Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση σε αγροτεμάχιο αναδασμού


kostasi

Recommended Posts

Συνάδελφοι προσπαθώ να βγάλω άκρη και δεν μπορώ με το μπάχαλο της νομοθεσίας. Χωράφια από αναδασμό (αντικατάσταση-συνένωση κληροτεμαχίων αν και μάλλον αυτό με την κατάργηση του Α.Ν. 431/68 δεν έχει σημασία) μπορούν να κατατμηθούν εφόσον δεν προκύπτει από αλλού η απαγόρευση (ΓΠΣ κτλ); Ο χαρακτηρισμός ως Γη Υψηλής Παραγωγικότητας επιφέρει πρόσθετες απαγορεύσεις ως προς τη δυνατότητα κατάτμησης; 

Edited by koukos21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον δεν υπάρχει άλλη απαγόρευση (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, κλπ), δεν είναι εντός της ζώνης των 500 μ (ελάχιστο όριο κατάτμησης 1000 μ²), και στη σχετική απόφαση για τη ΓΓΥΠ, δεν αναφέρεται κάτι, δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

σωστα

καλημερα τετρις

[και επακολουθει το ευλογο ερωτημα]

κατατμηση γιατι να κανεις?

Τι εχεις και γιατι θες να το κατατμησεις???

Ειδες το 59/18 περι χρησεων?

Link to comment
Share on other sites

Γενική είναι η ερώτηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο ιδιοκτήτης θέλει με γονική παροχή να δώσει το μισό στο ένα παιδί και το μισό στο άλλο, δυο ξεχωριστά κατετμημένα τμήματα. Μου έχουν ξανατύχει πολλές φορές στο παρελθόν αντίστοιχες περιπτώσεις και βασιζόμενος στην κατάργηση του 431/68 τα προχωρούσα κανονικά, τώρα μου το έβαλε σαν ζήτημα ο συμβολαιογράφος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει οτι  σου  εβαλε "ζητημα" ο συμβ/φος?

Θεωρει οτι απαγορευεται η κατατμηση?

Αυτο σημαινει οτι θεωρει πως απαγορευεται η κατατμηση.

Εχεις αποστασεις απο "δρομο"  μεχρι 200 μ? [υπαρχει μια σχετικη διαταξη]

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μου είπε ότι απαγορεύεται. Μου είπε ότι φοβάται μήπως κάνουμε κάποιο λάθος τόσο καιρό που τα κάνουμε έτσι, ότι έψαξε και δεν έβγαλε άκρη και μου ζήτησε να ψάξω και εγώ. Οι αποστάσεις από δρόμο πως με επηρεάζουν;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να δει το αρθρο 56 του 2637/98

Την απαγορευση κατατμησης την εξαρτα απο ΥΑ

η οποια δεν εχει βγει ακομα

δες στην αναζητηση  υπαρχουν συζητησεις

 

και το αρθρο  51 του 4178

[και τα ΠΜ]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημήτρη για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Θέλω να κάνω κατάτμηση σε αναδασμό όπου όλα τα τεμάχια που θα προκύψουν έχουν τα απαιτούμενα μεγέθη για να είναι άρτια και οικοδομήσιμα. Πρέπει να κάνω αίτηση για το αν είναι γη υψηλής παραγωγικότητας; Και αν τελικά χρειάζεται η αίτηση και είναι υψηλής παραγωγικότητας μου απαγορεύει την κατάτμηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.