Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Είχες πολύ μεγάλες συντεταγμένες, για αυτό σου έβγαλε αυτό το μνμ...

Η μεταφορά ήταν η ενδεδειγμένη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Κακη προταση...

 

Το κουνας ολο το κτηριο κοντα στο 0.0

 

Επεργασια-->επιλογη ολων των διαφανων-->κινηση

 

Κάποτε και εμένα μου είχε τύχει όταν είχα εισάγει κάτοψη από autocad που δεν την είχα ξεκινήσει από το 0,0,0 και έτσι το έλυσα το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω ορισμένες ερωτήσεις, αν θα μπορούσε να με διαφωτίσει κανείς:

 

1) Αν θέλω να λύσω κτίριο θεωρώντας πακτώσεις στην βάση των υποστυλωμάτων (στάθμη 0.00), χωρίς θεμελίωση, ποιόν όροφο ορίζω ως όροφο θεμελίωσης, τον 0 ή τον -1;

 

2) Αν εχω καταλάβει σωστά την λογική των ορόφων του προγράμματος, τυπικά κάθε όροφος περιλεμβάνει την πλάκα οροφής του με τις δοκούς και τα υποστυλώματα που την υποστηρίζουν. Συνεπώς για την κατηγορία χρήσης του ορόφου, πρέπει να κοιτάζουμε τον αμέσως ανώτερο όροφο, σωστά;

Οπότε ο ανώτατος όροφος, του οποίου η οροφή είναι η πλάκα επικάλυψης, θα πρέπει να θεωρηθεί ως δώμα οπότε παίρνει συντελεστή συσχέτισης μαζών φ = 1.0, σωστά;

 

3) Πώς καθορίζεται αν η διάταξη των οπλισμών στις παρειές των υποστυλωμάτων είναι ομοιόμορφη ή όχι; Σε κάποια πχ μου βγάζει ομοοιόμορφη κατανομή των ράβδων, σε κάποια όχι ομοιόμορφη, αλλά ούτε και σε δέσμες (η διάταξη συνδετήρων είναι ακριβώς η ίδια και στις δυο περιπτώσεις).

post-15625-0-92631300-1521924803_thumb.jpg

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1) -1 και βάζεις μόνο τη στήριξη στο ίχνος του υποστυλώματος, βάλε καλού κακού και μια συνδετήρια και τσέκαρε στο 3dv ή στο 3d.

2) Μάλλον καλά τα λες, αλλά δεν νομίζω να ορίζεται κάπου.

3) Δεν ορίζεται, απ'όσο ξέρω, ανάλογα με την έμπνευση της στιγμής. (Στην 7.10.64).

 

Κατά τα άλλα, έχει δοκιμάσει κανείς να έχει 2 εκδόσεις ταυτόχρονα; Για να έχω παράλληλα και το demo ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για την πάκτωση το τσέκαρα βάζοντας ένα από υποστύλωμα με δυνάμεις στον άνω κόμβο (κόμβος τέλους) και βλέποντας το διάγραμμα ροπών.

Οπότε για να θεωρήσει κανείς πάκτωση στην στάθμη 0, πρέπει θεωρήσει την θεμελίωση στον από κάτω όροφο (-1) απλά δεν παράγει την θεμελίωση.

Για τον ορισμό της κατηγορίας χρήσης του ορόφου, επιβεβαιώνω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Κάθε οντότητα ορόφου στο FESPA, χαρακτηρίζεται από την χρήση της πλάκας οροφής της. 

 

Για αυτό που ρωτάς με το demo, έχω βρει μια λύση, θα σου στείλω pm.

 

Τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα. Σε διπλά συμμετρικό κτίριο, λύνω με δυναμική μέθοδο με μετατόπιση μαζών, αλλά μου βγάζει ελαφρώς διαφορετική τέμνουσα βάσης για σεισμό κατά z στην κάθε περιπτωση μετατόπισης μάζας (+X και -Χ). Πιθανώς ο επιλυτής να βρίσκει ελαφρώς διαφορετικές ιδιοπεριόδους στα δυο μοντέλα, εξού και η διαφορά.

post-15625-0-94860600-1522706246_thumb.jpg

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Το χω προσέξει κ εγώ, αλλά ήταν για μικρό κτίριο και δεν έδωσα σημασία. Η μόνη ικανοποιητική εξήγηση που έχω δει είναι αυτή του μεταλλατζή

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

 

3) Πώς καθορίζεται αν η διάταξη των οπλισμών στις παρειές των υποστυλωμάτων είναι ομοιόμορφη ή όχι; Σε κάποια πχ μου βγάζει ομοοιόμορφη κατανομή των ράβδων, σε κάποια όχι ομοιόμορφη, αλλά ούτε και σε δέσμες (η διάταξη συνδετήρων είναι ακριβώς η ίδια και στις δυο περιπτώσεις).

Δες αν στις παραμέτρους υποστυλώματος υπάρχει σχετική επιλογή.

Μπορεί να αναφέρεται και ως "ραβδοι διαξονικής"  και να έχει επιλογή "στις πλευρές" ή "στις γωνίες".

Link to comment
Share on other sites

 

Για τον ορισμό της κατηγορίας χρήσης του ορόφου, επιβεβαιώνω αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Κάθε οντότητα ορόφου στο FESPA, χαρακτηρίζεται από την χρήση της πλάκας οροφής της. 

 

Από πού προέρχεται η επιβεβαίωση?

Αυτή η θεώρηση επηρεάζει και τον συντελεστή συνδυασμού ψ2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.