Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δύο ΠΕΑ για την ίδια οικοδομή


th.zinas

Recommended Posts

Υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί ΠΕΑ σε κτίσμα, ιδιοκτησία ή οικοδομή που έχει ήδη εκδώσει ΠΕΑ στο παρελθόν;

 

υγ. Υπάρχει "συνάδελφος" που έχει "κλειδώσει" πελάτη μου με πολύ π... δικαιολογίες και επειδή δεν είναι η πρώτη φορά...ψάχνω να βρω τρόπο να "ισορροπήσω" την "ζυγαριά των απειλών". 

υγ.2. συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί από κάποιον άλλο κάτι τέτοιο...στο ψάξιμο που έκανα δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φαντάζομαι πως ναι

εξάλλου αν κάποιος κάνει μια αναβάθμιση στο κτίριό του (ή το διαμέρισμά του) έχει κάθε δικαίωμα να το "πιστοποιήσει" μέσω ενός νέου ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίτπωση όπου δεν έχει προκύψει αλλαγή στο κτίριο...και τα πιστοποιητικά έχουν εκδοθεί με διαφορά 6μήνου!

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα παλιότερα με ΕΥΕΠΕΝ είχα πληροφορηθεί ότι ΔΕΝ επιτρέπεται να υπάρχει περισσότερο από ένα εν ισχύ ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο/ιδιοκτησία κλπ.

Η άποψή μου ήταν διαφορετική όπως του Ικαρου και του Αριστείδη και τους είπα τις ενστάσεις μου. Επίσης τους είπα ότι δεν αναφέρεται πουθενά ξεκάθαρα. Αυτό το <<ανάκληση>> δεν είναι και ο πιο κατάλληλος τρόπος.

 

Αλλά η άποψη της ΕΥΕΠΕΝ είναι ότι πρέπει να υπάρχει μόνο ένα ΠΕΑ, ότι αν υπάρχει λόγος να αλλάξει θα πρέπει να ενημερωθούν και να δώσουν έγκριση και ότι αν βγάλουμε παραπάνω.. θα είμαστε υπόλογοι.

Και αν το λέει η ΕΥΕΠΕΝ... το τι λέω εγώ ή άλλος, περισσεύει.

Ακόμα και αν υπάρχει σοβαρός λόγος να γίνει νέο ΠΕΑ, πρέπει να ενημερωθούν. Η μέθοδος της αλλαγής του ΠΕΑ, για την ώρα, είναι αυτή της ... ανάκλησης.

Είπανε βέβαια ότι στο μέλλον (άντε να το δούμε) θα αλλάξουν τη διαδικασία ώστε να μην τρώμε τζάμπα τον <<μουντζούρη>> για τέτοιες περιπτώσεις και ότι αν γίνεται με ενημέρωση, η ανάκληση δεν θα είναι ακριβώς <<ανάκληση>>.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί ΠΕΑ σε κτίσμα, ιδιοκτησία ή οικοδομή που έχει ήδη εκδώσει ΠΕΑ στο παρελθόν;

 

υγ. Υπάρχει "συνάδελφος" που έχει "κλειδώσει" πελάτη μου με πολύ π... δικαιολογίες και επειδή δεν είναι η πρώτη φορά...ψάχνω να βρω τρόπο να "ισορροπήσω" την "ζυγαριά των απειλών". 

υγ.2. συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί από κάποιον άλλο κάτι τέτοιο...στο ψάξιμο που έκανα δεν το βρήκα.

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε, η ΕΥΕΠΕΝ ζήτησε υπ. δήλωση του πελάτη που να ζητάει "ακύρωση", όχι ανάκληση του ΠΕΑ (ανάκληση ζητάει μόνο ο επιθεωρητής που έκανε το ΠΕΑ)

Ακολούθως το 1ο ΠΕΑ ακυρώθηκε και έβγαλα νέο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η ΕΥΕΠΕΝ προσπαθεί να προστατέψει αν μπορούμε να πούμε, τον πελάτη από τον πονηρό, που ίσως θέλει να βάζει ΠΕΑ στο συγκεκριμένο πελάτη ανα έτος πχ....ή σε κάθε ενοικίαση, πώληση...

Αν βέβαια ο ίδιος το ζητήσει και ενημερώσει την υπηρεσία, με υπεύθυνη δηλωση όπως είπε ο συνάδελφος, δε βλέπω το λόγο να μην γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ο στόχος τους κυρίως είναι να έχουν έλεγχο της ενεργειακής κατάστασης του κτιριακού αποθέματος. Να ξέρουν δηλαδή ότι ένα συγκεκριμένο κτίριο έχει <<δεθεί>> με ένα ΠΕΑ και μια ενεργειακή κατάταξη. Μια 1 προς 1 αντιστοίχηση.

 

Θα το προσπαθήσουν στο μέλλον με τα ΚΑΕΚ αν και προσωπικά δεν νομίζω ότι θα τους βγει.

Αυτό με την ακύρωση είναι ένας τρόπος αλλά δεν μπορεί να είναι κανένας σίγουρος ότι θα εφαρμόζεται κατά κανόνα.

Παλιά δέχονταν ανάκληση και για μη πληρωμή αλλά το κόψαν.

 

Τώρα, συζητήσεις από το τηλέφωνο μεταφέρω....

Για το τι μπορεί να κάνει κανένας σε κάθε περίπτωση καλύτερα να επικοινωνεί ο ίδιος με την ΕΥΕΠΕΝ. Λίγο υπομονή θέλει με τα τηλέφωνα αλλά αν πιάσει γραμμή, κατά πάσα πιθανότητα θα βγάλει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

εξάλλου αν ο πελάτης "κάνει την πάπια", πως μπορεί ο επιθεωρητής να ελέγξει αν υπάρχει ΠΕΑ για ένα κτήριο (ή ένα διαμέρισμα) ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.