Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Firefox και γεωγραφικός εντοπισμός συστήματος ΤΕΕ


Gousgounis

Recommended Posts

Μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις του firefox, σίγουρα παρατηρήσατε κατά τον γεωγραφικό εντοπισμό το εκνευριστικό μήνυμα ασφάλειας περί μεικτού περιεχομένου.
 
Φυσικά για το σφάλμα ευθύνεται το ΤΕΕ, που προσπαθεί να περάσει μέσω ασφαλούς σύνδεσης (https) μη κρυπτογραφημένα δεδομένα από το Εθνικό κτηματολόγιο (http).
 FigureB.jpg

 

Το ΤΕΕ αντί να βρει κάποια λύση, αρκέστηκε σε μία ανακοίνωση και σε ένα δισέλιδο manual με μία διαδικασία που θα πρέπει να επαναλαμβάνεται σε κάθε γεωγραφικό εντοπισμό!

Στις τελευταίες του αναβαθμίσεις ο φυλλομετρητής (browser) mozilla firefox απαγορεύει την εμφάνιση μικτού περιεχομένου. Αυτό επηρεάζει την εμφάνιση του γεωγραφικού εντοπισμού στο σύστημα αυθαιρέτων το οποίο παρέχει η Εθνικό Κτηματολόγιο και Χαρτογράφηση ΑΕ.

Περισσότερες Οδηγίες

 
Επειδή ο firefox είναι ίσως ο πιο παραμετροποιήσιμος browser, η λύση βρίσκεται όπως πάντα στα πρόσθετα.

(Για Google Chrome διαβάστε ΕΔΩ)

 

Κατεβάστε το Toggle Mixed Active Content addon από ΕΔΩ και απενεργοποιήστε μόνιμα την συγκεκριμένη ειδοποίηση απλά κλικάροντας το πράσινο εικονίδιο "Α" που εμφανίζεται στην add-on bar μέχρι να γίνει κόκκινο.

438606-64.png?modified=1368974539

 

Εάν η add-on bar (μία μπάρα στο κάτω μέρος του browser) δεν είναι ενεργή:

  • View > Toolbars > Add-on Bar
  • Προβολή > Εργαλειοθήκες > Εργαλειοθήκη πρόσθετου
  • ή πιέζετε ταυτόχρονα Ctrl + /

 

Για όσους δεν θέλουν ή φοβούνται να εγκαταστήσουν κάποιο πρόσθετο, η ίδια δουλιά μπορεί να γίνει και μέσω των ρυθμίσεων του firefox.

Στη γραμμή διευθύνσεων γράφετε "about:config" και υπόσχεστε στον mozilla ότι δε θα πειράξετε κάτι που δεν πρέπει!

Έπειτα ψάχνετε την τιμή "security.mixed_content.block_active_content" και το αλλάζετε σε "false"

(Διπλό κλίκ επάνω στην τιμή   ή    Δεξί κλίκ -> Νέο -> boolean και πληκτρολογείτε false)

Edited by Gousgounis
chrome
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

(Δεξί κλίκ -> Νέο -> boolean και πληκτρολογείτε false)

Ή πιο απλά διπλό κλικ (αριστερό) πάνω στην τιμή και το true μετατρέπεται αυτόματα σε false! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τον chrome που εχει ενα θεμα , εχει κανεις λύση? (και ο οπερα που βασιζεται στον chrome)

το προβλημα που στο παραθυρο του χαρτη εμφανιζει κολλημενα scrol bars!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ με τον chrome έχω το αντίστοιχο πρόβλημα και πρέπει κάθε φορά να απενεργοποιώ την ασφάλεια για να δω τους χάρτες... Άσε που μετά βγαίνει μήνυμα στην γραμμή που μου δείχνει ότι δεν είμαι πλέον συνδεδεμένη ασφαλώς...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ με τον chrome έχω το αντίστοιχο πρόβλημα και πρέπει κάθε φορά να απενεργοποιώ την ασφάλεια για να δω τους χάρτες... Άσε που μετά βγαίνει μήνυμα στην γραμμή που μου δείχνει ότι δεν είμαι πλέον συνδεδεμένη ασφαλώς...

 

O chrome δεν έχει κάποια επιλογή όπως το about:config για να ρυθμίζεις εύκολα τις παραμέτρους του.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι η χρήση του command-line switch προσθέτοντας την επιλογή “-allow-running-insecure-content” στην συντόμευση του στην επιφάνεια εργασίας.

post-4864-0-15796300-1381922550_thumb.jpg

Edited by Gousgounis
screenshot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.