Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

τα αναδρομικα που παρουσιαζονταν στη δευτερη σελιδα του ειδοποιητηριου που εληγε 31/12/2016 αναφερονταν στο α ή στο β΄εξαμηνο του 11;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

01/07/2011 - 31/12/2011 έλεγε το γραμμάτιο είσπραξης, άρα το Β. Το ίδιο δηλαδή που λέει και το ειδοποιητήριο που είναι τώρα στο site του ΤΣΜΕΔΕ (Β2011)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι στην περιπτωση σου απλα ειναι λαθος του συστηματος που στο ξαναγραφει σαν οφειλη.Το χω ξανακουσει απο συναδερφους.

Παρολα αυτα σ εμενα που δεν ειχα πληρωσει τα αναδρομικα αλλα μονο το ειδοποιητηριο στις 31/12 μου εδινε ασφαλιστικη ενημερωτητα στις 13/1/17.Σημερα μου εχει αναρτησει οτι οφειλω μεχρι 31/3 τα αναδρομικα του β του 11.Λογικο...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Άρα μέχρι να πληρώσεις και τα αναδρομικά δεν σε αφήνει να εκτυπώσεις εκ νέου ασφαλιστική ενημερότητα ε; Εμένα με αφήνει και μάλιστα με ισχύ μέχρι 30/06/2017 , οπότε μάλλον είναι εντάξει...

 

Θα δοκιμάσω να τους πάρω ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα (αστείο το ξέρω!) και βλέπουμε :)

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

εχει κι αλλα ενδιαφεροντα θεματα σε αυτο το εγγραφο.

Προσεξα ότι συζητηθηκε και το θεμα με την επιλογη κατωτερης ασφαλιστικης κατηγοριας και για το εαν θα ζητησουν τελικα την διαφορα.

Με ενα γρηγορο διαβασμα, βλεπω οτι ισως υπαρχει καποια πιθανοτητα να μην τα ζητησουν τελικα... αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτους

 

Συνάδελεφε λυπάμαι που δεν κατάφερα να μελετήσω αυτες τις 26 σελίδες διότι ο χρόνος μου πλέον είναι περιορισμένος και συνεχώς συρρικνούμενος. Εξάλλου δεν καταλαβαίνω και πολλά απο νομικά.

Δεν μου άρεσε βέβαια καθόλου αυτό που πρόσεξες, θέλω να πιστεύω οτι κατάλαβες λάθος, και δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα. Αλλά αν σε περίπτωση αποφασίσουν να μας ζητήσουν την διαφορά τότε θα πρέπει να τους πάμε μαζίκά σε κανένα δικαστήριο μήπως και βρούμε κανένα δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένα περίεργο πράγμα (εκτός αν εχω καταλάβει κατι λαθος).

 

Υποτίθεται στις εισφορές Α' 2016 θα πληρώναμε τη πρωτη δόση απ'αναδρομικά, όπερ και εγένετο, είχα +240ε στο ειδοποιητήριο.

 

Στο Β' 2016, δεν είχα... Εχει γίνει κάπου κάποιο λάθος;

 

 

Kane, το ίδιο και σε μένα

 

Τα 240€ αναδρομικά που περιλάμβανε το ειδοποιητήριο Α2016 αφορούσαν μόνο τον ΟΑΕΔ ετών 2011 και 2012. Ο ν. 3986/2011 προέβλεπε την καταβολή από τους ελ. επαγγελματίες 10€/μήνα υπέρα ΟΑΕΔ από 1/1/2011, ενώ το ΤΣΜΕΔΕ άρχισε να εφαρμόζει τη χρέωση αυτή από 1/1/2013, εξ ου και η διαφορά των 240€ (= 24 μήνες x 10€).

 

Μαζί με το ειδοποιητήριο Β2016, σε ξεχωριστό φύλλο, ήρθαν οι αναδρομικές εισφορές λόγω αυτόματης ένταξης σε υψηλότερη κατηγορία από 1/7/2011. Κάθε εξάμηνο θα βγαίνει αντίστοιχο ειδοποιητήριο (Α2017 για το Α2012, Β2017 για το Β2012 κ.ο.κ.). Αυτό μπορεί να είναι μέχρι το Α2013 ή Β2013 ή Α2014, αναλόγως πότε πρωτοπλήρωσε ο καθένας εισφορές σε ανώτερη κατηγορία (δεν θα είναι το ίδιο για όλους).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Πρώτη φορά που ποστάρω στο forum για μια απορία που έχω, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

 

2 Ιανουαρίου πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ για να πληρώσω (εκπρόθεσμα) το ειδοποιητήριο για το Β2016 (δεν μπορούσα να το εκτυπώσω από το site του ΤΣΜΕΔΕ, η εφαρμογή έλεγε "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το Α2017")

 

Το πλήρωσα κανονικά (με μια μικρή προσαύξηση) την επόμενη μέρα μέσω Web Banking.

 

Όταν μου εξέδωσαν το ειδοποιητήριο όμως, μου είπαν ότι υπάρχουν και αναδρομικά για το Β2011. Μου είπαν ότι αυτό δεν μπορώ να το πληρώσω μέσω Web Banking και μου έβγαλαν χωριστό γραμμάτιο είσπραξης, το οποίο και πλήρωσα στο ταμείο του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Σήμερα, πάτησα ξανά το κουμπί για την εκτύπωση του Ειδοποιητηρίου Α2017 στο site του ΤΣΜΕΔΕ, και μου βγάζει ένα ειδοποιητήριο για τα αναδρομικά του Β2011! Παρόλα αυτά, μπορώ κανονικά να εκτυπώσω ασφαλιστική ενημερότητα από τις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.

 

1. Θεωρείτε απλά ότι δεν έχουν ενημερώσει σωστά τα συστήματά τους, ώστε να μην εμφανίζει την εκτύπωση σε όσους πλήρωσαν τα αναδρομικά από τα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ;

2. Αν για κάποιο λόγο είχε γίνει λάθος σχετικά με την πληρωμή των αναδρομικών θα εκτύπωνε ασφαλιστική ενημερότητα;

 

Πραγματικά θέλω πολύ να αποφύγω να ξανατρέχω στα κεντρικά τους, οπότε αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχη περίπτωση και μπορεί ας με βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ίδια περίπτωση. Την ανέφερα μερικά ποστ παραπάνω.

Θεωρώ και ελπίζω πως είναι λάθος του συστήματος.

Η πληρωμή έγινε και από εμένα στο ταμείο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.