Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όριο δρόμου χώρις απαλλοτρίωση


thief7710

Recommended Posts

Καλημερα σας. Εχω να γεωτεμαχιο εκτος σχεδιου. Ο ιδιοκτητης εχει ενα τοπογραφικο του 1980 οπου δειχνει τοσο την δικη του ιδιοκτησια οσο και των διπλανων του να φτανει μεχρι το καταστρωμα του δρομου.

Σημερα ο δρομος εχει κρασπεδο καινουργιο (φτιαγμενο τα τελευταια δυο χρονια) αλλα ολοι οι διπλανοι του που εχουν χτισει σπιτια η εχουν περιφραξει τα γεωτεμαχια τους, ειναι τραβηγμενοι γυρω στα 10 μετρα πισω απο το κρασπεδο. 

Μετα απο τηλεφωνα και ερωτησεις τοσο σε αλλους μηχανικους της περιοχης οσο και σε πολεοδομιες τεχνικες υπηρεσιες μου ειπαν οτι δεν υπαρχει απαλλοτριωση στο συγκεκριμενο σημειο.

Οποτε το επομενο που σκεφτηκα ειναι οτι ολοι τραβηχτηκαν στο "ποδι" απο το πρανες του δρομου.

Παιζει αυτο σαν σκεψη?

Επισης στην περιπτωση που το πρανες μπροστα απο την ιδιοκτησια που με ενδιαφερει "σβηνει" σιγα σιγα και τελικα εξαφανιζεται τι κανω? Το ακολουθω σαν οριο της ιδιοκτησιας μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν προσδιορίζεις τον λόγο της αποτύπωσης του γεωτεμαχίου. Άδεια δόμησης? Τίτλοι? Άλλο?

Ο λόγος που το χρειάζεται ο ιδιοκτήτης προσδιορίζει μερικές φορές και το τι είναι βασικό και τι δευτερεύον.

 

Γενικά και χωρίς να γνωρίζω τον λόγο αποτύπωσης θα έλεγα κατ αρχήν αποτυπώνεις την υπάρχουσα κατάσταση ως έχει.

 

  • Ορίζεις τα όρια της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τον τίτλο και το συνημμένο τοπογραφικό που είχε.
  • Μετράς την υπάρχουσα επιφάνεια της ιδιοκτησίας όπως προκύπτει από τους τίτλους.
  • Ορίζεις και μετράς την υπάρχουσα επιφάνεια που εναπομένει με την αφαίρεση της κατασκευασμένης οδού με την ανάλογη γραμμή διαχωρισμού και σήμανση της.
Link to comment
Share on other sites

Τι δρόμος είναι? Επαρχιακός ? Υπάρχουν δρόμοι όντως δεκαετίες 70 που δεν έχουν όρια απλλοτροίωσεις αλλά υπάρχουν τεχνικές οδηγίες πως να τα ορίσεις, αν τις βρω θα τις ανεβάσω τις έχω κάπου στο αρχείο

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν προσδιορίζεις τον λόγο της αποτύπωσης του γεωτεμαχίου. Άδεια δόμησης? Τίτλοι? Άλλο?

Ο λόγος που το χρειάζεται ο ιδιοκτήτης προσδιορίζει μερικές φορές και το τι είναι βασικό και τι δευτερεύον.

 

Γενικά και χωρίς να γνωρίζω τον λόγο αποτύπωσης θα έλεγα κατ αρχήν αποτυπώνεις την υπάρχουσα κατάσταση ως έχει.

 

  • Ορίζεις τα όρια της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τον τίτλο και το συνημμένο τοπογραφικό που είχε.
  • Μετράς την υπάρχουσα επιφάνεια της ιδιοκτησίας όπως προκύπτει από τους τίτλους.
  • Ορίζεις και μετράς την υπάρχουσα επιφάνεια που εναπομένει με την αφαίρεση της κατασκευασμένης οδού με την ανάλογη γραμμή διαχωρισμού και σήμανση της.

 

Οποιος και να ειναι ο λογος της αποτυπωσης ενα ειναι το οριο της ιδιοκτησιας. Οποτε πραγματικα δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου.Ο δρομος υπηρχε και το 1980 και σημερα. Δεν δημιουργηθηκε στην πορεια. Κρασπεδο απλα κατασκευαστηκε στην ακρη του δρομου. Ο πελατης θελει ενα τοπογραφικο το οποιο θα το χρησιμοποιησει για να κανει συμβολαιο και επισης θελει να το περιφραξει.

 

Ο δρομος επαρχιακος (ειναι ο δρομος που "κατεβαινει" απο την εθνικη οδο στον Πλαταμωνα Πιεριας)

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι αποτύπωση για νέο συμβόλαιο και οριοθέτηση.

Αφού τώρα έχεις και το κράσπεδο υποθέτω ότι το όριο του δρόμου είναι σαφές.

Καλό είναι πέραν από τα σημερινά εναπομείναντα όρια της ιδιοκτησίας σου να δείχνεις και τα αρχικά με διαφορετική διαγράμμιση και σχετικό υπόμνημα ώστε να μη χαθούν πιθανά δικαιώματα που μπορούν να χρειαστούν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

thief7710

κατά τις διατάξεις του ΠΔ 209/98 "

3) Το όριο της οδού είναι το όριο απαλλοτρίωσης. Στην περίπτωση που το όριο της απαλλοτρίωσης δεν είναι καθορισμένο, ως όριο της οδού ορίζεται το σημείο συνάντησης του εξωτερικού άκρου της τάφρου ή του πρανούς του εκχώματος ή επιχώματος με το φυσικό έδαφος."

Επειδή πολλά γίνονται και μπορεί αύριο να αμφισβητηθεί η ορθή τοποθέτηση της περίφραξης θα πρότεινα να κάνεις μια αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία με συνημμένο τοπογραφικό για το αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης  και τομή δρόμου και εδάφους γηπέδου και να τοποθετήσουν αυτοί (ίσως χρειαστεί αυτοψία τους) το όριο της οδού στη θέση του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

thief7710

κατά τις διατάξεις του ΠΔ 209/98 "

3) Το όριο της οδού είναι το όριο απαλλοτρίωσης. Στην περίπτωση που το όριο της απαλλοτρίωσης δεν είναι καθορισμένο, ως όριο της οδού ορίζεται το σημείο συνάντησης του εξωτερικού άκρου της τάφρου ή του πρανούς του εκχώματος ή επιχώματος με το φυσικό έδαφος."

Επειδή πολλά γίνονται και μπορεί αύριο να αμφισβητηθεί η ορθή τοποθέτηση της περίφραξης θα πρότεινα να κάνεις μια αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία με συνημμένο τοπογραφικό για το αν υπάρχει όριο απαλλοτρίωσης  και τομή δρόμου και εδάφους γηπέδου και να τοποθετήσουν αυτοί (ίσως χρειαστεί αυτοψία τους) το όριο της οδού στη θέση του ακινήτου.

 

Α μπραβο. Αυτο θυμομουν και εγω οτι καπου το ειχε παρει το ματι μου. Αλλα σε περιπτωση που οπως εγραψα πιο πανω το πρανες "σβηνει" τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω εικόνα του γηπέδου, αν καταλαβαίνω σωστά το γεωτεμάχιο βρίσκεται ελαφρώς χαμηλότερα από το δρόμο με το πρανές του δρόμου  να έχει ελάχιστη κλίση. Αντιλαμβάνομαι ότι ο προβληματισμός είναι, πως αν λάβεις τον ορισμό του ΠΔ 209/98 χάνεται αρκετή έκταση από το γήπεδο.

Γι αυτό πρότεινα να υποδείξει η υπηρεσία πάνω στο τοπογραφικό που είναι το όριο της οδού. 

Σε κάποιο άλλο νήμα, υπήρχε θέμα όπου αμφισβητήθηκε η η ορθή θέση περίφραξης σε οδό χωρίς όριο απαλλοτρίωσης και τελικά η πολεοδομία επέβαλε πρόστιμο. Αν θυμάμαι καλά ίδια περίπτωση ήταν με πρανές που "εσβηνε" ήπια και τελικά η υπηρεσία έκρινε ότι το όριο της οδού ήταν στο τέλος του πρανούς (στον πόδα του) με αποτέλεσμα να χάνεται μεγάλη εδαφική έκταση από το γήπεδο. 

Οπότε, νομίζω ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μια επίσκεψη στην τεχν. υπηρεσία της ΅Π.Ε που ανήκει το ακίνητο για τα περαιτέρω. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κράσπεδα σε εκτός σχεδίου??? Πλούσιος Δήμος! Από τα λεγόμενα σου, εφόσον λες πως στην πλευρά σου έχεις "πόδι από το πρανές του δρόμου, ο δρόμος πρέπει είναι σε επίχωμα. Το επίχωμα είναι πάντα  μέρος του δρόμου. Στην καλύτερη των περιπτώσεων πας πόδι στο πόδι του πρανούς. Σε δικιά μου περίπτωση για άδεια στο Χορτιάτη, σε γεωτεμάχιο δίπλα σε δρόμο χωρίς απαλλοτρίωση, έδωσα τοπογραφικό στην διεύθ. τεχνικών υπηρεσιών της "τότε Νομαρχίας" έβαλαν το όριο στο πόδι του επιχώματος και προχώρησε η άδεια. Όρυγμα και επίχωμα είναι πάντα στοιχεία  της οδού!

Link to comment
Share on other sites

Κράσπεδα σε εκτός σχεδίου??? Πλούσιος Δήμος! Από τα λεγόμενα σου, εφόσον λες πως στην πλευρά σου έχεις "πόδι από το πρανές του δρόμου, ο δρόμος πρέπει είναι σε επίχωμα. Το επίχωμα είναι πάντα  μέρος του δρόμου. Στην καλύτερη των περιπτώσεων πας πόδι στο πόδι του πρανούς. Σε δικιά μου περίπτωση για άδεια στο Χορτιάτη, σε γεωτεμάχιο δίπλα σε δρόμο χωρίς απαλλοτρίωση, έδωσα τοπογραφικό στην διεύθ. τεχνικών υπηρεσιών της "τότε Νομαρχίας" έβαλαν το όριο στο πόδι του επιχώματος και προχώρησε η άδεια. Όρυγμα και επίχωμα είναι πάντα στοιχεία  της οδού!

Ειναι η εισοδος του Πλαταμωνα και 50-100 πιο κατω ξεκιναει το σχεδιο. Για αυτο εχει κρασπεδο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.