Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρύθμιση 120 δόσεων
 
Δυνατότητα «επανεκκίνησης» σχεδόν σε 500.000 μικροοφειλέτες προς ασφαλιστικά ταμεία, φυσικά πρόσωπα ή επιχειρήσεις, παρέχουν αποφάσεις που θα ανακοινωθούν το προσεχές διάστημα και θα δίνουν τη δυνατότητα ρύθμισης των χρεών μέχρι και σε 120 δόσεις,σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Αυγή που επικαλείται κυβερνητικές πηγές.
 
Η ρύθμιση, σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, θα περιλαμβάνει και το κούρεμα των προσαυξήσεων, το οποίο θα είναι αντιστρόφως ανάλογο των δόσεων. Στη ρύθμιση εντάσσονται ελεύθεροι επαγγελματίες, έμποροι και αγρότες που έχουν μείνει έξω από τις διαδικασίες του εξωδικαστικού συμβιβασμού. Παράλληλα εκτιμάται ότι η ρύθμιση θα αποτελέσει και μια ένεση ρευστότητας προς τα ασφαλιστικά ταμεία, καθώς το προς ρύθμιση συνολικό ποσό φτάνει τα 1,7 δισ. ευρώ.

 

Πηγή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παπατζηλίκι ή παπατζιλίκι;

Ορθογραφικά ποιο είναι το σωστό;

 

Είναι απίστευτοι παπατζήδες. Δεν έχει ξαναγίνει.

Πριν από λίγες μέρες είχαν συμφωνήσει στα εξής:

 

Improving public revenue collection and debt management
To improve the collection of tax debt the authorities will produce by March 2017 a national collection strategy. This will include, inter alia:

 

.....

 

viii. the commitment, necessary to improve payment compliance, not to introduce new instalment or other amnesty or settlement schemes nor extend existing schemes and to take immediate enforcement action regarding debtors who fail to pay their instalments or current obligations on time (continuous action).

... >>

 

Πηγή: το μνημόνιο ή το μεσοπρόθεσμο που υπογράψανε.

 

Για να είμαι δίκαιος δεν βρήκα ακόμα στο ψηφισμένο νομοσχέδιο τη σχετική δέσμευση αλλά όλο και κάπου θα υφίσταται.

Εφόσον είναι στο Draft Preliminary Agreement – 2 May 2017

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια όσοι έχουμε ρύθμιση με τις 100 δόσεις μπορούμε να τις κάνουμε 120 ότι έχει απομένει με το οποίο όφελος; Ξέρουμε κάτι παραπάνω;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω οφειλες, εχουν μεινει 1000Ε στο ΤΣΜΕΔΕ με δοσεις των 100Ε.

Αλλα ειναι σημαντικο αυτο, για πολλους.

 

Πρεπει να δουμε τις διαταξεις, διοτι αν θεσουν παλι τον ορο πληρωμης των τρεχόντων, κανεις δε θα μεινει στη ρυθμιση.

 

Την προηγουμενη ρυθμιση, δεν τους εβαλαν και την ακυρωσαν και εβαλαν και επιτοκιο σε οσους υπαχθηκαν, εκτος καποιων εξαιρεσεων?

Θυμαμαι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΚΑ: Έως τις 31 Μαΐου η πληρωμή εισφορών Απριλίου 2017 για μη μισθωτούς

Η Τετάρτη 31 Μαΐου 2017 είναι η καταληκτική ημερομηνία πληρωμής εισφοράς μηνός Απριλίου 2017 για τους αγρότες, τους αυτοαπασχολούμενους και τους ελεύθερους επαγγελματίες, όπως υπενθυμίζει με σχετική ανακοίνωση ο Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ).

Την ίδια ημερομηνία, θα πραγματοποιηθεί η καταβολή της εισφοράς, μέσω άμεσης χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού (πάγια εντολή). (Πηγή: news.in.gr)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να δώσουν καμία παράταση Δυστυχώς κάθε φορά που έχουμε αξιολογήσεις και μετά νέα μέτρα , τρομάζω να τα φέρω βόλτα τα έξοδα . Έτσι και τώρα Εκεί που ήμουν ήρεμος και τελείωνα στα μέσα του μήνα με αυτά , είμαι μια μέρα πριν το τέλος του μήνα και όλοι με παίρνουν τηλέφωνο να μου πουν να περιμένω λίγες μέρες για να με πληρώσουν ή να πάρουν τις εργασίες μου 

 

Το ΕΦΚΑ είναι ένα από αυτά που θα αφήσω για αργότερα (ελπίζω λίγες μέρες)  δώσουν δεν δώσουν παράταση Εκτός και αν στην μια αυτή μέρα πάρω χρήματα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.