Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανα….

 

Πως προσομοιώνεται το υπόγειο σε κτίσμα από λιθοδομή πάχους 0,50μ στην περίπτωση όπου αυτό θα γίνει από οπλισμένο σκυρόδεμα στο fespa;;;;

 

Πρέπει να ορίσω υποστυλώματα, περιμετρικές δοκούς και στην συνέχεια και τις ορίσω ως τοίχωμα υπογείου κατά τα γνωστά, σαν να λύνω φέρων οργανισμό από σκυροδεμα;;

 

Στην περίπτωση όπου θα γινόταν από λιθοδομή και αυτό, το στήνω κανονικά, θεωρώντας τον όροφο υπόγειο, και κανωντας τις οριζόντιες δεσμεύσεις, μη συμμετοχή της μάζας στην ανάλυση κλπ…σωστα;;;

 

και μπορώ να λύσω βάσει ΕΑΚ - ΕΚΩΣ βάσει του φεκ 1457/Β/2014;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποειτε την δυνατοτητα του φεσπα με τις πεδιλοδοκους ως ενα στοιχειο με τα τοιχωματα υπογειου?

 

με αλλα λογια, στην πραξη κανετε τοιχωμα-πεδιλοδοκο με κορμο 25εκ και 2 σιδερα ανω και κατω οπως τα βγαζει το προγραμμα η ακολουθειτε την παλια τεχνικη με κορμο πεδιλοδοκων 35 εκ και ανω?

 

(υπολογιστικα προφανως και στεκει, αφου το συστημα τοιχωμα υπογειο-πεδιλοδοκος ειναι υψικορμη με λειτουργια δισκου)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω στο master ( fespa + τεκτων ) θελω να κανω ενα κυκλικο τοιχο δεν βρηκα ομως αυτη την δυνατοτητα, το προγραμμα μου δημιουργει πολυγονο και οχι κυκλο που θελω. Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με το πρόγραμμα οπότε δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος να σε ενημερώσει αν το έχει ως δυνατότητα.

Αλλά αν βάλεις πολύγωνο με πολλές πλευρές (ανάλογα την διάμετρο του κύκλου σου δηλαδή) το υπολογιστικό αποτέλεσμα που θα βγάζει θα πρέπει να είναι πολύ κοντά σαν να υπολόγιζε κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

... θελω να κανω ενα κυκλικο τοιχο ..... Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει ;

 

Σχεδιαστικά γίνεται. Θα τον σχεδιάσεις στην κάτοψη με εντολές κύκλου/τόξου και γραμμής.Στην συνέχεια από την επεξεργασία "τόξα και γραμμές σε οντότητα". Στην καρτέλα "Δημιουργία" της επεξεργασίας θα ρυθμίσεις το "σε οντότητα"=> "Επίπεδο". Πιο κάτω στην "ανάλυση  τόξων" , παίξε με την τιμή για να πάρεις το αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί.

 

Το πάχος του επιπέδου θα είναι το ύψος του τοίχου. 

Εννοείται ότι αφού ο "τοίχος" σου είναι πλέον ένα επίπεδο δεν έχουν εφαρμογή εντολές  ανοιγμάτων.

 

Στατικά ΔΕΝ γίνεται. Στην περίπτωση αυτή , θα το προσομοιώσεις με ευθύγραμμα μέλη. Δες στο εγχειρίδιο χρήσης στις προσομοιώσεις υπάρχει η περίπτωση αυτή.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω στο master ( fespa + τεκτων ) θελω να κανω ενα κυκλικο τοιχο δεν βρηκα ομως αυτη την δυνατοτητα, το προγραμμα μου δημιουργει πολυγονο και οχι κυκλο που θελω. Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει ;

 

Μπορεί να γίνει με τη λειτουργία του τοίχου.

 

Πας στο εργαλείο που έχω κυκλώσει αριστερά και επιλέγεις τον αριθμό των χορδών τόξου. Όσο περισσότερες τόσο πιο "κυκλικό" το σχήμα, γιατί στην ουσία είναι πάλι πολύγωνο, αλλά στη σχεδίαση και την εκτύπωση θα φαίνεται κύκλος.

 

 

post-5538-0-17890900-1430129508_thumb.png

 

post-5538-0-04230200-1430129525_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν εννοείς πως το εισάγεις στο πρόγραμμα :

 

Επάνω στην κύρια δοκό χρησιμοποιείς την εντολή δοκού  "κατάτμηση ανά απόσταση".

Ακολουθείς τις οδηγίες που σου δίνει . Στο τέλος έχει κατατμηθεί η δοκός σε 2 τμήματα και έχει προστεθεί ένας "λοιπός κόμβος".

 

Αυτός θα είναι η αρχή (ή το τέλος) της δεύτερης δοκού την οποία θα εισάγεις κατά τα γνωστά.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς την "εξυπνη εισαγωγή" βεβαιώσου ότι χρησιμοποιήθηκε όντως ο νέος κόμβος καθώς καμμιά φορά μπορεί να μην τον δει η "εξυπνη εισαγωγή"

katamsisi.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.