Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Συνάδελφοι ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:έχω πληρώσει όλες τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και το 2ο εξάμηνο του 2016 και καμμία εισφορά στο εφκα μέχρι στιγμής.Μέχρι πότε θεωρούμαι ασφαλισμένος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας που το έφερε η κουβεντα εκείνα τα αναδρομικά που ειναι να βγουν για τωρα απο ΤΣΜΕΔΕ... Αν δεν κανω λάθος για Α2011... θα βγουν ποτε? Δεν με χαλάει και να μην βγουν δηλαδή, αλλα αν είναι να το βγαλουν μαζι με 5-6 πληρωμες Καρανικαίων ακομα θα παρουν.... you know....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:έχω πληρώσει όλες τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και το 2ο εξάμηνο του 2016 και καμμία εισφορά στο εφκα μέχρι στιγμής.Μέχρι πότε θεωρούμαι ασφαλισμένος;

 

Αν εννοείς σχετικά με την Ασφαλιστική Ικανότητα (και όχι κάτι διαφορετικό) δες εδώ την ερώτηση με α/α 19.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος  για  αυτο?

 

Προς κατάργηση η υποχρεωτική ασφάλιση μηχανικών στο πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ

 

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500146886

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος  για  αυτο?

 

 

Δημήτρη, είναι 2 γραμμές στην χθεσινή εγκύκλιο

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/35199

 

Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση.

 

Μέχρι τη θέσπισή της και την παροχή νέων οδηγιών, εξακολουθούν να εφαρμόζονται τα ανωτέρω

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/35199

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής:έχω πληρώσει όλες τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι και το 2ο εξάμηνο του 2016 και καμμία εισφορά στο εφκα μέχρι στιγμής.Μέχρι πότε θεωρούμαι ασφαλισμένος;

 

Στο ΗΔΙΚΑ σε έχει πράσινο ή κόκκινο; Μία ένδειξη μπορείς να πάρεις από τη σελίδα σου εκεί, αν και έχει παρατηρηθεί ότι δεν είναι πάντα ακριβής.

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πλέον ασφαλιστική ικανότητα.

 

Αυτό με το μέσο εισόδημα 12000€ όπου σε παρέπεμψε ο georgegaleos έχει ήδη παραταθεί μέχρι 2018 και για τους μηχανικούς. Θέλει εκκαθαριστικά των ετών 2011,12,13.

Link to comment
Share on other sites

Εκανές όμορφα "το καλό" :grin: .... ολοκλήρωσέ το (αν θές) και με κάποια παραπαπομπή που μπορούμε να δούμε το σχετικό και για τους μηχανικούς.

Τιε καλημέρες μου ...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο εκεί Γενάρη - Φλεβάρη το παρατείνουν.. Εσύ που είσαι ο εκπρόσωπός μας στο taxheaven πώς και σου ξέφυγε;  :grin:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33830

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά παληκάρι μου !!! και ο Καραθεοδωρή έτσι την πάτησε με τον άλλον .... να δεις πως τον είπαμε ... κο Αλβέρτο .... κο Αλμπερτ .... κάτι τέτοιο ?  :grin:

Αυτό που λες το ανέφερα έμεσα στο link που έδωσα στο φίλο.

Δεν βλέπω αναφέρει κάτι για τους μηχανικούς ΕΤΑΑ .. ΤΣΜΕΔΕ ....παρα για ΙΚΑ ... Ελευσίνια μυστήρια κλπ ... εκτός και αν η στραβωμάρα μου δεν το βλέπει κάπου.

Οπότε βόηθα (χωριάτικο όχι βοήθα) λίγο ακόμα ... αν θες ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς με γρίφους γέροντα  :razz:

Ισχύει πάντως 100% γιατί το έκανα πολύ πρόσφατα.. 1ος όροφος στο ΤΣΜΕΔΕ (στον δεξιά καθήμενο υπάλληλο, εκτός ουράς, η ουρά είναι για τον αριστερά).

 

 

ΥΓ: Στην εγκύκλιο το γράφει:

Δ) στους ασφαλισμένους του πρώην Ο.Α.Ε.Ε. και του πρώην Ε.Τ.Α.Α., που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων των περιπτ. Α και Β της υποπ. Α3, του άρθρου πρώτου του ν.4254/2014 (Α'85), η ασφαλιστική κάλυψη για παροχές σε είδος, παρατείνεται έως 28/2/2018.

και

v. Παρατείνεται η ασφαλιστική κάλυψη για παροχές σε είδος έως 28/2/2018, στους ασφαλισμένους του πρώην Ο.Α.Ε.Ε. που έχουν κάνει χρήση των διατάξεων της παρ.8 του άρθρου δευτέρου του ν.3845/2010 (Α'65) και της περ. Α, της υποπ. Α3, του άρθρου πρώτου του ν.4254/2014 (Α' 85).

 

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.