Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είδε κανείς και την καρτέλα του...

 

Εγώ όπως είδα είμαι άγαμος (ΤΣΜΕΔΕ) το ίδιο κι η γυναίκα μου (ΤΣΑΥ) και φυσικά το παιδί μας δεν φαίνεται πουθενά...

ακριβώς το ίδιο και εγώ συν .... το πρόβλημα που αναφέρω στο #2476

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα έχει πει ήδη ο georgegaleos 

απλώς εδώ υπάρχουν αναλυτικά οι οδηγίες πως φτάνεις στο "πακέτο" ή το μπουγιουρντί

φυσικά και είναι κρασαρισμένη η κατάσταση ως συνήθως σε gov sites, όπως διαπίστωσαν πολλοί από το πρωί

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33460

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σκεφτομαι να κλεισω τα βιβλια αλλα μετα αν λεω αν χρειστει να ξανανοιξω πρεεπει να δωσω παλι για ασκηση επαγγελματος? Μηπβς ξέρει. Κάποιος? ??

Όχι βέβαια!!

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Οχι βέβαια λέγοντας. ..

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σκεφτομαι να κλεισω τα βιβλια αλλα μετα αν λεω αν χρειστει να ξανανοιξω πρεεπει να δωσω παλι για ασκηση επαγγελματος? Μηπβς ξέρει. Κάποιος? ??

 

Όχι βέβαια!!

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ίκαρε, είναι σίγουρο αυτό; Γιατί πριν κάτι χρόνια ο sdim είχε γράψει ότι:

...Για να ξαναγραφτείς δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ ξανά, όπως την πρώτη φορά, ξαναγράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά ξανά κάνεις έναρξη στην εφορία με το νέο ΑΜ του ΤΕΕ. Οι εξετάσεις στο ΤΕΕ είναι μόνο τρείς φορές τον χρόνο οπότε περιμένεις μέχρι τότε.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω σκεφτομαι να κλεισω τα βιβλια αλλα μετα αν λεω αν χρειστει να ξανανοιξω πρεεπει να δωσω παλι για ασκηση επαγγελματος? Μηπβς ξέρει. Κάποιος? ??

 

Οχι βέβαια λέγοντας. ..

καμία σχέση της άδειας άσκησης επαγγέλματος με την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ που απαι τείται για την άσκηση φορολογικώς πως

την άδεια την έχεις από το ΤΕΕ (ή το πολυτεχνείο σου οι παλιότεροι)

και είναι δικαιολογητικό εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ/ΤΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ και μετά τη ΔΟΥ

η μή εγγραφή σου ή η διαγραφή σου από τους τελευταίους φορείς δεν αναιρεί το ότι έχει πάρει πτυχίο-δίπλωμα-άδεια άσκησης

δεν χρειάζεται να διαγραφείς από το ΤΕΕ

 

και όλως τυχαίως η εκόνα της διαφήμισης στο site ενόσω έγραφα

post-54574-0-22773300-1486146484_thumb.jpg

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα διαβασει καπου διαγραφη απο το τσμεδε συνεπαγεται κ απο το τεε αν ειναι ετσι θα το σκεφτω στα σοβαρα κ το αλλο που ριχα διαβασει ηταν πως αν ξανανοιξεις τα βιβλια σου πρεπει σαν εισφορα στο τσμεδε να πληρωσεις τα χρονια που ησουν ανενεργη ισχυει κατι τετοιο??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει... Αν κλείσεις βιβλία συνεχίζεις να πληρώνεις εισφορές όπως κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του έναρξη και είναι πχ άνεργος μηχανικός.. Έχεις δεν έχεις δουλειά

Φυσικά ισχύει ότι αν θέλεις πάλι κάποια στιγμή να τα ξανανοιξεις δεν δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ αφού συνεχίζεις να είσαι μέλος όλο αυτό το διάστημα.

Για να μην πληρώνεις απολύτως τίποτα μόνο με διαγραφή από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος διαγραφει απο το ΤΣΜΕΔΕ, μετα τι γινεται?

δεν θα πληρωνει πουθενα εισφορες ή θα τον ριξουν σε αλλη "υποκατηγορια" του ΕΦΚΑ αναλογα με το τι δουλεια θα κανει απο εκει και μετα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δουλεύει δεν θα πληρώνει τίποτα ούτε θα είναι όμως ασφαλισμένος η θα μετράει συντάξιμα χρόνια. Μετά ανάλογα το επάγγελμα αν πάει κάπου μισθωτός η αν επιλέξει οποιοδήποτε ελεύθερο επάγγελμα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, αυτό που ρωτάω είναι τι γίνεται αν κάποιος διαγραφεί σπό το ΤΕΕ και θελήσει να επανέγραφεί. Όχι αν απλώς κλείσει τα βιβλία στην ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.