Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές εκτός συστήματος ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Σαν μηχανικός ασχολούμαι πολύ με άδειες λειτουργίας, πυρασφάλειες και μελέτες που δεν εμπίπτουν στις άδειες δόμησης. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι πελάτες κρύβονται έχω σκεφτεί τα εξής για τα οποία θέλω την γνώμη σας.

 

1. Σε ενδεχόμενη μελέτη ενεργητικής πυρασφάλειας για επιχείρηση,  καταχώρηση στο ΤΕΕ σαν μελέτη ενεργητικής πυρασφάλειας 

2. Ιδιωτικό συμφωνητικό που να φαίνεται ο λογαριασμός τραπέζης στον οποίο θα γίνει κατάθεση στον μηχανικό.

3. Για εργασίες όπως, διεκπεραιώσεις για άδειες λειτουργίας καταστημάτων και βιοτεχνιών, να δηλώνω στο σύστημα εργασίες αμοιβόμενες με χρόνο απασχόλησης

4. Για φυσικό αέριο εκτός πολεοδομίας καταχώρηση στο ΤΕΕ σαν καύσιμο αέριο.

5. Για Υ.Δ ηλεκτρολόγου να δηλώνω πάλι εργασίες αμοιβόμενες με χρόνο απασχόλησης

 

Είναι σωστό κάτι τέτοιο και αν ναι  πρέπει να καταβάλω υπερ ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνω ΦΕΜ? 

Έτσι θεωρώ πως κατά κάποιο τρόπο δεσμεύω τον πελάτη πως θα πληρώσει και δεν θα ξεφύγει με δικαιολογίες περί κρίσης.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να σου κάτσει το φέσι ότι και να σου υπογράψει ο άλλος δεν θα βγάλεις άκρη.

Πιο καλά να κάνεις μια καλή εξήγηση και διερεύνηση προθέσεων. Πάρε μια προκαταβολή και κάνε τον σταυρό σου. Η κρίση είναι πραγματική πάντως και όχι απλά δικαιολογία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, πράγματι είναι ένα θέμα το πως θα εξασφαλίζουμε την αμοιβή μας, ειδικά αν είσαι  γυναίκα και  νέα και με τη δικαιολογία της κρίσης ο πελάτης ξεγλιστράει πολύ εύκολα....Για το λόγο αυτό κι επειδή είναι να ολοκληρώσω στο επόμενο 10 ημερο μια Άδεια Ίδρυσης κ Λειτουργίας, δηλαδή έχω καταθέσει φάκελο και έχει έρθει και το υγειονομικό για έλεγχο κι επειδή δεν έχω πάρει ούτε προκαταβολή.... :shock: σκέφτομαι να κάνω ένα ιδιωτικό συμφωνητικό χωρίς να περάσει από το σύστημα του ΤΕΕ, απλά να πληρώσω ΦΕΜ και να το πάω να το σφραγίσει το ΤΕΕ και η εφορία. Τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ δεν θα σε βοηθησει πουθενά .  Το αν η αμοιβή είχε περάσει από  το σύστημα του ΤΕΕ αδιάφορο και αυτό.

 

Το συμφωνητικό που λες ΟΚ , το θεώρησες κάπως , πιστοποιεί τη συμφωνηθείσα αμοιβή αλλά αν ο άλλος δεν πληρώνει θα πας τελικά  στα δικαστηρια ,  βαλε ποσο καιρό + δικηγόρους+έξοδα....

 

ΘΑ τα πάρεις κάποια στιγμή . Εν τω μεταξύ , επί της διεκδικούμενης αμοιβης θα έχεις πληρώσει εντός 3μηνου 23% ΦΠΑ και εντός έτους 26%  φόρο .

 

Αρα , ψάχνουμε πιο πρακτικές λύσεις που να οδηγούν σε άμεση πληρωμή ή προπληρωμή της αμοιβής και όχι σε μελλοντική διεκδίκησή της.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταλαβαίνω τι λες όμως εγώ θέλω να μάθω αν υπάρχει και σε ποια μορφή κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό το οποίο σε κατοχυρώνει κι εσένα και τον πελάτη. Και αν μπορεί να έχει απλά το γνήσιο της υπογραφής και να μην περάσει από εφορία ή κάτι τέτοιο. Κάτι αντίστοιχο θέλω να φτιάξω και σε μια άλλη δουλειά που έχω για ανακαίνιση, που θέλω να φτιάξω ένα τέτοιο συμφωνητικό μεταξύ του ιδιοκτήτη και των εργατών (δεν βγάζω κάποια άδεια απλά εσωτερικές διαμορφώσεις κλπ). Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει ή να με παραπέμψει κάπου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, καλημέρα.

 

Θα ήθελα να θέσω το ερώτημα του τρόπου εκτίμησης αμοιβής για την παροχή περιβαλλοντικών υπηρεσιών.

 

Υπάρχει σχετικό νομοθετικό πλαίσιο που την καθορίζει, λ.χ. σε euro/ανθρωποώρα, ή άλλο σύστημα αναφοράς;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.