Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mετατροπη απο 3 μοιρων σε εγσα


Recommended Posts

Καταρχην εχουμε μια μελετη σχεδίου πόλεως 3 μοιρων και θελουμε να χαραξουμε καποια οικοπεδα, επισης εχουμε και τα τριγωνομετρικα που εχει εξαρτηθει η μελετη 2 κολονάκια.

Οι συντεταγμένες που έχουμε για τα κολονακια ειναι hatt, 3 μοιρων εγσα87 και εγσα87 απο στατικες μετρησεις. Η ερωτηση ειναι η εξης αν ενωσω σαν διανυσμα τα δυο κολονακια προκυπτει ενα διανυσμα. το διανυσμα hatt και 3 μοιρων δινουν ενα μηκος 2465,22m και  2465,16m, To διανυσμα εγσα 2464,12 m και εγσα στατικων μετρησεων 2464,14 m.

Επιτρεπεται να εχουμε αυτη την διαφορα του 1 m?

Εγω πως θα κανω χαραξη?

Σημ 1 οι συντεταγμενες hatt,3 μοιρων και εγσα εχουν ληφθει νόμιμα.

Σημ 2 Ο τριγωνισμος του σχεδιου πολης εχει γινει με εμπροσθοτομια με μονο 2 κολονάκια!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

δώσε μας περιοχή,συντεταγμένες και μέσο υψόμετρο για να βοηθήσουμε

αν βαριέσαι να πληκτρολογείς

κάνε μιά μετατροπή απο Hatt <----> ΕΓΣΑ για έλεγχο

Σημ. Τριγωνισμός με εμπροσθοτομία απο δύο σημεία δεν υφίσταται με την γεωδαιτική σημασία των λέξεων τουλάχιστον

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Johnymal,

Θεωρώ ότι όπως και να'χει δεν μπορείς να χαράξεις τα οικόπεδα με απλή μετατροπή συντεταγμένων. Θα πρέπει να εξασαφαλίσεις ότι τα τα οικόπεδα θα χαραχθούν στην θέση που επιθυμούσε ο μελετητής και όχι απόλυτα στις συντεταγμένες που προκύπτουν από την ενδεχομένως χαμηλής ακρίβειας εξάρτησή του.

Θα πρέπει να αποτυπώσεις αρκετά κοινά σημεία του τότε και του τώρα στην ευρύτερη περιοχή των οικοπέδων σου, αλλά και τα ήδη υλοποιημένα όρια, που αφορούν εφαρμογή ρυμοτομικών μετά την ένταξη, τουλάχιστον σε όλο το μήκος του Ο.Τ. που έχουν πρόσωπο τα οικόπεδα και τα όρια των λοιπών ομόρων ιδιοκτησιών.

Θα κάνεις μελέτη όλων αυτών σε συνδυασμό με την εξάρτησή σου και θα αποφασίσεις εσύ ποιές είναι οι τελικές συντεταγμένες χάραξης από την προσαρμογή και τον συνδυασμό όλων των δεδομένων και θα εξασφαλίζεις ότι δεν θίγεται ο εντολέας σου οι όμορες ιδιοκτησίες ή οι κοινόχρηστοι χώροι.

Edited by sdtopo
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα που είναι; αν εξαιρέσεις το θεωρητικο-εγκυκλοπαιδικό της υπόθεσης.

 

Εχεις τα τριγωνομετρικά απο τα οποία ξεκίνησε η μελέτη, έχουν και ορατότητα μεταξύ τους. Στήνεσαι στο ένα μηδενίζεις στο άλλο, ρίχνεις στάση κοντά στο οικόπεδο, παίρνεις τις συν/νες τελικής ιδιοκτησίας, οριοθετεις. Κάντε σε hatt και ξεμπέρδεψες. Αφού έχεις όλες τις τιμές...Η σε τμ3, που προφανώς θα είναι η μελέτη.

Διευκολύνεσαι, επειδή πρόκειται για πράξη εφαρμογής, όπου οι τελικές ιδιοκτησίες είναι δεδομένες.

 

Υ.Γ. δε το συναντώ 1η φορά. Σε εναν οικισμό σε βουνό, ο "τριγωνισμός" ξεκίνησε απο 2 βάθρα ΓΥΣ. Υλοποιήθηκαν 3 βαθράκια γύρω απ'τον οικισμό, και έκλεισαν σε ένα βάθρο ΓΥΣ ακόμη.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ακολούθα τις συμβουλές του sdtopo.

Εχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές το θέμα που θέτεις.

Χρησιμοποίησε σταθερά υπάρχοντα σημεία με γνωστές συντεταγμένες ώστε να εντάξεις την αποτύπωση σου στο σύστημα συν/νων της πράξης εφαρμογής. Πιθανόν να "κουβαλήσεις" σφάλματα που θα διαπιστώσεις και πιθανόν να πρέπει να βρεις μια μέση λύση με διαμορφωμένες καταστάσεις που θα υπάρχουν στο πεδίο. Η γνώμη μου είναι πως δεν θα πρέπει να κινηθείς αυστηρά με την θεωρητική λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, χάνω κάπου κάτι;

 

Δε μιλάμε για κυρωμένη πράξη εφαρμογής; για συντεταγμένες τελικών ιδιοκτησιών; για την αρχική εξάρτηση η οποία υφίσταται στο πεδίο; (αφήνω στην άκρη τα συστήματα).

 

Αυτή είναι πανάκεια. Οποιος συνάδελφος δεν δούλεψε έτσι στη περιοχή εκείνη, έχει οριοθετήσει λάθος.

 

Στη πράξη εφαρμογής στο χωριό μου, έχω τμ3 των βάθρων της μελέτης. Εχω τις στάσεις της μελέτης. Εχω τις συντεταγμένες των οικοπέδων της μελέτης. "Απαγορεύεται" να έχουμε σφαλματα στην οριοθέτηση. Και για ποιο λογο να ανακατευτώ με τις hatt τους, ή με μετατροπές σε ΕΓΣΑ; Αφού ολα τα στοιχεία της μελέτης ειναι σε τμ3 (οπως θαρρώ και οι περισσότερες, πράξεις εφαρμογής)

 

Εκτός κι αν δεν εχω καταλάβει κάτι καλά στη περίπτωση του συναδέλφου...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Oι συντεταγμενες σε ΗΑΤΤ του ενος βαθρου ειναι

 

χ=11712.81 ψ=29669.02  Ζ=176.77  φ.χ χανια 

σε 3 μοιρων 234384,17 ψ=168363,185

εγσα 87 χ=508657.352 ψ= 3930271.411

Εγσα στατικων μετρησεων χ=508657.333 ψ=3930271.279

 

Βαθρο Νο 2

 

 

χ=9323.28  ψ=29062.86 Ζ=205,05   φ.χ χανια 

σε 3 μοιρων χ= 231996,40  ψ=167751,01  ζ=205,05

εγσα 87 χ=506268.625 ψ=3929666.408

Εγσα στατικων μετρησεων χ= 506268.638 ψ= 3929666.489

 

Sdtopo δυστηχως δεν εχω κοινα σημεια ειμαι σε περιοχη επεκτασης του σχεδιου μονο κενα οικοπεδα υπαρχουν εκει που ειμαι.

Δεν υπαρχουν σταθερα σημεια εχω οργώσει ολη την περιοχη για να βρω υλοποιημενες στασεις. Η λογική να παρουμε τα αρχικα σημεια εξαρτησης δεν ειναι σωστη?

Link to comment
Share on other sites

... Η λογική να παρουμε τα αρχικα σημεια εξαρτησης δεν ειναι σωστη?

Η λογική να πάρετε έναν έμπειρο τοπογράφο μηχανικό στην ομάδα εργασίας, νομίζω θα ήταν η πιο σωστή απ όλες.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα βαση τις συντεταγμένες που δίνεις

ο συνυελεστης για το σύστημα προβολής ΕΓΣΑ είναι Κ1=0,999600483

αναγωγή λόγω υψομέτρου Κ2=0,0,999970972

αρα συνολοκη αναγωγη Κ1,Κ2=0,999571467

απόσταση σε hatt =2465.22

απόσταση σε ΕΓΣΑ =0,999571467*2465,22=2464,163

αρα έτσι είναι, δικαιολογείται η διαφορά

για τα περι εφαρμογής θα συμφωνήσω απόλυτα με τους συναδέλφους παραπάνω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.