Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνδεση ΔΔΕ σε υποπίνακα


vagos82

Recommended Posts

1 ώρα πριν, vasilimertzani said:

κανονικα ναι,πρεπει να μπει δδε.Για να δουλεψει βεβαια θα πρεπει να μπει σε καθε αναχωρηση απο τον ΓΠΧΤ ξεχωριστος ΔΔΕ και ο θεος βοηθος.

Για να εισαι και στα πλαισια των κανονισμων θα πρεπει να κοβει τον/τους διακοπτες μεσης τασης.

σύμφωνα με τον νόμο πρέπει παντού να υπάρχει δδε, σύμφωνα όμως με τους φυσικούς νόμους μια εγκατάσταση με 30000τμ στεγασμένα και πολλαπλάσια σε περιβάλλοντα χώρο  με 120 πινάκες και υποπίνακες όπως η συγκεκριμένη έχει διαφορικό ρεύμα λειτουργίας πολύ μεγαλύτερο των 30mA  ακόμα και στις αναχωρήσεις από τα ΓΠΧΤ. Οπότε αναγκαστικά η φύση κερδίζει και αυτή όπως και οι άλλες αντίστοιχες εγκαταστάσεις δεν προβλέπεται από την μελέτη να προστατεύονται ολικά από δδε παρά μόνο στα τερματικά κυκλώματα και όχι σε όλα.

Άμα πέσει η ΜΤ σε αυτή την εγκατάσταση (όταν κατασκευαστεί) θα το μάθεις από τις ειδήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

virusx2 

Aναφερω το κανονικα ,διοτι δεν συναντας τετοιες εγκαταστασεις με ΔΔΕ που να λειτουργουν.Αν εχεις υποψη καποια παρακαλω να την αναφερεις διοτι ειναι πραγματι αξια συζητησης.

nvel 

Συμφωνω για αυτο αναφερω και την λεξη "κανονικα".Ιδανικα ισως κανανε την χαρη στον νομοθετη.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2018 at 10:27 ΜΜ, VirusX2 said:

Τα παράλογα του νομικού πλαισίου πολλά και παντού (και εκτός ηλεκτρολογιας) αλλά αυτό δεν κάνει νόμιμο το "λογικό"..  Μην επαναλαμβανομαι.

Φτάσαμε να κάνουμε παράνομο το λογικό...

 

11 ώρες πριν, nvel said:

Οπότε αναγκαστικά η φύση κερδίζει

Φύση vs νομοθέτης 1-0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε virusx όπως σε λένε βάση αυτά που απαντάς σε εμένα και σε άλλους εδώ μέσα αντιλαμβάνομαι ένα εκνευρισμό κ έναν εγωισμό ότι μόνο ότι λες εσύ είναι σωστό!αν διαφωνείς με κάτι απλά κράτα το σκεπτικό σου κ προχώρα μην επιτίθεσαι γραπτά σε συναδέλφους που δεν γνωρίζεις τι έργα κ τι εμπειρία έχει ο  καθένας!σου έκανα μια ερώτηση κ δεν απάντησες!μάλλον είσαι ηλεκτρολόγος της θεωρίας ποιο πολύ παρά τις πρακτικής!

Edited by manoselectric
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, manoselectric said:

σου έκανα μια ερώτηση κ δεν απάντησες

Σε ποια ερώτηση αναφέρεσαι; Δεν είδα κάποια ερώτηση στα ποστ σου..

 

1 ώρα πριν, miltos said:

Φτάσαμε να κάνουμε παράνομο το λογικό...

Δυστυχώς σε αυτήν την χώρα.. 

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου, και αφού ο VirusX2 έβαλε όλο το άρθρο γιατί εμένα δεν με βόλευε ! ! !

Πουθενά δεν αναφέρεται στο παραπάνω άρθρο αλλά ούτε και στον ELOT η υποχρεωτική τοποθέτηση ΔΔΕ στο κύκλωμα διανομής το οποίο ορίζεται σύμφωνα με τον ELOT στο άρθρο 202.05.02 «κύκλωμα που τροφοδοτεί ένα πίνακα διανομής μέσα στο κτήριο». 

Οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη, μπορείς να βάλεις όσους ΔΔΕ στο πίνακα ή υποπίνακα αρκεί να καλύπτονται όλες οι αναχωρήσεις (κυκλώματα). Δεν θα υπάρχει καμία παρανομία στο παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

η υποχρεωτική χρήση δδε δεν προέρχεται από τον HD384 αλλά από τη ΥΑ που καπελώνει τον κανονισμό και επιβάλει την χρήση του παντού ακόμα και εκεί που δεν το απαιτεί ο κανονισμός γιατί σύμφωνα με τον κανονισμό είναι συμπληρωματική μέθοδος προστασίας

Link to comment
Share on other sites

ioannis_g

Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον συνάδελφο σου να σου εξηγήσει τι ισχύει και τι όχι, εάν σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τους κανονισμούς και τα πρότυπα.

Δεν έχω καμιά διάθεση να το συνεχίσω.. Ούτε να το γυρίσω επί προσωπικού. Το μόνο που πρέπει να έχουμε κατά νου όλοι μας, είναι ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για όπου βάζει την υπογραφή του!

Αυτά από εμένα για το παρόν θέμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.