε αναδρομικά και κάτσε και κάνε λογαριασμό μόνος σου και μετά πήγαινε και σε αυτούς, διότι έχει χαθεί η μπάλα...

 

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

εχει κι αλλα ενδιαφεροντα θεματα σε αυτο το εγγραφο.

Προσεξα ότι συζητηθηκε και το θεμα με την επιλογη κατωτερης ασφαλιστικης κατηγοριας και για το εαν θα ζητησουν τελικα την διαφορα.

Με ενα γρηγορο διαβασμα, βλεπω οτι ισως υπαρχει καποια πιθανοτητα να μην τα ζητησουν τελικα... αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα περίεργο πράγμα (εκτός αν εχω καταλάβει κατι λαθος).

 

Υποτίθεται στις εισφορές Α' 2016 θα πληρώναμε τη πρωτη δόση απ'αναδρομικά, όπερ και εγένετο, είχα +240ε στο ειδοποιητήριο.

 

Στο Β' 2016, δεν είχα... Εχει γίνει κάπου κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνατε στο ταμείο θα σας ενημέρωναν για τα αναδρομικά. Έτσι κ σε εμένα στο Α 2016 είχα +240 ( νομίζω ήταν αναδρομικά για ΟΑΕΔ 4 εξαμήνων).

 

Στο Β 2016 το αρχικό ειδοποιητήριο ήταν χωρίς αναδρομικά και μετά έβγαλαν και πρόσθετο. Θεωρώ πως είναι αυτό που εμφανίζεται τώρα στη σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ, αν κατάλαβα καλά και από την ανακοινωςη που αναφέρει για αναδρομικά Β 2016 και το οποίο εγώ πλήρωσα στο ταμείο όπως με ενημέρωσαν εκεί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Πρώτη φορά που ποστάρω στο forum για μια απορία που έχω, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

2 Ιανουαρίου πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ για να πληρώσω (εκπρόθεσμα) το ειδοποιητήριο για το Β2016 (δεν μπορούσα να το εκτυπώσω από το site του ΤΣΜΕΔΕ, η εφαρμογή έλεγε "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Α2017")

 

Το πλήρωσα κανονικά (με μια μικρή προσαύξηση) την επόμενη μέρα μέσω Web Banking.

 

Όταν μου εξέδωσαν το ειδοποιητήριο όμως, μου είπαν ότι υπάρχουν και αναδρομικά για το Β2011. Μου είπαν ότι αυτό δεν μπορώ να το πληρώσω μέσω Web Banking και μου έβγαλαν χωριστό γραμμάτιο είσπραξης, το οποίο και πλήρωσα στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Σήμερα, πάτησα ξανά το κουμπί για την εκτύπωση του Ειδοποιητηρίου Α2017 στο site του ΤΣΜΕΔΕ, και μου βγάζει ένα ειδοποιητήριο για τα αναδρομικά του Β2011! Παρόλα αυτά, μπορώ κανονικά να εκτυπώσω ασφαλιστική ενημερότητα από τις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.

 

1. Θεωρείτε απλά ότι δεν έχουν ενημερώσει σωστά τα συστήματά τους, ώστε να μην εμφανίζει την εκτύπωση σε όσους πλήρωσαν τα αναδρομικά από τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ;

2. Αν για κάποιο λόγο είχε γίνει λάθος σχετικά με την πληρωμή των αναδρομικών θα εκτύπωνε ασφαλιστική ενημερότητα;

 

Πραγματικά θέλω πολύ να αποφύγω να ξανατρέχω στα κεντρικά τους, οπότε αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση και μπορεί ας με βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.